Zdroj: Norbert Tukaj

Dům ve starém jabloňovém sadu přenáší krásné prostředí i do minimalistického interiéru

16. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Okouzlující prostředí lesů přinutilo autory rekonstrukce uvažovat s kontextem přírodních materiálů. Jejich cílem bylo, aby dům po obnově odrážel místního ducha, ale přitom kontextově a citlivě naplňoval potřeby moderního bydlení. Jak se jim to podařilo?

Jednou z hlavních výzev tohoto projektu bylo zachování silného odkazu na původní stavbu a zároveň vytvoření současného dědictví. Litevští architekti z ateliéru Inblum Architects se rozhodli dům nevystavovat, ponořili ho do starého jabloňového sadu. Dům ukotvili do terénu v pohodlné pozici, aby vznikla pro obyvatele oáza klidu a soukromí uprostřed krásné přírody.

Komplexní rekonstrukce a rozšíření

Na pozemku se nacházejí tři samostatné objekty – tak, jak to bylo kdysi zvykem. Původní budovy byly prakticky nepoužitelné a dočkaly se komplexní rekonstrukce spojené s rozšířením hlavně obytných prostorů. Někdejší hospodářské přístavby dostaly nové funkce (garáž, sklad).

Exteriér z ptačí perspektivy - Lesní dům v Litvě

Na pozemku se nacházejí tři samostatné objekty – tak, jak to bylo kdysi zvykem. Zdroj: Norbert Tukaj

Všechny tři hmoty jsou opláštěny dřevem a tmavým plechem mají opláštěnou sedlovou střechu. Dvě největší části (rodinný dům a garáž) jsou položeny kolmo na sebe, což vytváří chráněný soukromý prostor.

Zdrženlivý i velkorysý, průhledný i chránící soukromí

Zvenčí zdrženlivá architektura připomínající klasické domky se sedlovými střechami je uvnitř pojata velkoryse a otevřeně. Rodinný dům a jeho architektonické řešení poskytuje dostatek prostoru pro terasy a krásné výhledy. Díky množství prosklených částí dovnitř vstupuje přirozené světlo. Průhlednost budov architekti vyvážili vytvořením intimních prostorů. Jedno z oken západní fasády směřuje na oblíbenou lyžařskou trať.

Přečtěte si také:
Na dokončení čekal tento dům téměř deset let. Dnes je z něj dokonalá venkovská idylka s ovocným sadem

Stupňovitá terasa s mohutnými stromy

Moderní stavby se snaží stále více propojit interiér s exteriérem. Tento faktor byl dominantním tématem i v případě obydlí v rezervaci Ribiškės. Díky promyšlenému umístění stavby do svažitého terénu se architektům podařil přímo husarský kousek.

Na vnitřní obytné prostory navazuje venkovní stupňovitá terasa kopírující terén. Přes vzrostlé stromy pronikají sluneční paprsky a na schůdcích terasy si domácí mohou posedět a vychutnávat klid a ticho okolí. Neméně působivá je atmosféra v zahradě se starými jabloněmi.

Stupňovitá terasa s mohutnými stromy - Lesní dům v Litvě

Přes vzrostlé stromy pronikají sluneční paprsky a na schůdcích terasy si domácí mohou posedět a vychutnávat klid a ticho okolí. Zdroj: Norbert Tukaj

Atypický půdorys vytvořil venkovní zákoutí na stolování

V přízemí rodinného domu se nachází jedna ložnice s koupelnou a šatnou, základ však tvoří velký otevřený prostor kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem v druhé části. Půdorys přízemí má tvar rozšířeného písmene V, přičemž ve výřezu vznikl prostor pro terasu s venkovním posezením.

Posuvné dveře z obývací části vedou zase na schodištní terasu s ohništěm a grilem. Strop nad obývacím pokojem je otevřen až po střechu. V horním podlaží jsou dvě ložnice s koupelnou.

Obývací pokoj - Lesní dům v Litvě

Posuvné dveře z obývací části vedou zase na schodištní terasu s ohništěm a grilem. Zdroj: Norbert Tukaj

Minimalistický interiér zpestřují kulisy zvenčí

Prostředí kolem domu intenzivně proniká do minimalistického interiéru. V každém ročním období vytváří jiné kulisy. Dřevem opláštěný dům s oplechovanou střechou a částmi fasády a dvěma menšími vzhledově podobnými doplňky zároveň vytváří místo, kde se v jednom bodě setkává minulost, současnost i budoucnost.

Prosklení - Lesní dům v Litvě

Prostředí kolem domu intenzivně proniká do minimalistického interiéru. Zdroj: Norbert Tukaj

Koloběh nerušeně pokračuje. Staré budovy se mění v nové a nové postupně stárnou.

Lesní dům

architektonický ateliér: Inblum Architects
hlavní architekti: Dmitrij Kudin, Laura Malcaite
lokalita: Vilnius, Litva
hrubá zastavěná plocha: 236 m²
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Norbert Tukaj

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy domy ve svahu hospodářské budovy minimalistický design rodinne domy sedlové střechy venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze