tradiční domy

Starý větrný mlýn proměnili v rodinné bydlení. Řešili náročnou dispozici i výslednou formu, aby nadále zapadal do venkovské krajiny
Polští architekti Michał Kucharski a Tomasz Padło v rámci mezinárodní soutěže „Současný dům 2014 – venkovský dům“ představili projekt rekonstrukce větrného mlýna. Tehdy ještě netušili, že za několik let se jejich projekt stane podkladem pro rekonstrukci starého větrného mlýna v Lublinu. Jejich díla si totiž všiml majitel takovéto stavby a k jeho údivu soutěžní návrh zahrnoval úpravy, které potřebovala i jeho nemovitost.

Mladá rodina snila o domku bez technologií uprostřed krásné přírody. Své útočiště nakonec našla v chalupě v Orlických horách
Jak si představujete místo pro absolutní odpočinek od rušného každodenního života a moderních technologií? Architekti z ateliéru Molo architekti nedávno realizovali podobný sen mladé rodiny. Výsledkem je „pařezová chaloupka“, která poskytuje dokonalou relaxaci od umělých materiálů i uspěchané, věčně vystresované společnosti.

Pod klasickou podobou obyčejného rodinného domu na vesnici se skrývá mnohem více!
Jaký dům byste si postavili na okraji dvoutisícové vesnice s krásnou okolní přírodou? Byla by to moderní vila, či spíše venkovský domek, nebo něco mezi tím? Česká obec Povrly nemá jasný architektonický rukopis. Podobně, jak je tomu i v mnoha vsích jinde, se tu s chatami a paneláky střídají domy různých stylů. Architekti z ateliéru 3+1 architekti považovali za nejadekvátnější formu do tohoto prostředí tradiční podobu venkovského domu s úzkým a dlouhým tvarem, na kterém je posazena sedlová střecha.

Z ulice připomíná tradiční historické domy, směrem do zahrady ukazuje dům svou moderní tvář
Liboc, část Prahy 6, má skvělou polohu, díky níž se stala vyhledávanou na bydlení. Nachází se totiž blízko přírody a zároveň má dobré spojení s centrem města. Na svažitém pozemku na nároží ulic V Domcích a Pod Hvězdou se nacházela stavba z devatenáctého století. Později byla v průběhu dvacátého století různě upravovaná přístavbami. Tento dům byl předmětem rekonstrukce, kterou realizovali architekti Pavel Hnilička a Ondřej Smetana.

Odkazuje k místním tradicím, ale nezříká se moderního stylu – důmyslný dům ve svahu na pozemku s výškovým rozdílem téměř osmi metrů
Kopcovitý terén, mozaika lesů, horských luk, sadů, výhled na zříceninu hradu Brumov a město Brumov-Bylnice jsou charakteristickými prvky místa, které si investor vybral pro stavbu rodinného domu. Celá lokalita patří do III. zóny Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Krásné prostředí neznamená vždy i jednoduché řešení. Výsledek však v tomto případě rozhodně stojí za pohled.

V malé vesnici pod horou Říp si zrekonstruovali starou usedlost
Bydlení ve velkoměstech má nesporné výhody, především pro mladé lidi. Když vedle toho vlastníte chalupu na venkově, kam můžete odjíždět na víkendy, máte navrch. Majitelům domu v malé vesnici pod horou Říp, kteří přes týden bydleli v Praze, víkendová lokalita tak přirostla k srdci, že se rozhodli odejít z hlavního města a přestěhovat se na venkov natrvalo. Aby to mohli udělat, bylo nutné starou stavbu zrekonstruovat.

Jak včlenit moderní prvky architektury do historické vinařské uličky? Víkendový dům ve svahu využil každý centimetr
Původním plánem investorů bylo zrekonstruovat starý dům v příjemné vinařské uličce v Bukovanech u Hodonína a vytvořit z něj místo na trávení volných dnů a dovolených. Jenže po kontrole stavu stavby bylo hned jasné, že o rekonstrukci nepůjde. Místo starého domu vyrostl nový, který plně respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí někdejší stavby. Doplňuje ho moderní tmavá přístavba s bazénem na terase, odkud je panoramatický výhled do okolí.

Při obnově a rozšíření třísetletého statku bylo co objevovat!
Na jihu švýcarské obce Thal stál statek z 18. století. Budova byla památkově chráněna kvůli tradičnímu stylu srubového domu. Citlivý přístup architektů se snahou zachovat co nejvíce byl prioritou. Jak vypadá obnova a přístavba vzácné budovy po zásahu architektů z ateliéru Kit Architects?

Nezalekli se poškozených trámů a zachránili ji. Stoletá dřevěnice se jim odměnila nádherným víkendovým bydlením
Stoletá dřevěnice po kováři v podhoří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natali s rodinou. Nezalekli se poškozených trámů a zachránili ji. A ona se jim odměnila tímto nádherným víkendovým bydlením.

Stoletá chalupa v Orlických horách se dočkala znovuzrození! Kromě rekonstrukce i vkusného rozšíření
Jsou projekty, na kterých je nejdůležitější prostředí, kde se nacházejí, a historický odkaz, který nesou. Nepochybně k nim patří i stoletá chalupa Anička v Orlických horách. Kromě toho, že vyžadovala úpravy kvůli věku, její majitelé potřebovali v interiéru více prostoru.