Zdroj: Sokoban studio, s. r. o.

Tři domky uprostřed sadů na Šumavě nabízejí krásný výhled a často odolávají drsnému počasí

27. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Přespání v útulné chatce uprostřed přírody bez jakéhokoliv ruchu a stresu je snem mnoha z nás. Místo pro neplánované přemýšlení – tak nazval projekt tří minidomků ze dřeva architekt Petr Souček. Stojí uprostřed sadů v chráněné krajinné oblasti Šumava.

Tři útlé dřevostavby nazval Jablko (oficiálně Vyhlídka), Hruška a Ateliér. Nacházejí se uprostřed málo známé části Šumavy s krásným výhledem a často drsným počasím. Forma a umístění domků se plně odráží od svažitého terénu. Všechny tři stavby nesou základní ideu: jednoduchost bytí. Zbytek už dořešila příroda sama.

Přečtěte si také:
Mladá rodina snila o domku bez technologií uprostřed krásné přírody. Své útočiště nakonec našla v chalupě v Orlických horách

Nechtěli žádné technologie

„Původně jsme nechtěli mít v chatkách žádné technologie. To se nám však nepodařilo vzhledem k platné legislativě, ale nikomu to nakonec nevadí. Michal též potřebuje sekat trávu nebo někde něco upravit, přilepit či nahodit jistič – mezi bučením krav nebo krůpějemi deště. Odměnou je svítání nebo západ slunce, vůně okolí a lidé, kteří se sem rádi vracejí právě kvůli těmto chvílím,“ popisuje kouzlo lokality Petr Souček.

Exteriér v noci - Dřevěné domky na šumavské stráni

Svítání nebo západ slunce, vůně okolí a lidé, kteří se sem rádi vracejí právě kvůli těmto chvílím. To je kouzlo této lokality. Zdroj: Sokoban studio, s. r. o.

Konstrukce z KVH hranolů, zateplení minerální vatou a foukaná izolace

Každý ze tří domků má rámovou konstrukci z KVH hranolů s difúzně otevřenou skladbou. Stěny jsou zatepleny minerální vatou, v podlahách a na střeše je použita foukaná izolace. Chatky nemají připojení na vodovodní potrubí, to byste v těchto částech Šumavy hledali marně. Používají vlastní zdroj pitné vody z vrtané studny a jsou napojeny na domácí čističku odpadních vod.

Exteriér domku - Dřevěné domky na šumavské stráni

Architekt navrhl fasády obložit surovým modřínem, který je kombinovaný s černým matným plechem. Zdroj: Sokoban studio, s. r. o.

Surový modřín doplňuje černý plech

Architekt navrhl fasády obložit surovým modřínem, který je kombinovaný s černým matným plechem. Zvenčí nenápadné chatky mají uvnitř plně funkční vybavení s jednoduchým designem.

Strecha - Dřevěné domky na šumavské stráni

Stěny jsou zatepleny minerální vatou, v podlahách a na střeše je použita foukaná izolace. Zdroj: Sokoban studio, s. r. o.

Zajímavostí je úplně vertikálně i horizontálně otevřený prostor. Je oddělen jen sítěmi. Dubovou podlahu doplňuje světlá březová překližka. Příjemným prvkem v koupelnách je ornamentální marocká dlažba, doplněná šedou stěrkou ve sprchových koutech.

Panoramatická okna rámují výhledy do údolí, pod Prenet či na město

Snad nejdůležitější z hlediska atmosféry jsou velká panoramatická okna. Směřují do údolí říčky Jelenky, na město Strážov, nebo naopak – do sedla pod horou Prenet. Kromě hrubé stavby konstrukce se střechou, kterou realizovala firma Palis Plzeň, s. r. o., byly téměř všechny ostatní práce realizovány svépomocí. Vnější plášť, interiéry a terasy zvládl dokonce sám investor za pomoci svých přátel.

Obývací část s kuchyní a jídelnou - Dřevěné domky na šumavské stráni

Snad nejdůležitější z hlediska atmosféry jsou velká panoramatická okna. Zdroj: Sokoban studio, s. r. o.

Dřevěné domky na šumavské stráni

architektonický ateliér: Sokoban studio, s. r. o.

autoři: MgA. Petr Souček a Michal Mahďák

lokalita: Děpoltice, ČR

užitná plocha: 114 m²

zastavěná plocha: 137 m²

plocha pozemku: 5 300 m²

projekt: 2018

realizace: 2021

dodavatel a realizace hrubé stavby: Palis Plzeň, s. r. o.

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Sokoban studio, s. r. o.

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata domy ve svahu drevostavby panoramatické výhledy
Sdílejte článek

Diskuze