sedlové střechy

Exteriér - Rekreační chata v oblasti Tomky
Návštěvy domů

Chatu ve tvaru písmene A z osmdesátých let oživili a zmodernizovali

Pamatujete si na typické horské chatky ve tvaru písmene A se strmou sedlovou střechou sahající téměř po zem? Kdysi jich byly plné rekreační oblasti. Podobná chatka stála i na slovenském Záhorí v části Tomky u Borského Svätého Jura. Tato měla jako většina z chat takzvaného tatranského typu dvě podlaží a podkroví. O její oživení v podobě novostavby se postarali architekti Martin Maňo a Tomáš Amtmann.

Novostavby - Apartmánové domy Filipovice
Návštěvy domů

Apartmánové domy Filipovice: maximálně soběstačné bydlení na úpatí kopců

V nádherném prostředí na úpatí Jeseníků, které se pyšní titulem Chráněná přírodní oblast, stojí dvě novostavby připomínající klasické místní domky se sedlovou střechou, ale v podstatně větších rozměrech. Apartmánové domy zaříznuté do svahu, které mají stejnou podobu a mírně odlišný objem, vyšly z dílny ateliéru CL3.

Rezidence nad lomem v Říčanech
Dřevostavby

Po třiceti letech od koupě nevšedního pozemku v blízkosti Prahy si konečně splnil sen! Nad zatopeným lomem vyrostla parádní dřevostavba

Rodákovi ze Šumavy se podařilo před třiceti lety koupit nevšední pozemek s nádhernou polohou nad jezerem ve starém žulovém lomu. Postupně poznával všechna zákoutí, budoval zahradu, věděl, kdy a kam přesně dopadají sluneční paprsky. Vedle péče o zahradu si vytvářel představu o trvalém bydlení na tomto místě. Ze snu je dnes realita.

Exteriér - Minidům u rybníka
Návštěvy domů

Před ruchem velkoměsta utekli do malého domku k jihočeskému rybníku. Snoubí se v něm moderní trendy s tradiční venkovskou architekturou

Chceme utéct před ruchem velkoměsta k jihočeskému rybníku. Proto bychom se chtěli stále dívat na tu velkou vodní plochu. Nepotřebujeme nic velkého, stačí nám relativně malý domek, v němž se budou snoubit moderní trendy s tradiční venkovskou architekturou. Zhruba podobné zadání dostali od klientů architekti Jana a Miroslav Stachovi z ateliéru boq. Svého úkolu se zhostili na výbornou, čehož výsledkem je dům u rybníka. Stavba, která už na první pohled působí nezvykle uklidňujícím dojmem.

Exteriér s nízkým -oplocením - Rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou
Návštěvy domů

Atypický rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou se inspiroval nedalekým zámkem a připomíná královskou korunu i rozkvetlý květ

Nejedna moderní novostavba překvapuje zvláštním tvarem, avšak když v nich hledáte smysl – funkční, historický nebo jakýkoliv jiný, nemusíte ho najít. Atypický rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou je po více stránkách jedinečnou stavbou. Jeho forma vznikla přetavením historických podnětů a prostředí do potřeb čtyřčlenné rodiny.

Exteriér - Lesní dům v Litvě
Návštěvy domů

Dům ve starém jabloňovém sadu přenáší krásné prostředí i do minimalistického interiéru

Okouzlující prostředí lesů přinutilo autory rekonstrukce uvažovat s kontextem přírodních materiálů. Jejich cílem bylo, aby dům po obnově odrážel místního ducha, ale přitom kontextově a citlivě naplňoval potřeby moderního bydlení. Jak se jim to podařilo?

Příjezdová cesta - Chata Orlí hnízdo v Kanadě
Dřevostavby

Jak to dopadne, když navrhnou chatu podle vzoru dětských kreseb

Dětské kresby mají své kouzlo. Pamatujete si, jaké domky jste kreslili vy nebo vaše děti? Velmi pravděpodobně to byly domy s velkými sedlovými střechami a načrtnutými okénky či dveřmi. Architekti z ateliéru Mainstudio architecture tento typický vzor dětských kreseb oživili v přírodním prostředí Kanady.

Víkendová chatka mezi lesy - Jednoduchý víkendový domek obklopen lesem - Víkendový dům v lese ve Žloukovicích
Návštěvy domů

V bývalé trampské osadě nedaleko Žloukovic navrhli architekti chatku, které nechybí městský komfort

Víkendový domek v tichém prostředí lesů, kde občas přeběhne srnka a houby i maliny můžete sbírat naboso v zahradě, má dnes velkou hodnotu. Nemluvíme o té finanční, ale relaxační. Blízkost přírody a možnost ponořit se do vlastního já se dnes cení mnohem více než kdysi.

Exteriér s trávníkem a zahradou - Venkovský dům v Povrlech
Návštěvy domů

Pod klasickou podobou obyčejného rodinného domu na vesnici se skrývá mnohem více!

Jaký dům byste si postavili na okraji dvoutisícové vesnice s krásnou okolní přírodou? Byla by to moderní vila, či spíše venkovský domek, nebo něco mezi tím? Česká obec Povrly nemá jasný architektonický rukopis. Podobně, jak je tomu i v mnoha vsích jinde, se tu s chatami a paneláky střídají domy různých stylů. Architekti z ateliéru 3+1 architekti považovali za nejadekvátnější formu do tohoto prostředí tradiční podobu venkovského domu s úzkým a dlouhým tvarem, na kterém je posazena sedlová střecha.

Jihočeská venkovská usedlost do U s moderním přírodním interiérem
Návštěvy domů

Jak může vypadat moderní a plnohodnotné bydlení na jihočeském venkově

I v českých vesnicích a na okrajích menších měst si můžete všimnout tendence chaotické výstavby domů. Zdá se, že nejdůležitější je pro investory zaplatit co nejméně za pozemek a postavit co nejvyšší zeď, aby jim nikdo neviděl „do hrnce“. Navíc většina domů nemá žádný výraz – jsou to klasické domy se čtvercovým půdorysem a valbovou střechou, často nevkusně omítnuté.