Zdroj: Gustav Willeit

Moderní prosklený dům stojí na nečekaném místě. Nabízí úchvatné výhledy

05. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Elegantní linie, asymetrie, šikmé tvary, prosklený prostor uprostřed výšky stavby. Takovýto moderní dům bychom hledali spíše na okraji velkoměsta než na svahu, kde ho obklopuje příroda a nedaleké historické památky. Navzdory tomu neruší a nerozptyluje. Moderní dům stojí nad severoitalským městem Klausen, které je známé jako město umělců.

Návrh novostavby výrazně ovlivnila topografie terénu – vztah údolí s pohořím a okolní vinohrady. Je charakteristická čistými liniemi, jasným a kompaktním objemem jemně přerušovaným prosklenými plochami. Díky nim proniká do interiéru denní světlo a z místností vznikají zajímavé výhledy na historický klášter Säben/Sabiona, vrchy Tiso a údolí Eisack/Isarco.

Výhledy

Dům je obklopen nedalekými historickými památkami. Zdroj: Gustav Willeit

Všechna poschodí mají kontakt s okolím

Každé podlaží domu je přístupné zvenčí. Architekti ponechali před domem rampu tvořenou terénem, která dnes umožňuje pěší přístup přímo v přízemí, a též přístup vozidel do garáže.

Vila ve svahu

Moderní dům stojí nad severoitalským městem Klausen, které je známé jako město umělců. Zdroj: Gustav Willeit

K hlavnímu vchodu vede krátké schodiště uzavřené konstrukcí z pohledového železobetonu, které přes starou kamennou opěrnou zeď vede do suterénu. Nachází se tu několik sklepních místností, kotelna a garáž, kde mohou parkovat až čtyři auta.

Přečtěte si také:
Neobvyklý rodinný dům tvoří vícero pospojovaných hmot se sedlovými střechami. Z každé místnosti je fascinující výhled

Samostatné apartmá v přízemí

Ze suterénu se vnitřním schodištěm dostanete do přízemí, kde se nachází apartmá s plochou 70 m2 a vstup do hlavního bytu. Apartmá sestává ze vstupní chodby/šatníku, komory, koupelny, dvou pokojů a malé kuchyně. Z kuchyně a pokojů je přímý přístup do venkovního prostoru.

Vstup do domu

K hlavnímu vchodu vede krátké schodiště uzavřené konstrukcí z pohledového železobetonu, které přes starou kamennou opěrnou zeď vede do suterénu. Zdroj: Gustav Willeit

Hlavní byt od přízemí po střechu

Hlavní byt se rozprostírá ve všech podlažích – od přízemí až po střechu, jednotlivá podlaží propojuje vnitřní schodiště. V prvním podlaží se nachází otevřená denní zóna. Tvoří ji obývací pokoj a kuchyně s jídelním stolem. Zároveň je to nejotevřenější část domu, téměř celá je obklopena okny, od podlahy až po strop, s krásnými výhledy.

Vila s mnoha okny

Elegantní linie, asymetrie, šikmé tvary, prosklený prostor uprostřed výšky stavby. Zdroj: Gustav Willeit

V zadní části se nachází pracovna, prádelna a hygienické zázemí. Na denní zónu navazuje vnější prostor ze strany svahu. V sousední přístavbě je krytý jídelní kout a otevřený sklad.

Kuchyně

Otevřený prostor působí velmi vzdušně. Zdroj: Gustav Willeit

V nejvyšším podlaží se nachází noční část se třemi dětskými pokoji, hlavní ložnicí a dvěma koupelnami. Z ložnice rodičů se dá vyjít na otevřenou terasu a vychutnávat si krásy okolí.

Přečtěte si také:
Tři domky uprostřed sadů na Šumavě nabízejí krásný výhled a často odolávají drsnému počasí

Upravený pozemek jako aktivní součást rodinného domu

Architekti si výrazně „pohráli“ i s okolním pozemkem. Navazuje na interiér a vytváří vnější soukromý prostor splňující více funkcí. Jako doplněk k hlavnímu domu slouží přístavba.

Dveře

Ze suterénu se vnitřním schodištěm dostanete do přízemí, kde se nachází apartmá s plochou 70 m2 a vstup do hlavního bytu. Zdroj: Gustav Willeit

Oba samostatné objemy, propojené střechou, jemně zapadají do stávajícího terénu, táhnou se ve směru topografických křivek. Jednotlivé zóny zvýrazňují kamenné zdi a zpevnění svahu.

Dům M

architektonický ateliér: Raum3 Architekten, www.raum3.it/de
lokalita: Klausen, Itálie
realizace: 2022

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Gustav Willeit, www.guworld.com
Zdroj: časopis Moj domov

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: apartmánový dům itálie panoramatické výhledy vila
Sdílejte článek

Diskuze