Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Chatu postavili z materiálů, které vydrží stovky let. Jejich hlavním heslem byla udržitelnost a dlouhá životnost

14. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Trend udržitelnosti nutí stále více architektů uvažovat v projektech o materiálech, které jsou nejen přírodní a snadno rozložitelné, ale též dlouho vydrží. Nejlépe bez potřeby speciální údržby. Takto k projektu chaty přistupoval i architekt z ateliéru Fjord Arkitekter – Finn Magnus Rasmussen.

Nově postavená chata na jihovýchodním pobřeží Norska zachytává nádhernou atmosféru okolní přírody. Stojí na vrcholu skály s výhledem na skalnaté výběžky a ostrůvky Skagerraku. Ačkoliv je obklopena drsnou krajinou, chrání ji svěží les.

Cílem architekta bylo zachovat stávající terén a kvality pozemku. Kvůli tomu zvolil jednoduchý a skromný tvar stavby. Z chaty umístěné na kopci vychází venkovní terasa, která ve více úrovních kopíruje klesající svah. Zároveň tak vzniklo členění venkovního prostoru vzhledem k jednotlivým funkcím.

Exteriér - Chata Åkvåg v Norsku

Architekt zvolil jednoduchý a skromný tvar stavby s cílem zachovat stávající terén a kvalitu pozemku. Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Borovicové dřevo ošetřili olejem

Vraťme se však k hlavnímu poselství projektu – udržitelnosti a dlouhé životnosti. Chata je postavena z odolných materiálů, které vydrží stovky let. Vnější obklad je z borovicového dřeva ošetřeného olejem na způsob norské úpravy Møre Royal. Díky ní je dřevo extrémně odolné vůči nepřízni počasí a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Terasa se sezením - Chata Åkvåg v Norsku

Vytvořením terasy s více úrovněmi vzniklo členění venkovního prostoru vzhledem k jednotlivým funkcím. Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Dřevěný obklad postupem času zšedne a chatka se tak stane součástí přírody. Přizpůsobení stavby pozemku architekt zdůraznil i nařezáním obkladu podél terénu podle jeho sklonu.

Březová dýha, útulné ložnice, otevřená společenská zóna

Interiérové stěny zjemňuje obložení bílými pigmentovanými pláty březové dýhy. Vytváří hřejivou, nadčasovou atmosféru. Dispozice je uspořádána okolo jádra, které zahrnuje schody, šatnu a kuchyň. Takto architekt zároveň dosáhl oddělení společných prostor od tří ložnic a koupelny bez potřeby uzavřených chodeb.

Přečtěte si také:
Skromná chatka s uklidňujícím interiérem a terasou, kde byste chtěli relaxovat

Ložnice jsou prostorově skromné, další místa na spaní se nacházejí v podkroví. V části nad společenskou zónou s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem je otevřený krov.

Velkorysý obývací pokoj vyvažují skromné ložnice

Zatímco ložnice jsou skromné a intimní, společné prostory charakterizuje velkorysost a otevřenost.  Obývací pokoj má kromě dvojité výšky velká okna orientovaná na západ a na jih. Osvětlují interiér, spojují ho s krajinou opticky i výstupem na terasu, která funguje jako rozšíření společných prostorů. Součástí fasády jsou nižší zdi postavené v návaznosti na terasu – jejich funkcí je ochrana před větrem.

Jídelna s kuchyní - Chata Åkvåg v Norsku

Zatímco ložnice jsou skromné a intimní, společné prostory charakterizuje velkorysost a otevřenost. Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Chata Åkvåg

architektonický ateliér: Fjord Arkitekter
autor: Finn Magnus Rasmussen
lokalita: Lyngør, Norsko
plocha: 117 m²
realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Monica Freidrich Johannessen

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: chata dřevěné fasády dřevěné obklady Svažitý terén venkovní terasy
Sdílejte článek

Diskuze