prosklené plochy

Exteriér - Venkovský dům ve Skalce nad Váhom
Návštěvy domů

Vysněný venkovský dům sladil rodinu a práci

Sny o bydlení mají různé podoby. I architekti sní. Marek a Monika věděli, jak chtějí bydlet. Chtěli svůj sen zrealizovat, ale stejně jako nearchitekti se báli, že nakonec stráví nejvíce času v práci, ne doma. Tak si tedy navrhli dům, který to nedovolí...

Přístavba - Rozšíření viktoriánského domu v Londýne
Rekonstrukce domu

Téměř všechny cihly z demolice starého domu opět použili a ekologickým přístupem zachovali atmosféru starého viktoriánského domu

Snaha o ekologickou výstavbu a udržitelnost vede mnoho architektů k opětovnému použití materiálů ze starších staveb. Nejčastěji je využívají při rekonstrukcích nebo novostavbách, které vznikají na místě původní budovy – i proto, aby zachovali atmosféru prostředí. Neméně důležitým faktem je, že opětovné použití materiálů snižuje stopu oxidu uhličitého.

Exteriér - Rekonstrukce a přestavba mlýna na bydlení
Rekonstrukce domu

Chátrající stavbu zbavili věčné vlhkosti a přivedli do ní více světla. Léčivý řez domem vykouzlil ze starého mlýna krásné bydlení!

Mlýn poznamenaný věkem. Roky bez péče, vlhkost a nevhodná dispozice – to byl objekt, který si přáli jeho majitelé proměnit v „nevšední, a přitom neokázalé“ bydlení. Na první pohled nerealizovatelné zadání se podařilo s velkým šarmem a citem pro historii proměnit ve skutečnost architektům Jánu Stempelovi a Janu Jakubu Tesařovi.

Exteriér z nadhledu - Světlý rodinný dům v Izraeli
Návštěvy domů

Dům pro rodinu se dvěma dětmi nemá jediné tmavé místo, prostorná okna jsou všude, kam se podíváte

Hledáte způsob, jak dostat do interiéru v rámci rekonstrukce co nejvíce přirozeného světla a zeleně z okolní zahrady? Potom se můžete inspirovat projektem, který realizovali izraelští architekti.

Exteriér - Chata ve svahu na Benešovsku
Rekonstrukce domu

Kdysi tmavé podkroví chaty úplně ožilo! Jak dosáhli úplné změny atmosféry v celém interiéru?

Prostorná chata v odlehlé části lesů „na Benešovsku“ sice stojí na krásném a velkém pozemku obklopeném zelení, ale už neplnila všechny potřebné funkce, po kterých majitelé toužili. Díky lokalitě poskytuje dostatek soukromí, avšak původní dispozice a staré fasády potřebovaly obnovu. Architekti Roman Kučírek a Jan Komárek z ateliéru 3K Architects navrhli proměnu, která úplně změnila atmosféru v celé chatě a především v podkroví.

Larch House and Studio, Velká Británie
Návštěvy domů

Bydlení na ocelových pilířích přineslo majitelům domu panoramatický výhled do okolí

Architektonické studio Rural Design vytváří stavby, které zapadají do přírodního prostředí a navzdory tomu nabízejí všechno potřebné pohodlí. Obvykle jsou obložené dřevem nebo kamenem, mají výraznou geometrii střechy či stojí na ocelových pilířích. Nový projekt, který nazvali „Larch House and Studio“, navazuje na dávnější realizaci s názvem The Hen House (2010).

Dřevěná terasa - Víkendový dům u jezera v Chile
Návštěvy domů

Útulný dům u jezera obložili borovicovým dřevem, nechybí ani venkovní terasa s posezením

Blízkost jezera či vodního toku u domu nebo chaty je velkou výhodou. V okamžiku pocítíte klid a harmonii přírody, jejíž krásy si ceníme stále víc. Příjemný dům u jezera přitom nemusí mít hodně – stačí jednoduchý tvar, plochá šikmá střecha a neodmyslitelná dřevěná terasa.

Zahrada - Přízemní dům v Příbrami
Návštěvy domů

Ideální dům pro starší pár s odrostlými dětmi

Pár s odrostlými dětmi uvažoval o návratu do města Příbram navzdory tomu, že pracovní povinnosti je odvedly do Prahy. Vyhlídli si pozemek na okraji zahrádkářské kolonie. Dnes na něm stojí malá moderní stavba, trochu extravagantní, avšak nerušivá, která šikmou střechou kopíruje geometrii svahu. Protože děti už odrostly, nebylo třeba velkého domu. Stačily čtyři zdi – dvě téměř plné a dvě naopak téměř prosklené – a pár linií. I když je výsledná stavba minimalistická, má silný charakter.

Exteriér - Chata Nordmarka v Norsku
Návštěvy domů

Útulná malá chata uprostřed krásné přírody zaujme nezvyklým prosklením

Malé chatky uprostřed přírody mají v norské architektuře dlouhou tradici. Původně sloužily jako úkryt při jiných rekreačních aktivitách – turistice, lovu nebo rybolovu. Později se však staly samy o sobě cílem, únikem před stresem každodenního života. Taková je i nová chatka v oblasti Nordmarka, lesnaté části severního Osla.

Denní zóna - Bratislavský byt z roku 1927
Design interiérů

Majitelé chtěli více průhledů, nálad a květin. Rekonstruovaný byt z roku 1927 vyniká nezvyklými řešeními

Byty z první poloviny minulého století bývají obvykle tmavé, mají chodby a chodbičky, které zbytečně zabírají cenný prostor. Podobný byt s rozlohou sto třináct metrů čtverečních byl předmětem rekonstrukce architektů z ateliéru KILO / HONČ. Zadáním bylo z bytu z roku 1927 vytvořit prostor ušitý na míru mladé rodině, s nezvyklými řešeními vyvolávajícími pocit nekonečna a průzračnosti.