udržitelnost

SanSwiss uzavřel partnerství s INMAN: Připravují chytré sprchy, které efektivně využívají vodu i energii
SanSwiss, evropský výrobce sprchových koutů, sprchových vaniček a dalších koupelnových výrobků, investuje do řešení pro chytré domy pro udržitelné koncepty sprch a koupelen od společnosti INMAN. První inovativní sprchový koncept od francouzské start-upové společnosti INMAN je již používán v několika projektech.

Úsporný dům vznikl z ruin. Světla má na rozdávání
Umíte si představit vesničku se sto třiceti registrovanými obyvateli v údolí španělského borového lesa? Touto vesničkou je Frumales v provincii Segovia. Kamenné stavby, citelný dech historie a svahy, které jsou kombinací úrodné zemědělské půdy a lesů, mají silné charizma.

Po desetiletích stísněnosti a přeplněnosti vznikla příjemná vzdušná a hřejivá atmosféra skutečného domova
I malý dům může být dostatečně pohodlný. Stačí jen správně rozvrhnout dispozici a zvolit vhodný nábytek. Právě o tom svědčí rekonstrukce bývalého obecního domu z 80. let minulého století v Londýně, kterou realizovali architekti ze studia VATRAA.

Bydlí pohodlně v malé dřevostavbě uprostřed sadu a nespotřebovávají téměř žádné energie
U většiny projektů nových rodinných domů je důležitá obytná plocha, často je podstatnější než prostředí. V případě novostavby v obci u Pardubic bylo na prvním místě soužití s ovocným sadem. Investoři si přáli tak malý dům, jak jen to bylo možné.

Udržitelný dům na okraji křivoklátských lesů otevírá náruč slunci. Jak dosáhli jeho energetické úspornosti?
Na okraji křivoklátských lesů v jižní části obce Malé Kyšice vzniklo rezidenční území. Původně zde byly, a stále jsou, chaty. Místo jedné z nich dnes však už stojí zajímavý projekt z dílny Stempel & Tesar architekti. Jde o pasivní, udržitelný dům, který otevírá náruč slunečním paprskům díky nevšednímu tvaru.

Útulná malá chata uprostřed krásné přírody zaujme nezvyklým prosklením
Malé chatky uprostřed přírody mají v norské architektuře dlouhou tradici. Původně sloužily jako úkryt při jiných rekreačních aktivitách – turistice, lovu nebo rybolovu. Později se však staly samy o sobě cílem, únikem před stresem každodenního života. Taková je i nová chatka v oblasti Nordmarka, lesnaté části severního Osla.

Elisabeth Green sází na udržitelný design ze smaltované oceli – berlínská blogerka si zařizuje hned tři koupelny výrobky od Kaldewei
Elisabeth Jacobs píše na svém blogu ElisabethGreen.com o udržitelném životním stylu již téměř deset let. Před nedávnem se společně se svými mužem a synem přestěhovala na předměstí Berlína. Polovina dvojdomku nabízí dostatek místa – i pro tři koupelny. Při jejich plánování mělo nejvyšší prioritu téma udržitelnosti.

Luxus a přepych ztratily pro mladého muže význam. Svůj sen přetavil do malé chatky, ve které najde jen to pro život opravdu nutné
Stále více lidí hledá jednoduché místo, kde by mohli v klidu relaxovat, pozorovat okolní přírodu a snít. Stačí malé útočiště se základními funkcemi. Luxus a přepych ztrácejí význam, důležitější jsou jiné hodnoty. Zajímavý projekt, který by se dal nazvat destilací toho nejnutnějšího, vyšel z dílny ateliéru Casey Brown Architecture. Stojí v Austrálii a dívá se na Tichý oceán.

Studenti postavili soběstačnou chatku a ostatním ukázali, jak stavět udržitelně
Udržitelná výstavba je stále častěji skloňovaným tématem. Na otázku, jak stavět udržitelně, se snažili odpovědět, ale i prakticky to ukázat, studenti kurzu udržitelné výroby, který vede Prof. Dr. Rainer Hirth na Univerzitě aplikovaných věd a umění v Coburgu. Výsledkem je soběstačný malý domek použitelný jako letní chatka nebo místo, kam se ukrýt před stresujícím prostředím.

Udržitelná dřevostavba zateplená balíky slámy, postavená s využitím hlíny z vlastního dvora a dřeva z nedalekého lesa
Vlastníkem pozemku, na kterém stojí nový dům, je mladá uvědomělá rodina. Jejich domov měl co nejméně negativně zasáhnout do přírodního prostředí. Zadání znělo: navrhnout a postavit příjemný prostor pro bydlení z lokálních materiálů, který bude rozložitelný a materiály z něj se dají recyklovat.