Zdroj: MgA. Lukáš Žentel

Mladá rodina snila o domku bez technologií uprostřed krásné přírody. Své útočiště nakonec našla v chalupě v Orlických horách

26. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jak si představujete místo pro absolutní odpočinek od rušného každodenního života a moderních technologií? Architekti z ateliéru Molo architekti nedávno realizovali podobný sen mladé rodiny. Výsledkem je „pařezová chaloupka“, která poskytuje dokonalou relaxaci od umělých materiálů i uspěchané, věčně vystresované společnosti.

Dřevěná chaloupka v Orlických horách vznikla jako domek bez technologií, detoxikace od společnosti. Kdysi na tomto pozemku stála usedlost, kterou museli majitelé po válce násilně opustit. Na místě, o které se desetiletí nikdo nestaral, zůstaly jen kamenné základy a vzrostlé jasany, které původní stavbu obklopovaly.

Přečtěte si také:
Při rekonstrukci tradiční chalupy se podařilo zachovat duši původního domu

Jednoduchost podtrhuje krásu dřeva

Jednopodlažní stavba se sedlovou střechou zakrývá interiérové místnosti, ale i velkou terasu, na kterou můžete vyjít z každé místnosti. Interiér tvoří vytápěná obytná část, kde se nachází společenský prostor s krbovými kamny (jediný zdroj vytápění), kuchyní a válendou, která odkazuje na tradiční prostor na ležení u pece.

Společenský prostor s kuchyní a obývací částí s velkým prosklením a krbovými kachlemi - Chalupa bez technologií v Orlických Horách

Interiér tvoří vytápěná obytná část, kde se nachází společenský prostor s krbovými kamny, kuchyní a válendou. Zdroj: MgA. Lukáš Žentel

Postel v hlavní místnosti má velmi praktické využití – když už děti nevydrží filozofické debaty rodičů při sklence vína, mohou klidně usnout, aniž by musely odcházet do jiné místnosti. Kromě tohoto hlavního pokoje se pod střechou ukrývají dvě ložnice, zádveří a prostorná koupelna se sprchovým koutem.

Venku, a přece pod střechou

Druhou polovinou chalupy je velká zastřešená terasa, která se prostřednictvím prosklených skládacích dveří dá spojit s interiérem. Pokud to samozřejmě počasí dovoluje. Díky střeše však lze terasu využívat během většiny měsíců a relaxovat při pohledu na svažující se svah a okolní přírodu.

Terasa se sezením - Chalupa bez technologií v Orlických Horách

Díky střeše však lze terasu využívat během většiny měsíců a relaxovat při pohledu na svažující se svah a okolní přírodu. Zdroj: MgA. Lukáš Žentel

U domu se nachází ohniště s kmeny na sezení. Pod střechou najdete i prostor pro uložení dřeva k vytápění.

Stojí na mikropilotech

Chalupa je založena na mikropilotech, díky čemuž vznikl pod domem takzvaný „crawl space“, a smontovaná principem „two-by-four“. Plechová střecha je izolovaná souvrstvím reflexních fólií. Terasu a pokoje propojují tři metry vysoké prosklené, čtyřdílné skládací dveře.

Vchod do pokoje - Chalupa bez technologií v Orlických horách

Celý interiér je ze dřeva – dřevěné jsou podlahy, stěny i otevřený krov. Zdroj: MgA. Lukáš Žentel

Celý interiér je ze dřeva – dřevěné jsou podlahy, stěny i otevřený krov. Nábytek ve společném pokoji má přirozenou barvu dřeva, v ložnicích dominuje bílá. Doplňkovou barvou interiéru je šedá.

Cíl? Kvalitní životní prostor

Domek v Orlických horách splnil očekávání investorů do puntíku. Příjemný, útulný a tichý příbytek uprostřed přírody je dalším z projektů, na které mohou být jejich tvůrcové hrdí.

Exteriér s táborákem - Chalupa bez technologií v Orlických Horách

Příjemný, útulný a tichý příbytek uprostřed přírody. Zdroj: MgA. Lukáš Žentel

Naplňuje do puntíku jejich cíl: „…vytvářet kvalitní životní prostor. Projektování chápeme jako kreativní řešení problému. Projekt roste z podhoubí požadavků, přání a snů, které se setkávají s konkrétním místem a právním pořádkem. Ze střetu těchto požadavků a omezení vytváříme díky logice, citu a zkušenostem současnou architekturu.“

Přečtěte si také:
Chalupa, která vzdáva hold tradičnímu remeslu

Chalupa bez technologií

architektonický ateliér: Molo architekti

autoři: Patrik Zamazal, Pavel Griz

lokalita: Orlické Hory, ČR

zastavěná plocha: 157 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: MgA. Lukáš Žentel

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné chalupy dřevěný nábytek Jednoduchý design jednopodlažní domy tradiční domy
Sdílejte článek

Diskuze