Zdroj: iStock

6 pravidel při plánování udržitelné stavby

11. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí. Ekologický faktor se tak stává důležitým aspektem, který promlouvá do nákupních preferencí zákazníků hobby marketů. Jak vybírat, aby byl váš projekt skutečně „zelený“ a na jaké další aspekty si dát pozor?

1. Nebojte se recyklovaných materiálů

Podle výzkumu společnosti Eurostat je sektor stavebnictví vůbec největším producentem odpadů. Opětovné využití materiálu jednak šetří přírodu, jednak je recyklace odpovědí na omezené zdroje primárních nerostných surovin. Při nákupu druhotně zpracovaného zboží se zákazník vůbec nemusí obávat, že kupuje materiál druhé jakosti. V případě dodržení správného technologického postupu zpracování a použití je totiž recyklát stejně hodnotný jako materiál standardní.

Přečtěte si také:
Jak splnit přísnější normy pro pasivní a nízkoenergetické budovy

2. Zajímejte se o proces výroby

I sebeekologičtější materiál vyrobený z čistě přírodních zdrojů neposlouží dobře životnímu prostředí, pokud byl vytvořen environmentálně nešetrným způsobem. Kupující, jemuž záleží na tom, aby jeho projekt splňoval ekologická kritéria, by si měl rozhodně pohlídat, kdo a jak dané zboží vyrábí. „Výrobci, kteří při produkci svého zboží dbají na udržitelnost a zdravé životní prostředí, disponují příslušným certifikátem. Zeleně smýšlející zákazník má tedy jistotu, že je jeho volba správná,“ popisuje Eduard Nejezchleb, jeden z nejvyšších manažerů společnosti Bravo Europa, která se může pochlubit prestižní ekologickou certifikací ISO 14001:2015.

Muž staví z eko matariálu

Zdroj: iStock

Výroba by měla být vždy nastavená efektivně, aby nedocházelo k nešetrné spotřebě materiálů. Například právě společnost Bravo Europa poškozené kusy produktů z výroby dále používá. Kusy, které nemohou být dodány zákazníkovi, jsou rozděleny na menší části a slouží jako součást stojanů se vzorky pro stavebniny.

3. Budujte pasivně

Ideální kombinace nastává, pokud projekt nešetří pouze přírodu, ale i peníze. Chystáteli se na stavbu domu, může být pro vás v tomto ohledu atraktivní vybudovat takzvanou pasivní stavbu. Ta majiteli prakticky celoročně poskytuje potřebný tepelný komfort a často se obejde bez výraznějšího využití aktivního topného systému. Na konstrukce pasivních domů lze zároveň využít jak tradiční, tak přírodní materiály. Pasivnímu standardu pomůže i získávání energie z fotovoltaických panelů. Efektivně lze stavbu fotovoltaiky vyřešit díky panelům přímo zabudovaným do střechy.

Solární ppanely na domě

Pokud plánujete instalaci fotovoltaických panelů, důležitými je zamyslet se nad dvěma faktory – orientací a sklonem střechy. Obeně solární panely jsou nejefektivnější na střechách orientovaných na jih a se sklonem mezi 15 a 40 stupni. Zdroj: Shutterstock

Zajímavou alternativou jsou například samolepící fotovoltaické fólie. Fotovoltaické panely integrované přímo do střechy představuje řešení vhodné pro téměř všechny typy hladkých plechových střech a samotná instalace je stejně snadná jako práce s běžnými plechovými krytinami, přitom přináší nespornou výhodu pro majitele domu v podobě výroby zelené energie. Energeticky šetrné stavby podporuje i stát, který při splnění příslušných kritérií přispívá na novostavbu částkou až 450 tisíc korun. V říjnu také začal další běh dotačního programu Zelená úsporám a podle MŽP ČR lze podání žádosti vyřídit zcela online přes jeho webové stránky.

Výrobci, kteří při produkci svého zboží dbají na udržitelnost a zdravé životní prostředí, disponují příslušným certifikátem. Zeleně smýšlející zákazník má tedy jistotu, že je jeho volba správná.

4. Poraďte se s expertem

I z kvalitních surovin lze mnohdy uvařit špatné jídlo. Podobně tomu je ve stavebnictví. „Budoucí majitel by měl mít na paměti, že nevhodnou kombinací materiálů, byť třeba zelených a ekologických, může přírodě přinést více škody než užitku. Vždy se tedy vyplatí obrátit se pro radu na oborníka, který navrhne vhodnou konstrukci a ideální materiálovou skladbu tak, aby stavba ctila principy trvalé udržitelnosti,“ uvádí Eduard Nejezchleb.

Přečtěte si také:
Moderní dřevostavba v pasivním standardu navzdory dvěma podlažím neprovokuje

5. Zkuste přírodní materiály

Na stavby se v poslední době ve větší míře vracejí tradiční materiály charakteristické spíše pro doby již dávno minulé. Jmenovitě se jedná kupříkladu o rákos, slámu, ovčí vlnu či konopí, které se skvěle hodí na izolaci domu. U dřevostaveb se zase stále častěji využívají klasické hliněné omítky. Začleněním přírodních materiálů do vašeho projektu nejen přispíváte ke snižování ekologické stopy stavby, ale zároveň lze potenciálně dosáhnout snížení pořizovací ceny. Kalkulovat lze rovněž s možným čerpáním státní dotace.

Miniatúra domečku s eko symboly

Pokud plánujete udržitelnou stavbu, využijte dotační program Nová zelená úsporám. Ten nabízí lidem zvýhodnění při ekologických a energeticky úsporných řešeních při výstavbě nebo rekonstrukci bydlení. Zdroj: Shutterstock

6. Zadržujte vodu

I přesto, že byly poslední dva roky na srážky relativně bohaté, je sucho problémem, s nímž se podle odborníků budeme v brzké době opět potýkat. „Udržitelný projekt by měl proto myslet na zodpovědné nakládání s dešťovou vodou. Ta by měla raději než v kanalizacích končit v sudech či retenčních nádržích, odkud ji může majitel pozemku dále využívat,“ upozorňuje Eduard Nejezchleb s tím, že plechové střešní krytiny s kvalitními okapovými systémy jsou pro zachycení maximálního objemu vody ideální. „Zároveň disponují dlouhou životností, jsou plně recyklovatelné a při jejich výrobě se uvolňuje pouze minimální množství oxidu uhličitého. I z pohledu materiálu se tedy jedná o ekologicky šetrnou volbu,“ uzavírá Nejezchleb.

Text: Bravo Europa, odpovědná redaktorka Lucia Blažiová

Foto: Shutterstock 

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: drevostavby nízkoúdržbový dum pasivní domy planovani stavba domu udržitelnost
Sdílejte článek

Diskuze