Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Atypická stavba spojuje modernitu a tradici. Majitelé mysleli na čas, až děti odrostou

29. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Postavit si dům na svahu není v dnešní době nic nezvyklého. Kopec umožňuje nadhled, poskytuje neopakovatelné výhledy, ale hlavně nabízí soukromí, což rodina s dětmi dostatečně ocení. Jak se v tomto případě podařilo architektům poradit si s možnostmi venkovského pozemku? A jakou funkci splňuje netradiční tvar domu?

Na samém začátku byl svažitý pozemek v obci Radziszów, nacházející se blízko Krakova v Malopolsku, které je charakteristické svou malebností. Navíc místo, na kterém byl dům postaven, je obklopeno dalšími kopci a četnými kukuřičnými poli.

Přečtěte si také:
Architektonický skvost na kraji útesu: Dům, který tančí s přírodou

Vesnický naturismus ve své podstatě. Proto se architekti rozhodli pro lepší využití podmínek svahu, které jim nabízí. Pomocí vodováh určili postavení domu v jeho severní části. Tato orientace usnadnila například i rozložení slunečního záření během dne.

Dům z boční strany

Terasa je stíněná horní částí domu a umožňuje přímý vstup do zahrady. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Většina pokojů se otevírá nádherným výhledům a spolu se zahradou se sem dostane co nejvíce přirozeného světla. Dům se tak efektivně nabíjí sluneční energií – světlem i teplem.

Stavba ve tvaru stodoly

Samotný dům je výrazným architektonickým počinem. Stačí se podívat na jeho tvar. Je netradiční – konstrukce se skládá ze dvou hmotově pestrých archetypálních stodol. Zajímavé je jejich umístění – jsou vertikálně i horizontálně osazené „do sebe“ a též mírně pootočené.

Dům na kopci

Dům vypadá jakoby byl složený ze dvou stodol zasazených do sebe. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Atypičnost stavby odráží jakoby dva světy – modernitu a tradici. Navzájem se však doplňují, všechno tak v konečném výsledku harmonicky ladí. Dva primární prvky kompozice se neprolínají jen zvenčí, ale i uvnitř budovy. Tam jejich „rozdělení“ nabývá jisté funkčnosti v rámci interiéru.

Přesné vymezení prostoru

Dům je koncipován tak, aby splňoval potřeby rodiny s dětmi. Plocha 217 m2 poskytuje dostatek prostoru nejen pro běžné denní aktivity, ale i ke hraní. Kdyby to dětem bylo málo, v zahradě za domem je ještě hodně volného místa, nemluvě o rozlehlém domácím hřišti a skluzavce.

Přečtěte si také:
Moderní prosklený dům stojí na nečekaném místě. Nabízí úchvatné výhledy

Interiér je však rozdělen na přízemí a poschodí. V přízemí se nachází denní část s velkými okny směřujícími na jižní stranu, přičemž je tu i východ na terasu, částečně stíněnou přesahující částí objektu.

Pohled na dům seshora

Za domem se nachází prostorné hřiště. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Terasa poskytuje plynulý přechod do zahrady, obrostlé převážně trávou, přičemž v ní nechybí ani stromy a okrasné dřeviny. Přízemí obsahuje kromě chodby a vestibulu pokoj pro hosty, technickou místnost, spíž, koupelnu a obývací pokoj.

Horní poschodí tvoří noční část a dětská zóna se společnou ložnicí. Ty však budou oddělené, až děti vyrostou, aby měly soukromí. Kromě toho jsou tu ještě dvě koupelny a šatník.

Zahrada nabízí široké spektrum využití

Doplňkem domu je prostorná zahrada, která nabízí široké možnosti pro trávení volného času. Je do ní snadný přístup jak z domu, tak i z terasy po vykládaném chodníku. Na domácím hřišti, ale i na dětské skluzavce se děti mohou do sytosti vydovádět.

Dům s mnoha okny

Dům se zahradou zapadá do venkovského charakteru okolí. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Dospělí možná dají přednost grilování na kamenném ohništi, u kterého se dá sedět na dřevěných špalcích nebo kovových židlích. Dokáží si tak společně vychutnat okolní přírodu a pěkné výhledy, které jim nabízí, například při letním západu slunce.

Přečtěte si také:
Úsporný dům vznikl z ruin. Světla má na rozdávání

Všechno do sebe zapadá

Fasáda stavby je upravena přírodními materiály v zemitých tónech. Spodní část je pokryta šedými kamennými deskami, horní část obložena dřevem. Na první pohled zjevný kontrast, ve výsledku však tvoří harmonický vzhled. Šedá střecha je vytvořena z kovu se stojatou drážkou.

Dům s cestičkou

Zahrada nabízí prostor pro hry dětí. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Všechny zvolené materiály, jakož i jejich barvy budí naturální dojem. Taktéž při terénních úpravách pozemku dbali tvůrci na to, aby byly co nejvíce přirozené. Cílem bylo vytvořit dům se zahradou, zapadající do venkovského okolí, což se skutečně podařilo.

Dům na kopci

firma: RS+ Robert Skitek
hlavní architekti: Robert Skitek, Martyna Lenart-Zygmunt
spolupráce: Marek Skałkowski, Janus Findysz, Marcin Mikołajczyk
lokalita: Radziszów, Polsko
realizace projektu: 2022
rozloha: 217 m2

Fotogalerie

Text: Natália Turcovská
Foto: Tomasz Zakrzewski

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy
Sdílejte článek

Diskuze