Zdroj: ZETTE atelier, s. r. o.

Atypický rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou se inspiroval nedalekým zámkem a připomíná královskou korunu i rozkvetlý květ

31. 01. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Nejedna moderní novostavba překvapuje zvláštním tvarem, avšak když v nich hledáte smysl – funkční, historický nebo jakýkoliv jiný, nemusíte ho najít. Atypický rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou je po více stránkách jedinečnou stavbou. Jeho forma vznikla přetavením historických podnětů a prostředí do potřeb čtyřčlenné rodiny.

Pozemek investorů se nachází na mírné vyvýšenině v klidné části městečka. Uzavírá celou řadu domů s převážně sedlovými střechami. I když architektovi bylo hned jasné, že odkaz na sedlovou střechu by neměl jeho návrhu chybět, inspiraci hledal hlouběji. Jedním z momentů, které ho přinutily zvolit výsledku formu, byl výhled na zámek Karlova Koruna, tyčící se proti pozemku.

Karlova Koruna jako inspirace číslo jedna

Působivý barokní skvost je dílem českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela a pražského stavitele Františka Maximiliána Kaňky. Charakterizuje ho centrální kompozice a ideální umístění do krajiny.

„Zámek Karlova Koruna byl hlavním motivem výhledu z obytného prostoru a zrcadlí se i ve finálním návrhu domu. Svým způsobem je dům parafrází na protilehlý zámek, korunou i rozkvetlou květinou s důrazem na zachování rázu selského stavení,“ upřesňuje architekt Zdenek Balík.

Exteriér - Rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna byl hlavním motivem výhledu z obytného prostoru a zrcadlí se i ve finálním návrhu domu. Zdroj: ZETTE atelier, s. r. o.

Selské vzpoury a usedlosti spojuje i jméno investora

Další významnou inspirací, kterou autor projektu nemohl přehlédnout, je samotná historie obce, která souvisí se jménem investora a též jeho přáním. Město Chlumec nad Cidlinou je totiž známé selskými bouřemi z konce 18. století a povstáním sedláků. I když nebyly úspěšné, v podstatě vyústily ve zrušení nevolnictví.

„Investor se jmenuje Sedlák a já jsem od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem,“ doplňuje architekt.

Přečtěte si také:
Výhled na Říp i hrad Hazmburk. Rezidence Kostelec má vinici, stáj, a dokonce i přistávací plochu pro helikoptéru!

Koruna, origami či rozkvetlý květ?

Finální podoba rodinného domu vznikla přeskupením tří typických hmot lokálních statků. Asymetrickou podobu domu můžete znovu a znovu objevovat z každé strany. Sedlové střechy různě „rozkrájených“ hmot připomínají podobu koruny či rozkvetlého květu. Nebo v ní můžete vidět i origami.

Interiér ukrývá několik zajímavých a nevšedních řešení, která vyplynula z jeho formy. Dům je zařízen nábytkem na míru a snaží se zužitkovat každý centimetr plochy. Příkladem šikovných detailů je modrý sprchový kout, který dokázal maximálně zužitkovat ve svůj prospěch i ostré úhly stěn.

Modrý sprchový kout - Rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou

Příkladem šikovných detailů je modrý sprchový kout, který dokázal maximálně zužitkovat ve svůj prospěch i ostré úhly stěn. Zdroj: ZETTE atelier, s. r. o.

Kruhová kuchyň, aby majitelka měla kontrolu nad vším

V hlavním prostoru na první pohled upoutá kruhový ostrůvek kuchyně se zabudovanými spotřebiči i dřezem, který stojí uprostřed dispozice. Architekt zvolil kruhový tvar čistě z praktického hlediska – umožňuje kontakt s každou z komunikačních tras. Když připravujete jídlo, máte zároveň pod kontrolou hrající si děti, můžete se kochat pohledem na zámek, ale též vidět blížící se návštěvu. Kousek od ostrůvku jsou skleněné posuvné dveře, za kterými je venkovní terasa.

Kuchyňský ostrůvek - Rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou

Kousek od ostrůvku jsou skleněné posuvné dveře, za kterými je venkovní terasa. Zdroj: ZETTE atelier, s. r. o.

Všimli jste si plotu?

Mnohé domy se ukrývají za vysokými zdmi, tento je pozitivním příkladem opaku. Oplocení je jen částečné a navíc úplně jednoduché – z nízkého pletiva a dřevěných sloupků, které vůbec nebrání pohledu na pozemek a dům. Díky tomu, že část pozemku není oplocená, odpadly problémy s řešením brány s vjezdem. Plotem je ohraničena soukromá zahrada.

RD v Chlumci nad Cidlinou

architektonický ateliér: ZETTE atelier, s. r. o.
autoři: Zdenek Balík
lokalita: Chlumec nad Cidlinou, Česká republika
užitná plocha: 164 m2
zastavěná plocha: 197 m2
projekt: 2013 až 2015
realizace: 2016 až 2017

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ZETTE atelier, s. r. o.

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy nábytek na míru novostavby rodinne domy sedlové střechy zamek
Sdílejte článek

Diskuze

  • Jako Chlumečák mohu říct „je to opravdu krásný dům a moc se hodí do takové zástavby“. Nevím jak někdo může povolit takto abstraktní stavby, aby hyzdily okolní ráz krajiny.

    Jondes