Zdroj: Wentor

Jak správně topit v krbu a krbových kamnech

06. 12. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Aby vám krb či krbová kamna sloužily co nejlépe a nejdéle, je důležité dodržovat při jejich používání několik pravidel. Jak v nich správně topit, jsme se zeptali odborníků z praxe.

Bezpečnost

Ta je, samozřejmě, u ohně v interiéru důležitá. Krbová kamna by měly být v první řadě umístěná na nehořlavém podkladu, jako je dlažba či beton. Pokud stojí na laminátové nebo dřevěné podlaze, je třeba je podložit například plechem, případně tvrzeným sklem. Podle vyhlášky by nehořlavá podložka měla sahat alespoň 300 mm dopředu a 100 mm po ostatních stranách.

Přečtěte si také:
Tradiční i moderní: Chata plná dřevěných trámů

Volně stojící kamna by zároveň měly být vzdáleny alespoň 20 cm od stěny a minimálně 80 cm od hořlavých materiálů. „V prostoru, ve kterém jsou umístěná kamna nebo krb, můžete též nainstalovat detektor kouře a oxidu uhelnatého. Toto zařízení vás upozorní na případné nebezpečí,“ doporučuje specialista společnosti ROMOTOP.

Moderní obývák v retro stylu s krbem

Zdroj: Amirro

Jako izolační podložka pod kamna a ke krbům se často používá tvrzené sklo, které umožňuje zachovat původní podlahu a její vzhled a zároveň poskytuje dostatečnou ochranu. Čirá tvrzená skla Fireglass Amirro mají tloušťku 8 mm a jsou lemovaná fazetou. Jejich nosnost na rovném a tuhém podkladu je cca 250 kg. Více velikostí a tvarů najdete v e-shopu zrcadla.cz.

Čím topit

Nejvhodnějším palivem do krbu a kamen je kusové dřevo s vlhkostí
pod 20 %. „Přírodního vysušení dosáhnete tak, že dřevo uložíte na krytém místě s přístupem vzduchu alespoň na dva, lépe na tři roky. Když ho předtím naštípete, proschne rychleji,“ radí specialista z Romotopu. Vhodné jsou podle něho v podstatě všechny druhy dřevin. „Není pravda, že tvrdé dřevo je nejlepší. Bez problémů je možné topit i měkkým dřevem, které je v některých případech dokonce vhodnější,“ dodává. Samozřejmě, ne každé dřevo přináší stejné výsledky. „Klíčem ke správnému výběru je pochopení charakteristik různých druhů palivového dřeva, které se v zásadě dělí na tvrdé a měkké,“ vysvětluje Marcela Bínová z oddělení vytápění a kamen v projektových marketech HORNBACH.

Přečtěte si také:
Útěk před stresem a rutinou velkoměsta? Chata na kopci nad řekou

Měkké dřevo hoří rychle a má nižší výhřevnost, často i více kouře. Obsahuje více pryskyřice, proto se rychle a vydatně rozhoří. Uzavřené smolné bublinky při hoření praskají a produkují jiskry, což vytváří příjemnou atmosféru.

Brikety hoří dlouho, mají vysokou výhřevnost a jsou vhodné i na podpalování. Dávejte však pozor při plnění kamen. Při hoření zvětšují objem, proto se ohniště nemůže plnit.

Marcela Bínová, Hornbach

V zimě se doporučuje zejména na rychlé rozhoření a v kombinaci s tvrdým dřevem. Tvrdé dřevo pochází ze stromů, které rostou pomalu, díky čemuž je hustější, má tmavší barvu a hoří pomaleji. Žhavé uhlíky z něj také dlouho sálají teplo. Protože má méně smůly, snižuje se riziko vzniku dehtových nánosů v komíně a kouřovodu. Je však dražší a jeho sušení trvá déle. Dřevěné brikety jsou další možností u většiny krbů a kamen. Vyrábějí se z recyklovaného dřevního odpadu, který se vysuší a slisuje do požadovaného tvaru. Při jejich výrobě se nepoužívají žádné další pomocné látky, takže jsou ekologickým zdrojem energie. Při průměrné vlhkosti asi 10 % se též snižuje riziko usazování dehtových nánosů.

