Zdroj: Félix Michaud

Jak to dopadne, když navrhnou chatu podle vzoru dětských kreseb

10. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Dětské kresby mají své kouzlo. Pamatujete si, jaké domky jste kreslili vy nebo vaše děti? Velmi pravděpodobně to byly domy s velkými sedlovými střechami a načrtnutými okénky či dveřmi. Architekti z ateliéru Mainstudio architecture tento typický vzor dětských kreseb oživili v přírodním prostředí Kanady.

Horská chata s jednoduchými tvary a vysokou sedlovou střechou stojí na místě někdejší už nefunkční chaty. Po ní zdědila nejen polohu, ale i jméno – Orlí hnízdo. Ačkoliv působí subtilně, uvnitř pohodlně přespí i třicet lidí. Proto je dobrým vzorem, hledáte-li návod, jak postavit nenápadnou chatu pro velkou rodinu nebo skupinu přátel. Architekti v tomto případě stavbu přizpůsobili mladým hudebníkům, kteří tu plánují relaxovat.

Přečtěte si také:
Chata, kterou určitě nepřehlédnete! Celá bílá jako sníh

Hygienické zázemí je v menší chatce

Celek chaty tvoří dva hlavní objemy spojené chodbou – větší zahrnuje ložnice a hlavní společenskou část, v menším se nachází hygienické zázemí. Zvenčí to však není vidět. Také menší domek působí jako rozkošná, světlým dřevem obložená chatka s velkou střechou. Materiál na fasádách i střechách obou celků je stejný.

Venkovní terasa - Chata Orlí hnízdo v Kanadě

Na denní zónu navazuje venkovní terasa, která je též kryta velkou střechou. Zdroj: Félix Michaud

Výhledy na stromy i jezero, venkovní terasa pod střechou

Umístění chaty poskytuje krásné výhledy z pokojů s poschoďovými postelemi, a především ze společenských prostorů. Na denní zónu navazuje venkovní terasa, která je též kryta velkou střechou. Přesahy střechy chrání boční fasády před nepřízní počasí. Pozemek, na kterém dřevěná chata stojí, je obklopen působivými vzrostlými jehličnany a nabízí výhled na jezero.

Patrové postele (palandy) - Chata Orlí hnízdo v Kanadě

Umístění chaty poskytuje krásné výhledy z pokojů s poschoďovými postelemi, a především ze společenských prostorů. Zdroj: Félix Michaud

„Design této horské chaty výrazně formovalo přírodní prostředí lokality. Bylo nevyhnutelné postupovat jemně a přizpůsobit tvar i polohu chaty okolním stromům, a tak zabezpečit harmonické soužití přírody s návštěvníky. Dispozici jsme uspořádali podél jezera, čímž jsme optimalizovali výhledy na vodu,“ popisuje principy realizace její autor architekt Robert Lavoie.

Vzpomínka na dětství

Výsledný tvar chaty, i s jejím zmenšeným přírůstkem, odráží dětskou představivost. Jednoduchost stavby připomíná klíčové principy, které charakterizují dům intuitivně nakreslený dítětem: pár vertikálních čar, které představují stěny, trojúhelník jako střecha a detaily, které naznačují dveře a okna.

Exteriér s lesy - Chata Orlí hnízdo v Kanadě

Nadrozměrná střecha, která trčí z lesa, je součástí zhmotnění hravého, téměř imaginárního světa. Zdroj: Félix Michaud

Základní prvek návrhu – nadrozměrná střecha, která trčí z lesa – je též součástí zhmotnění hravého, téměř imaginárního světa. Monochromatické použití materiálů zdůrazňuje formu a jedinečné rozměry budovy.

Chata Orlí hnízdo

architektonický ateliér: mainstudio architecture
autor: Robert Lavoie
lokalita: Lanaudière, Kanada
plocha: 194 m2
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Félix Michaud

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chata dřevěné fasády sedlové střechy venkovní terasy
Sdílejte článek

Diskuze