atypické domy

Dům s francouzskými okny
Design interiérů

Jak spojit luxus a divokou přírodu, aby do sebe zapadaly? Tento dům je toho příkladem!

V kopcích kanadského Quebecu se tyčí moderní dům, který působí jako vystavené umělecké dílo v galerii. Projekt představuje architekturu, která poskytuje nejen střechu nad hlavou, ale zároveň každého vtáhne do svého okouzlujícího přírodního prostředí.

Denní prostor - Chajá House
Návštěvy domů

Stačí k pohodlnému životu 40 metrů čtverečních? Majitelé tohoto domu znají odpověď

V blízkosti známého uruguayského jezera Laguna del Sauce leží pozemek, na němž stála opuštěná hospodářská stavba. Kdysi se používala jako sklad krmiv a zemědělských nástrojů. Celá budova byla postavena v tradičním lokálním stylu.

Dva domy v sobě
Návštěvy domů

Atypická stavba spojuje modernitu a tradici. Majitelé mysleli na čas, až děti odrostou

Postavit si dům na svahu není v dnešní době nic nezvyklého. Kopec umožňuje nadhled, poskytuje neopakovatelné výhledy, ale hlavně nabízí soukromí, což rodina s dětmi dostatečně ocení. Jak se v tomto případě podařilo architektům poradit si s možnostmi venkovského pozemku? A jakou funkci splňuje netradiční tvar domu?

Letadlový dům
Návštěvy domů

Architekti splnili sen nejmladší klientky. Dům ve tvaru letadla spojuje funkčnost a fantazii

Domy na stromě, předělané dodávky, vlakové vozy či autobusy na bydlení – to všechno tu už bylo. Viděli jste však domek v podobě letadla? Právě takovýto malý, ale zato pořádně výstřední architektonický a designérský kousek vykouzlil budapešťský ateliér Hello Wood, aby splnil sen nejmladší klientky.

Výhled z venkovní terasy do města -Grotta e Carrubo
Návštěvy domů

Nezvyklý domek zasazený do stěny jeskyně dokonale odráží atmosféru Středomoří

Také se už nemůžete dočkat dovolené? Příjemné prostředí Středomoří vám zatím přiblížíme alespoň jedinečným projektem – domem, který je zasazen do skalní stěny jeskyně v italském barokním městě Scicli. Malý úkryt před světem je v kopci, na kterém stojí kostel sv. Matouše. Projekt odráží filozofii designu autorky projektu Margherity Rui a jejího manžela Alessandra.

Prodloužená střecha - Atypický rodinný dům v Šamoríne
Návštěvy domů

Architekt naklonil horní podlaží domu, aby slunce a jeho energie měly snazší cestu dovnitř

Spolupráce investorů s architektem Pavlem Simkem začala už výběrem pozemku – v nově vytvořeném obytném parku na okraji Šamorína. Architektonické řešení rodinného domu připomíná klasické venkovské domky s verandou a pásem zeleně, který odděluje dům od ulice. Překvapením je střecha. Ta působí na první pohled nesourodě, ale má svou funkci.

Exteriér - Atypický dům ve svahu v Polsku
Návštěvy domů

Neobvyklý rodinný dům tvoří vícero pospojovaných hmot se sedlovými střechami. Z každé místnosti je fascinující výhled

Svahovitý pozemek se při stavbě domu často považuje za negativum. Znamená totiž komplikace a investice navíc — ať už na vyrovnání terénu, nebo náročnější základy. Ale bydlení na svahu může mít i mnoho pozitiv. Samozřejmě pokud návrh domu vezmou do rukou šikovní architekti.

Nadčasový vzhled - Rekonstrukce vily v Antverpách
Návštěvy domů

Architektonický skvost se dočkal proměny. Vilu z šedesátých let přizpůsobili potřebám dnešní doby

Belgické město Antverpy má neopakovatelné kouzlo. Kromě toho, že je druhým největším přístavem v Evropě, má výraznou historickou architekturu a je vsazeno do krásného přírodního prostředí. Málokdo však ví, že zalesněná oblast kolem Antverp byla v šedesátých letech místem architektonických experimentů. Vzniklo tu několik zajímavých vil. Jedna z nich se dočkala působivé rekonstrukce z dílny architektů Studia Okami.

Dřevěný rodinný dům Senohraby
Návštěvy domů

Dřevěný dům s mnoha úrovněmi soukromí: otevřené přízemí s prosklenými fasádami a skrytá střešní terasa

Na rozsáhlém svažitém pozemku, v místě bývalého arboreta v okrese Praha-východ, stála původně chata. Na jejím místě vyrostl nový dřevěný rodinný dům s proskleným přízemím a pochozí střechou. Uprostřed vysokých a starých stromů působí nenápadně, jako dřevěná kostka vznášející se ve vzduchu.

Vstupní část exteriéru - Dvojdomek ve Zbuzanech
Návštěvy domů

Dvojdomek a v něm dva samostatné byty? Když se dvě rodiny dohodnou, takovéto bydlení může být velmi úsporné

Všimli jste si, že se stále častěji objevují domy, které v jednom obalu ukrývají dva byty, nebo hlavní byt a garsonku určenou k pronájmu? Takovéto řešení je úsporné, na druhé straně je však třeba akceptovat, že v tomtéž domě žije ještě někdo jiný. Když se dvě rodiny dohodnou, výsledek může být velmi působivý – jako odraz v zrcadle.