Krbová kamna v moderním interiéru

Zdroj: Thorma

Čím v kamnech topit? Jedině palivem, které doporučuje výrobce. Elegantní krbová kamna DELIA Standard Serpentino s výkonem 7,5 kW jsou určena na spalování dřeva nebo dřevěných briket. Ohniště je vyložené lisovaným vermikulitem, který zvyšuje teplotu hoření a zabezpečuje vysokou účinnost spalování (až 84 %). Tím se zároveň snižuje spotřeba dřeva i emise. Oplachování vzduchem udržuje sklo dvířek čisté. Na výběr je vícero barevných variant keramiky – bílá, černá lesklá a grafitová matná. Ti, kteří preferují přírodní materiály, si mohou zvolit mastkový obklad Serpentino. Spotřebič je možné vybavit akumulačním žárobetonem, čímž se prodlouží čas sálání tepla. www.thorma.sk

Sekera v pni a kopa dřeva

Zdroj: Hornbach

Jaké dřevo si vyberete?

Dubové

Je poměrně dostupné, má vysokou výhřevnost a dlouho hoří. Je též skvělé na noční udržování ohně.

Bukové

Má mimořádně vysokou výhřevnost, hoří pěkným plamenem a téměř nejiskří. Má však vysoký obsah vody, takže se musí déle sušit. Je velmi žádané, ale dražší.

Březové

Hoří velmi dobře – o něco rychleji než buk či jasan, ale výrazně pomaleji než jehličnaté dřeviny. Moc nekouří ani nejiskří a díky obsaženým éterickým olejům má romantický modrý plamen.

Smrkové

Snadno vzplane, ale i rychle shoří. Je méně husté, při hoření jiskří a neprodukuje dlouhosálající žhavé uhlíky, je však cenově výhodné.

Topol, vrba a olše

Patří též mezi krbová dřeva, ale jde o rychle rostoucí stromy s nízkou výhřevností a krátkým časem hoření. Jsou tedy vhodné zejména na podpalování, protože se snadno rozhoří.

Přečtěte si také:
Zemědělský sklad přeměnili ve dva domy. Fotovoltaika, světlý interiér i zimní zahrada nesmějí chybět!

Jak topit

Vedle paliva je na optimální hoření důležitý i přívod vzduchu do topeniště a intervaly přikládání. „Při roztápění je potřeba naplno otevřít přívod primárního i sekundárního vzduchu. Cílem je, aby měl oheň dostatek kyslíku, co nejrychleji se rozhořel a ve spalovací komoře se vytvořila dostatečná teplota. Plyny uvolněné z paliva se potom dobře spalují a postupně se dosáhne optimálního procesu hoření. Přikládat je lepší častěji po menších dávkách než téměř pozdě a větší dávku paliva. Téměř pozdě je tehdy, když už v topeništi nejsou skoro žádné žhavé uhlíky, takže dřevo se velmi pomalu rozhořívá, nebo z něho ze začátku jen stoupá dým. Tomu se dá jednoduše předejít přikládáním do ještě rozpálených uhlíků. Při přikládání pokládejte polínka pomalu. Nikdy je do ohniště nevhazujte, protože byste mohli poškodit šamot nebo i sklo,“ radí specialista společnosti ROMOTOP.

Celokeramická krbová kamna

Zdroj: Romotop

Krbová kamna SIENA N jsou koncipována jako celokeramická, to znamená, že keramické kachle určují jejich design i funkčnost (na výběr jsou tři odstíny lesklých glazur). Jsou vhodné do nízkoenergetických staveb. Díky centrálnímu přívodu externího vzduchu (CPV) do ohniště není potřeba vzduch z interiéru. Sklo dvířek je z vnitřní strany oplachované sekundárním vzduchem, čímž se zabraňuje usazování nečistot. Spalovací komora je vyložená šamotovými tvarovkami, přívod primárního a sekundárního vzduchu se reguluje jediným ovládacím prvkem. www.romotop.cz

TIP ODBORNÍKA

Pokud potřebujete přiložit takzvaně do ohně, nechte nejdříve dvířka několik sekund jen pootevřená, až potom je otevřete naplno. Tlak ve spalovací komoře a komíně se vyrovná, tah nasaje dým a ten nepronikne do místnosti.

Komfortní řešení

Sice dražší, ale velmi komfortní variantou jsou moderní krbová kamna určená na spalování dřevěných pelet. Pelety se nasypou do zásobníku umístěného uvnitř spotřebiče a odtud se automaticky podávají do ohniště. Lepší zařízení dokonce v případě potřeby tepla samy zapálí pelety pomocí keramické svíčky (což u dřeva a uhlí není možné), a po dosažení požadované teploty rychle vyhasnou. Ušetří se tak palivo a zabrání se přehřátí místnosti nebo domu. Po dohoření se potom kachle pročistí zvýšením obrátek ventilátoru, případně mechanicky. Nejen přikládání, ale i údržba je velmi jednoduchá – většinou spočívá v krátkém vysátí popele z roštu a vysypání popele z popelníku.

