Zdroj: Tom Auger

Útulná malá chata uprostřed krásné přírody zaujme nezvyklým prosklením

19. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Malé chatky uprostřed přírody mají v norské architektuře dlouhou tradici. Původně sloužily jako úkryt při jiných rekreačních aktivitách – turistice, lovu nebo rybolovu. Později se však staly samy o sobě cílem, únikem před stresem každodenního života. Taková je i nová chatka v oblasti Nordmarka, lesnaté části severního Osla.

Co potřebujete k tomu, abyste si mohli vychutnat krásu okolních lesů a odpočinuli si od ruchu velkoměsta? Klid, krásné výhledy, teplo, koupelnu, malou kuchyňku a místo na spaní. To všechno zahrnuje nová chata z dílny architektů ze studia Rever & Drage. Navrhli chatu, která se snadno udržuje, je vzdušná a otevřená, ale přitom též intimní a útulná.

Okno jako šikmo položený obdélník

Nejcharakterističtějším rysem chatky je velké prosklení nezvyklého tvaru. Velký obdélník skla architekti umístili šikmo na celou přední fasádu a napojili na něj menší boční prosklení. Výsledkem je nepopsatelný výhled na lesy, jezera i oblohu. Tento silný moment vytváří atmosféru v interiéru během každé denní i noční hodiny.

Interiér - Chata Nordmarka v Norsku

Z obytné části můžete sledovat úchvatný výhled. Zdroj: Tom Auger

Funkce rozdělily různé výškové úrovně

Celý interiér je ze dřeva. I když je jednoduchý a otevřený, najdete zde zóny pro všechny nutné činnosti. Funkčnost tohoto konceptu autoři posílili úrovněmi stoupajícími nahoru. Nejníže je umístěn samotný vchod s koupelnou, úložným prostorem a malou kuchyňskou linkou se sporákem.

O schůdek výše je obytná část se stolem, židlemi a relaxačním křeslem, odkud můžete zažívat úchvatný výhled. Vpravo je vyvýšený odpočinkový prostor kombinovaný s prostorem na spaní pro rodiče. Odsud vede žebřík do nejvýše umístěného prostoru ke hraní a spaní pro děti.

Interiér - Chata Nordmarka v Norsku

Funkčnost tohoto konceptu autoři posílili úrovněmi stoupajícími nahoru. Zdroj: Tom Auger

Jak snížili dopad stavby na životní prostředí?

Pro architekty bylo důležité snížit environmentální dopad novostavby na lokalitu. Kromě omezené velikosti budovy se jim to podařilo i díky technice zakládání stavby. Použili ocelové šrouby vložené do skalního podloží, díky čemuž základy chatky představuje jen šest malých vyvrtaných otvorů. V případě potřeby lze chatu snadno odstranit a místo bude obnoveno s minimálním úsilím.

Přečtěte si také:
Na malém prostoru chaty využili každý centimetr. Cítíte se v ní jako na lodi

Na začátku byla myšlenka na rekonstrukci

Nová chatka stojí hned vedle starší, podobně velké. Mezi nimi je slunné nádvoří s výhledem na jihozápad. Původně chtěl investor předělat a zvětšit starou chatu, ale nakonec se rozhodl zachovat její kvality – vizuální i materiálové – a od rekonstrukce upustil. Jeho představy splnila nová chatka, která má vodu a elektřinu, zatímco stará poskytuje dodatečnou místnost pro spaní v ještě jednodušších podmínkách, je-li to nutné. Takže obě chaty se dají používat v tandemu.

Exteriér - Chata Nordmarka v Norsku

Chata je vzdušná a otevřená, ale přitom též intimní a útulná. Zdroj: Tom Auger

Multifunkční lavička stíní interiér a podepírá střechu

„Pro klienta bylo důležité zachovat staromódní šarm třicátých let i ve venkovní části nové chaty. Proto má v hlavní fasádě okna, která jsou podobná oknům staré chaty. Klient zároveň chtěl mít nerušený výhled na západ slunce. Abychom předešli konfliktu mezi těmito dvěma cíli, umístili jsme před otevřený prosklený roh lavičku, která zahrnuje ocelovou podpěru střechy a vytváří stínění rohového okna,“ vysvětluje hlavní architekt Tom Auger.

Chata Nordmarka

architektonický ateliér: Rever & Drage
autoři: Tom Auger, Martin Beverfjord, Eirik Lilledrange
stavba: Bjørn Vike a Jo Toftdahl
lokalita: Nordmarka – Oslo, Norsko
plocha: 29 m2
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Tom Auger

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata prosklené plochy skandinávský design udržitelnost
Sdílejte článek

Diskuze