Tradiční i moderní: Chata plná dřevěných trámů

Dřevěné trámy patří k představě o chatách a domech v lůně přírody přímo automaticky. Maďarští architekti ze studia Barna Architects vytvořili chatu plnou dřevěných trámů, lamel a s tradiční ostrou sedlovou střechou.
Reklama

Kontakt mezi obyvateli a přírodou znásobili prosklením jedné stěny. I na této fasádě hrají důležitou roli dřevěné trámy.

Návrat do přírody i tradice

Hlavními tématy koncepce domu je návrat do přírody a vytvoření jedinečné atmosféry s moderními prvky. Cestička vydlážděná dřevěnými čtverci vede ke vchodu do domu, který se nachází v jeho centru z prosklené strany. Architekti se snažili zachytit původní atmosféru, a zároveň využít i moderní architektonické prvky. Dalším úkolem, který měli splnit, bylo vytvoření prostoru pro terasu – jako přechodu mezi interiérem a exteriérem.

Viditelná nosná konstrukce

Charakteristickým prvkem domu je viditelná nosná konstrukce na vnější straně budovy. Právě ta zabezpečuje rytmus a uspořádání fasádního systému.

„Konstrukční prvky jsou vylepšené, aby sloužily architektonickému konceptu domu. Sloupky konstrukce stojí v párech s osovou vzdáleností 1,4 metru. Mezi nimi jsou průhledné dveře a okna podél fasády, která poskytují dostatek přirozeného světla do interiéru a udržují nepřetržité spojení mezi obyvateli a přírodou. Konstrukce dřevěného rámu je samonosná, izolační stěny jsou umístěny za sloupy. Hlavní budova a terasa odrážejí stejný designový systém s tím rozdílem, že izolační stěny nejsou součástí terasové konstrukce,“ vysvětlují své řešení architekti.

Studovali lokální archetypy

Oblast Balatonu, v níž se chata nachází, má přísné předpisy, které museli architekti dodržet. To se jim podařilo důslednou analýzou archetypů používaných v oblasti Balatonské vysočiny, z nich čerpali inspiraci.

Základními architektonickými prvky chaty tak jsou: prostor spojující interiér s exteriérem, pochopení vztahu mezi přírodou a člověkem z hlediska formy a konstrukce, místní charakter stavby. Příjemné místo pro odpočinek, nemyslíte?

PortusHome ve zkratce

architektonický ateliér: Barna Architects

hlavní architekt: Barna D. Kovács

lokalita: Kisdörgicse, Maďarsko

realizace: 2017

plocha: 90 m2

Sabína Zavarská

Foto: Tamás Bata

Reklama

Komentovat