Zdroj: Jan Faukner

Dřevěná chatka koncipovaná jako stavebnice, kterou dokážou postavit dva lidé! Mohla by stát v podstatě kdekoli

28. 02. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Na začátku byla snaha umístit na co nejmenší plochu to nejnutnější, co člověk (nebo dvojice) potřebuje ke komfortnímu přenocování v přírodě. Výsledkem je chatka koncipovaná jako stavebnice, kterou dokážou postavit dva lidé a ve které je na 17 m² ložnice, kuchyň, koupelna i terasa.

Na začátku tohoto projektu byla vize Lukáše Otevřela – už dlouho snil o miniaturním domě, ve kterém by bylo všechno, co člověk potřebuje pro komfortní přenocování uprostřed přírody.

Princip stavebnice

„Na co nejmenší ploše jsme chtěli poskytnout nejen střechu nad hlavou, ale také teplo kamen a komfort kuchyně, sprchy a toalety. To vše přizpůsobené tak, aby chatka obstála stejně dobře v pusté krajině i v obytné zástavbě. Důraz jsme přitom kladli zejména na propojení vnitřního prostoru s tím vnějším,“ říká architekt Daniel Rohan z ateliéru DDAANN, který chatku Tiny House Done navrhl společně s Danielem Baudisem.

Prosklená plocha - Dřevěná mini chatka v Jizerských horách

Sklo je nejen tvrzené, ale má i jemně zrcadlící efekt, takže za dne jsou zvenčí vidět jen nejasné kontury. Součástí rámu je však i skrytá garnýž, která umožňuje vytvořit soukromí, kdykoli je to potřeba. Zdroj: Jan Kuděj

V procesu návrhu bylo architektům stále jasnější, že každá z chatek si bude spíše hledat místo, kde se usadí a rozhlédne po krajině, než cestovat z místa na místo. Koncepci proto založili na principu stavebnice, aby mohli chatku svépomocně, prakticky kdekoli a poměrně rychle postavit dva až tři lidé.

Jejich promyšlené řešení začíná od základů, které dovolují jednoduše umístit stavbu v krajině. „Založení na pilotách lze použít i ve specifických lokalitách, kde by jinak stavba nebyla možná. Váha celého domu je lépe rozložená a sloupky jej chrání před vlhkostí ze země, navíc není potřeba betonovat základy,“ vysvětlují autoři.

Dřevěná mini chatka v Jizerských horách

Velká zasklená plocha nabízí dokonalý výhled a pocit, že jste trochu venku i uvnitř. Navíc máte k dispozici terasu a zahradu v podstatě bez hranic. No, může být větší komfort? Zdroj: Jan Kuděj

CLT panely jako základní stavební materiál

Základním stavebním materiálem chatky jsou CLT panely, tedy masivní desky ze smrkového dřeva, přičemž váha jednotlivých dílů se pohybuje kolem 80 kg. „Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu, takže je běžnými nástroji a nářadím dokáže snadno smontovat každý zručnější kutil,“ popisuje Daniel Rohan.

Přečtěte si také:
Bydlení v mobilní dřevostavbě vám umožní být nezávislými a vystačit si jen s minimálními náklady

Co jsou CLT panely?

Jedná se o masivní dřevěné panely z trvale obnovitelných zdrojů, které jsou výborným konstrukčním materiálem přátelským k životnímu prostředí. Označení CLT – Cross Laminated Timber, tedy křížem lepené dřevo, přitom vychází ze způsobu jejich výroby: vysušené lamely ze smrkového dřeva se nejprve slepí do jednovrstvých desek, následně se desky tlakem slepí do 3-, 5- nebo 7vrstvého panelu tak, aby byly lamely sousedních desek navzájem kolmé. Podle zpracování a estetické kvality mohou být panely určeny pro pohledové nebo nepohledové použití.

Zasklená plocha

Samotná chatka o rozměrech 2,5 × 5 m je rozdělena velkým fixním zasklením na dvě části – v zasklené, která nabízí výhled do okolní krajiny, se nachází obytný prostor s postelí, kuchyní a píckou, plná stěna zase skrývá toaletní kapsli se záchodem a sprchou, jakož i technickou místnost se samostatným vstupem.

Tiny House Done - Dřevěná mini chatka v Jizerských horách

Chatka Tiny House Done se malými rozměry a dispozicí hodí zejména na místa, kde je výhled tou největší devízou. Na 12 m2 se vešla ložnice, kuchyň, sprcha, toaleta i technická místnost a třešničkou na dortu je terasa, která přechází do nikde nekončící zahrady. Zdroj: Jan Faukner

Zasklená plocha je pouze s ohledem na montáž (kvůli vysoké váze skla) rozdělena na tři vertikální segmenty. „Sklo má jemně zrcadlící efekt, takže přes den vidíte zvenčí jen nejasné kontury. Ale pro nesmělé je součástí rámu i skrytá garnýž, která umožňuje kdykoli vytvořit v interiéru soukromí,“ doplňuje architekt Rohan.

