Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Odkazuje k místním tradicím, ale nezříká se moderního stylu – důmyslný dům ve svahu na pozemku s výškovým rozdílem téměř osmi metrů

18. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Kopcovitý terén, mozaika lesů, horských luk, sadů, výhled na zříceninu hradu Brumov a město Brumov-Bylnice jsou charakteristickými prvky místa, které si investor vybral pro stavbu rodinného domu. Celá lokalita patří do III. zóny Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Krásné prostředí neznamená vždy i jednoduché řešení. Výsledek však v tomto případě rozhodně stojí za pohled.

Pozemek stavby se nachází v rezidenční čtvrti, nedaleko parčíku s dětským hřištěm. Je orientován na západ a hlavním momentem, který musel architekt Martin Klimecký při návrhu domu brát v úvahu, byl svažitý terén s výrazným výškovým rozdílem – téměř osmi metrů.

Přečtěte si také:
Vzdušný rodinný dům ve svahu v bezprostředním kontaktu s přírodou

Výrazné terénní úpravy nepřicházely v úvahu, takovýto rozdíl je prakticky nemožné vyrovnat, a tak se musela stavba svahu přizpůsobit. Z této nutnosti se stala výhoda, majitelé získali potřebné soukromí pod úrovní ulice a též zajímavé napojení interiéru na exteriér. Neodmyslitelnou součástí realizace domu byly i zahradní úpravy.

Tradiční obdélníkový dům se sedlovou střechou ve svahu

Vstupní část na úrovni ulice tvoří terasa s přístřeškem pro dvě auta. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Tradiční obdélník se sedlovou střechou

Tvar domu vychází z vlastností pozemku, jeho orientace a terénní konfigurace, zároveň přirozeně respektuje hlavní rysy tradičních staveb v oblasti jižního Valašska. To znamená, že je štítem orientován k ulici, má tvar úzkého protáhlého obdélníku a je zastřešen symetrickou sedlovou střechou usazenou na hmotu nadezdívky. Z konstrukčního hlediska je založen na železobetonových základových pásech, zděný, omítnutý, střechu pokrývá vlákno-cementová střešní krytina, okna jsou dřevěná.

Tradiční obdélníkový dům se sedlovou střechou ve svahu

Většina pozemku zůstala přirozeně svažitá. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Vstup a přístřešek pro auta na úrovni ulice

Kdybyste odřezali horní část, tedy v tomto případě přízemí domu, dostanete typickou, ale modernizovanou chalupu, jakých je v těchto končinách mnoho. Vstupní část na úrovni ulice tvoří terasa s přístřeškem pro dvě auta. Z terasy je přímý krytý vstup do domu a do samostatně stojícího příručního skladu na umístění kol, nádob na odpad, zahradního nářadí a podobně. Díky venkovnímu schodišti můžete z tohoto místa vejít přímo do zahrady.

Přečtěte si také:
Dům ve svahu poskytuje relaxační výhledy

Z ulice rovnou do noční části

Členitost pozemku měla nejdůležitější slovo i při řešení dispozičního členění domu a jeho funkcí. Vstupní podlaží, které je vlastně přízemím, od vchodu pokračuje dětskými pokoji a ložnicí rodičů. Nechybí tu ani hygienické zázemí, šatna a prádelna. Poklopem ve stropě s výklopnými schůdky se dá vyjít do podkroví, kde je sklad. V chodbě je umístěno jednoramenné schodiště do suterénu.

Tradiční obdélníkový dům se sedlovou střechou ve svahu

I když je to na první pohled nezvyklé, suterén tvoří hlavní obytný prostor a denní zónu obyvatel. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Suterén jako hlavní obytný prostor s krásným výhledem

I když je to na první pohled nezvyklé, suterén tvoří hlavní obytný prostor a denní zónu obyvatel. Zahrnuje kuchyň, jídelnu a posezení s krbem a je velkoryse propojen s obytnou terasou. Navzdory tomu, že jde o suterén, poskytuje krásný výhled do zahrady a krajiny s přírodními i architektonickými dominantami, protože pozemek se dále svažuje a město je ještě níže. Na obytný prostor navazuje koupelna s toaletou, ložnice pro hosty s pracovním koutem, spíž a technická místnost.

Přečtěte si také:
Jak včlenit moderní prvky architektury do historické vinařské uličky? Víkendový dům ve svahu využil každý centimetr

Teplovodní vytápění, kondenzační kotel a sběr dešťové vody

„Domovní vytápění je teplovodní, zdroj tepla zabezpečuje plynový kondenzační kotel, který ohřívá i teplou užitkovou vodu. Hlavní obytný prostor vytápí podlahové topení, v ostatních prostorech jsou rozmístěné radiátory. Krb s krbovou vložkou tvoří doplňkový zdroj tepla. Dešťová voda je primárně sváděna do podzemní nádrže, z níž je čerpána na zavlažování zahrady. Přebytečná dešťová voda je společně se splašky odváděna do jednotné veřejné kanalizace,“ vysvětluje další technické detaily stavby její autor.

Tradiční obdélníkový dům se sedlovou střechou ve svahu

Navzdory tomu, že jde o suterén, poskytuje krásný výhled do zahrady a krajiny s přírodními i architektonickými dominantami. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Místní lomový kámen jako pocta tradicím

K tradičním hodnotám se přidává i další detail – opěrné zídky a kůlna jsou zhotoveny z místního lomového kamene. Většina pozemku zůstala přirozeně svažitá, malé terénní úpravy se týkaly jen části s hlavním vstupem a obytným prostorem v suterénu, na který navazuje terasa. Stavba je na první pohled velmi jednoduchá, střídmá, neprovokuje. Avšak navzdory respektování místních tradic, nezastírá ani dobu vzniku a moderní prvky. Rodině poskytuje kvalitní bydlení se vším potřebným.

Tradiční obdélníkový dům se sedlovou střechou ve svahu

Z terasy je přímý krytý vstup do domu a do samostatně stojícího příručního skladu na umístění kol, nádob na odpad, zahradního nářadí a podobně. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Dům ve svahu

autor: Ing. arch. Martin Klimecký

lokalita: Brumov-Bylnice, ČR

návrh zahrady: Ing. Kateřina Vildnerová

zhotovitel stavby: FILMONT, s. r. o.

plocha pozemku: 1 058 m2

zastavěná plocha: 112 m2

objem stavby: 850 m3

užitná plocha: 178 m2

projekt: 2015 – 2016

realizace domu: 2017 – 2018

realizace zahrady a okolí domu: 2020 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu kámen minimalistické domy Otevřený prostor rodinne domy sedlové střechy Svažitý terén tradiční domy
Sdílejte článek

Diskuze