Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Opravdu stačí pro skvělý zážitek z bydlení dvanáct metrů čtverečních?

27. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Krása je subjektivní, kvalita ne. Tak zní motto italského architektonického ateliéru llabb, který v roce 2013 založili Luca Scardulla a Federico Robbiano. Jednou z nejnovějších realizací šikovných architektů je poustevna – dřevěné obydlí pro poustevníka osazené do horského svahu. „Hermitage Cabin“ je oázou klidu a splynutí s přírodou.

Ermitáž, což je cizí slovo označující příbytek poustevníka – poustevnu, se zrodila z experimentování autorů s jednoduchým modulárním systémem, vyrobeným výhradně ze dřeva. Projekt vnímají jako reakci na environmentální a sociální potřeby s minimální velikostí a silným vztahem k přírodě.

Exteriér - Dřevěná poustevna Hermitage Cabin v Itálii

Projekt je reakcí na environmentální a sociální potřeby s minimální velikostí a silným vztahem k přírodě. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Prostor, ne místo

„Poustevna je prostorem kontemplace a reflexe. Izolována od světa nabízí výhled na divoké údolí, odlehlé od všeho. Je to prostor, ne místo. Prostor definovaný dřevěným panelem, vertikálními a horizontálními liniemi, které jsou vyladěny v jemné, ale jasné rovnováze,“ popisují projekt jeho tvůrci a zároveň i majitelé.

Přečtěte si také:
Na malém prostoru chaty využili každý centimetr. Cítíte se v ní jako na lodi

Hybrid mezi japonskou čajovnou a skandinávskou chatkou

Dřevěný příbytek na pilířích s podlahovou plochou dvanáct metrů čtverečních je hybridem mezi japonskou čajovnou a skandinávskou chatkou. Může fungovat jako pracovna, prostor na meditace, útočiště před stresem či ubytovací zařízení. Z konstrukčního hlediska připomíná kovové fasády a trámové konstrukce, které se v moderní architektuře často používají, avšak v tomto případě jsou reinterpretovány pomocí dřeva.

Dřevěný interiér - Dřevěná poustevna Hermitage Cabin v Itálii

Dřevěný příbytek je hybridem mezi japonskou čajovnou a skandinávskou chatkou. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Realizovaný za dva týdny, ale poctivě

Navzdory tomu, že projekt chatky byl realizován týmem architektů za dva týdny, práce je precizní a kvalitní. Navazuje na řemeslné zkušenosti zakládajících členů llabb. Luca Scardulla a Federico Robbiano totiž před založením architektonického studia začali svůj výzkum v truhlářské dílně zřízené v garáži v Janově.

Dřevěný interiér - Dřevěná poustevna Hermitage Cabin v Itálii

Chatka může být pracovnou, útočištěm i ubytovacím zařízením. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

V prvních letech se zaměřovali na navrhování a realizaci zařizovacích doplňků a designových předmětů, které vyráběli vlastnoručně v malé dílně. Na základě této praxe vznikly metody výzkumu a design, který dnes zužitkovávají při navrhování architektonických prací.

Kvalita je objektivní a musí být cílem každého projektu

llabb se dnes zabývá architekturou, designem a grafikou s řemeslným přístupem, vždy s ohledem na praktické aspekty i estetickou hodnotu výsledku. Kvalita je však na prvním místě.

Llabb---The-Hermitage---PH-5247---photo-by-Anna-Positano,-Gaia-Cambiaggi-_-Studio-Campo

Izolována od světa nabízí výhled na divoké údolí, odlehlé od všeho. Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

„Naše studio se s vášní a kreativitou věnuje designu kvalitních prostorů. Jsme přesvědčeni, že kvalita má na rozdíl od stylistického jazyka a estetického vkusu především objektivní hodnotu a jako taková musí být cílem každého projektu,“ dodávají zakladatelé studia Luca Scardulla a Federico Robbiano. Krása je subjektivní, ale kvalita ne.

Hermitage Cabin

architektonický ateliér: llabb architettura
autoři: Luca Scardulla, Federico Robbiano, Alberto Righetti, Simone Camera
lokalita: Val Trebbia, Itálie
plocha: 12 m2
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Anna Positano, Gaia Cambiaggi | Studio Campo

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chata domy ve svahu drevostavby malé prostory skandinávský design
Sdílejte článek

Diskuze