A pokračuje: „Při řešení každého prvku jsme mysleli na praktické využívání chatky – ať už šlo o izolaci dřevěných stěn, štědře dimenzovaná kamna, speciálně upravená tvrzená a determální skla, nebo střechu s vysokou nosností. Aby měl člověk komfort – ať už teplo, nebo naopak možnost vyvětrat za pár minut –, kdykoliv se rozhodne na chatku zajet.“

Interiér - Dřevěná mini chatka v Jizerských horách

V zasklené části, která umožňuje výhled na okolní krajinu, se nachází obytný prostor s postelí, píckou a kuchyní odýhovanou jasanem. Za plnou stěnou je toaletní kapsle a technická místnost. Zdroj: Jan Faukner

Jaký je titanový povrch?

Klika na vstupních dveřích má povrchovou úpravu titan černý matný. Černé detaily jsou trendové a zajímavé, ale titanový povrch má i praktické výhody.

„Vyznačuje se mimořádnou tvrdostí, odolností proti otěru či poškrábání a barevnou i chemickou stálostí, takže bez újmy zvládne i náročné horské podmínky,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T.

„Tato povrchová úprava je v současnosti velmi oblíbená. Na kování se nanáší pomocí speciální technologie, konkrétně fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem. Tato metoda zaručuje dokonalé spojení tenké kovové vrstvy s podkladovým materiálem, kterým je v případě kliky DENY nerezová ocel.“

Nároky na pozemek

Tiny House Done nemá velké nároky na pozemek – sítě nepotřebuje a za jistých podmínek lze chatku postavit bez jakékoli povinnosti vůči stavebnímu úřadu.

„Před stavbou je třeba si zjistit, jak je pozemek zařazen v územním plánu a zda má nějaká specifika, například zda jde o ochranné pásmo, CHKO atp. Na tom pak závisí další postup. V zásadě však lze říci, že pokud máte pozemek v zastavěném, resp. zastavitelném území určeném k bydlení nebo rekreaci, který nepodléhá zvláštním režimům, nepotřebujete ani rozhodnutí o umístění stavby, ani územní souhlas, ani stavební povolení či ohlášení. Je však třeba splnit jisté podmínky, jako jsou minimální odstupy či zastavěnost pozemku,“ vysvětluje architekt.

Fasáda z modřínového dřeva - Dřevěná mini chatka v Jizerských horách

Terasa i fasáda jsou z modřínového dřeva. Přesahy střechy na bocích a nad terasou poskytují ochranu a pohodlí. Zdroj: Jan Kuděj

Jsou-li na pozemku sítě, dají se ke komfortu, který poskytují, doplnit kamna, využívání dešťové vody nebo kořenová čistička. Na pozemku bez sítí je několik možností, například řešení se solární střechou, baterií a osmotickou čističkou vody.

Přečtěte si také:
Luxus a přepych ztratily pro mladého muže význam. Svůj sen přetavil do malé chatky, ve které najde jen to pro život opravdu nutné

Materiály a konstrukce

Stavba

Základy chatky tvoří rošt ze smrkových trámů KVH a zemní šrouby. Stěny, podlahy a strop jsou z CLT panelů (Novatop), které jsou nejen základním nosným a konstrukčním materiálem, ale v interiéru zároveň vytvářejí i finální povrchy. Fasáda i terasa jsou z modřínu a dřevo v interiéru i v exteriéru je ošetřeno olejovou lazurou.

Plochá střecha s mírným sklonem má krytinu z plechu s jemnou vlnou, který je lakovaný na antracitovou šedou (Metalimex). Pro pevné zasklení je použito tvrzené determální sklo s vyšší odrazivostí a mírně zrcadlícím efektem (Saint Gobain Building Glass).

Samostavba - Dřevěná mini chatka v Jizerských horách

Promyšlená skládačka z dřevěných panelů je založena na zemních šroubech a navržena tak, aby ji zvládli poměrně jednoduše, rychle a téměř kdekoli sestavit dva až tři lidé. Zdroj: DDAANN

Vybavení

Kuchyň je zařízena linkou s dýhovanými dvířky a pracovní deskou z Corianu (Devoto). Sprchový kout tvoří průsvitná komora s protiskluzovou podlahou (Celtima), toaleta je separační (Torp Isak Separett). Všechny baterie (REA Lungo) mají elegantní černou povrchovou úpravu, matné černé je také dveřní kování s odolným povrchem z titanu (DENY, M&T Slovensko).

Profil

Nemovitost
Dřevěná chatka se zastavěnou plochou 17 m² a užitnou plochou 12 m², která by mohla stát v podstatě kdekoli. Tu na fotografiích postavili v Jizerských horách.

Autoři
Návrh konceptu Tiny House Done
Architekti Dan Baudis a Dan Rohan, ateliér DDAANN

Text: Erika Kuhnová
Foto: Jan Faukner, Jan Kuděj
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chata dřevěné fasády mini dum Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • Pěkná vymyšlená chatka, až na to, že v článku matete lidi:
    úřad bude potřeba, ne že ne – víte to sami.

    V.Kubec