Krbová kamna v retro jídelně

Zdroj: Wentor

A co jsou vlastně dřevěné pelety? Jde o biopalivo, které se podobně jako brikety vyrábí z lisovaného dřevěného odpadu a může se spalovat v krbových vložkách, kamnech a kotlech. Pelety jsou však podstatně menší, což umožňuje automatizaci přikládání, a zaberou i méně místa na skladování. Při výrobě se dřevní hmota dokonale vysuší, čímž se zajistí dobrá výhřevnost, a po vyhoření zůstává jen málo popele. Hoření pelet v moderních spotřebičích je řízené počítačem, proto je jejich spalování velmi čisté. Předností je i velmi pohodlné používání – pelety se prodávají balené v 15kg pytlích, ze kterých se snadno nasypou do zásobníku. Bezpečně je můžete uložit v komoře, garáži i pod přístřeškem. Další výhodou pelet je, že neabsorbují vlhkost. Dokonce ani po dlouhém skladování se jejich vlastnosti nemění.

5 důležitých zásad

Jaká jsou „zlatá pravidla“ používání krbů a kamen podle Maroše Plška z technického oddělení firmy Schiedel? Topte správným způsobem a správným palivem ve správném stavu ve správném spotřebiči se správně připojeným kouřovodem na správný komín. Když tato pravidla dodržíte, spotřebič, kouřovod i komín se vám odvděčí bezproblémovým provozem po dlouhé roky.

  • Správný způsob topení znamená dodržovat maximální množství paliva stanovené výrobcem spotřebiče.
  • Správné palivo znamená dodržet i v tomto směru požadavky výrobců. Krb či kamna určitě nemají sloužit jako malá soukromá spalovna odpadu.
  • Správným stavem paliva se rozumí dřevo, které je dostatečně vysušené, nejlépe volně na vzduchu, ne právě přivezené z lesa.
  • Správné připojení kouřovodu je takové, při kterém neunikají spaliny do interiéru, a zároveň takové, aby se neroztrhl sopouch komína.
  • Správný komín musí být vícevrstevný, s vnitřní vložkou tepelně a dilatačně oddělenou od komínového pláště. Samozřejmostí musí být i jeho odolnost při vyhoření sazí.

Krbová kamna pod komínem Schiedel SIRIUS nejen šetří místo, ale i zjednodušují realizaci. Nemusíte například uvažovat o způsobu přívodu vzduchu na hoření, protože se do spotřebiče dostává z exteriéru prostřednictvím komínového tělesa. Díky tomu kamna dokonale spolupracují s rekuperací a jsou vhodná pro současné dobře utěsněné domy ve standardu A0.

Schiedel SIRIUS kamna komínová

Zdroj: Schiedel

Dají se však použít v jakékoliv stavbě, dokonce i v zahradní chatce. Mají ideální výkon a komín smontujete nad kamny snadno a rychle. K dispozici jsou též prvky, které zajistí bezpečný přechod komína i přes hořlavé materiály, strop i střechu. www.schiedel.cz

Připravila: Erika Kuhnová

Foto: Romotop, Schiedel, Thorma, Amirro, Hornbach, Wentor

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: kachlová kamna krbová kamna krbové vložky krby peletová kamna sálavé vytápění účinnost vytápění
Sdílejte článek

Diskuze

  • Zaujímavý článok až na nepresnosť, pri tej istej relatívnej vlhkosti je výhrevnosť mäkkého dreva vyšia o 1 MJ/kg než tvrdého dreva. Sušenie kálaného dreva sa urýchli, pokiaľ je uložené konvexne, teda rezom navrchu. Drevo podľa mňa v lete nemusí byt prikryté, viazaná vlhkosť je ozaj problém, nie vlhkosť voľná. Ja pri spaľovaní peliet , tvrdých, mám problém s ich dľžkou, kde tu sa vyskytne dlhšia peleta, čo spôsobuje upchatie prívodu do horáka SUN 7 kotla Ferolli. Násypník som síce podložil, ale pelety musím preberať ručne. Problém dľžky nad 3,5 cm u peliet je aj u iných dodávateľov.

    Peter