Zdroj: Alberto Ricci

Skromná chatka s uklidňujícím interiérem a terasou, kde byste chtěli relaxovat

26. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Dvě architektonická studia, Silvia Acar Arquitetura a Gil Barbieri Arquitetura, vytvořila chatku, která představuje bydlení rozdělené terasou na noční a denní zónu. Příjemný víkendový domek nabízí nádherné výhledy díky konzolovitě vyčnívající terase.

Chata SBS stojí na vrcholu hory a nabízí velkolepý výhled do okolního regionu. Konstrukce byla navržena co nejjednodušeji, po stranách se nacházejí dvě stejně velké hmoty spojené lehkou střechou a terasou uprostřed. Terasa vystupuje do popředí, ční na pilířích nad svažujícím se svahem a přináší krásné výhledy hned do tří stran.

Přečtěte si také:
Útěk před stresem a rutinou velkoměsta? Chata na kopci nad řekou

Jeden domek tvoří kuchyň s obývacím pokojem, druhý ložnice

V jednom z objemů se kromě prádelny a technického prostoru nachází obývací pokoj a kuchyň, ke které je přístup z paluby v zadní části budovy. V druhém „domku“ najdete ložnici a koupelnu se dvojími dveřmi. Jedny slouží pro vstup do koupelny z ložnice a druhými se dá vyjít na terasu.

Skromná moderní chatka s uklidňujícím interiérem a terasou

Konstrukce byla navržena co nejjednodušeji, po stranách se nacházejí dvě stejně velké hmoty spojené lehkou střechou a terasou uprostřed. Zdroj: Alberto Ricci

Železobetonové základy, kovová konstrukce, cementové desky

Stavět v horském prostředí není nic jednoduchého, a to nemluvíme jen o potřebě dodržet platné regulativy. „Vzhledem k omezenému přístupu do terénu a stanovenému termínu výstavby jsme stavbu navrhli v rámci co nejjednodušší montážní logiky: lehká kovová konstrukce, panely, termoakustický obklad, železobetonové základy.

Skromná moderní chatka s uklidňujícím interiérem a terasou

Kontrast světlého interiéru s tmavým exteriérem byl základní koncepcí designu. Zdroj: Alberto Ricci

Plechovou střechu s izolací a přesahem po všech stranách podepírají ocelové profily. Snažili jsme se podpořit kontinuitu rovin i výběrem materiálů s různými barvami a texturami. Díky tomu je konstrukce snáze „čitelná“ a architektonicky zajímavější,“ vysvětlují autoři projektu.

Přečtěte si také:
Malá chata, která nabízí více prostoru, než byste si na první pohled mysleli

Zvenčí vodoodpudivá membrána, zevnitř překližka z místních stromů

Stěny chatky jsou vyrobeny z desek přišroubovaných k ocelovým pozinkovaným sloupkům. Tyto cementové desky prošly úpravou – z vnější strany jsou ošetřeny vodoodpudivou membránou, jádro má tepelněizolační vrstvu a vnitřní stranu desek pokrývá osmnáctimilimetrová překližka Paricá (Schizolobium). Panely zároveň zpevňují strukturu chatky.

Skromná moderní chatka s uklidňujícím interiérem a terasou

V druhém „domku“ najdete ložnici a koupelnu se dvojími dveřmi. Zdroj: Alberto Ricci

Světlý interiér, opalovaná fasáda

Zatímco interiér je světlý, provětrávaná fasáda víkendového domku je opakem. Stěny pokrývají borovicové desky, opálené přímo při realizaci. Kontrast světlého interiéru s tmavým exteriérem byl základní koncepcí designu. Čeho tím chtěli architekti dosáhnout? Vytvořit uklidňující interiér, který podpoří ještě pozitivnější pocity a zážitky „z ponoru do přírody“.

Skromná moderní chatka s uklidňujícím interiérem a terasou

Terasa vystupuje do popředí, ční na pilířích nad svažujícím se svahem a přináší krásné výhledy hned do tří stran. Zdroj: Alberto Ricci

Chata SBS

architektonický ateliér: Silvia Acar Arquitetura + Gil Barbieri Arquitetura

autoři: Silvia Acar a Gil Barbieri

lokalita: São Bento do Sapucaí, Brazílie

plocha: 48 m²

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Alberto Ricci

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: borovicová dýha chata kovová konstrukce malé prostory panoramatické výhledy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze