Zdroj: Teresa Fischer

Útulný dům u jezera obložili borovicovým dřevem, nechybí ani venkovní terasa s posezením

09. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Blízkost jezera či vodního toku u domu nebo chaty je velkou výhodou. V okamžiku pocítíte klid a harmonii přírody, jejíž krásy si ceníme stále víc. Příjemný dům u jezera přitom nemusí mít hodně – stačí jednoduchý tvar, plochá šikmá střecha a neodmyslitelná dřevěná terasa.

Dům u jezera Ranco na jihu Chile je přesně tím, co si mnozí představujeme jako ideální víkendový nebo dovolenkový dům. Tato lokalita je charakteristická mírným podnebím v létě a vlhkými, deštivými zimami. Vysnila si ho mladá rodina ze Santiaga jako svůj druhý domov – jako útočiště v lůně přírody, daleko od ruchu města. Jako místo, kde by si mohli všichni spolu odpočinout nejen v létě, ale i v zimě.

Jezero je vidět i z ložnic, terasa obklopuje všechny pokoje

Jednoduchý je nejen tvar domu, ale i řešení dispozice. Jednopodlažní stavba s obdélníkovým půdorysem a centrální chodbou rámuje výhledy na jezero z každé obytné místnosti – z obou ložnic a centrálního prostoru, který spojuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj.

Velkorozměrná prosklení - Víkendový dům u jezera v Chile

Velkorozměrná prosklení směřující k jezeru mohou majitelé v případě potřeby zastínit roletami. Zdroj: Teresa Fischer

Na tuto rodinnou zónu navazuje venkovní terasa, která se v zúžené formě táhne kolem ložnic podél celého domu a opět se rozšiřuje na straně vedle ložnice rodičů. Téměř po celé ploše je překryta střechou, a tedy umožňuje pobyt venku i za nepříznivého počasí – chrání před deštěm i prudkým sluncem.

Velkorozměrná prosklení směřující k jezeru mohou majitelé v případě potřeby zastínit roletami. Na opačné straně směrem ke kopci jsou umístěny technické obslužné prostory.

Interiér - Víkendový dům u jezera v Chile

Celý interiér voní dřevem s výraznou kresbou, které autoři kombinovali s šedou barvou kuchyňské linky, pohovky, s černými akcenty a doplňky z přírodních materiálů. Zdroj: Teresa Fischer

Bez zásahů do pozemku

Jednoduchá stavba stojí na základové desce, kterou drží pilíře. Díky tomu dosáhli architekti rovné podstavy bez potřeby zásahů do mírně se svažujícího terénu. „Prostá funkční podoba stavby nám umožnila na tomto odlehlém místě uprostřed přírody kontrolovanou a efektivní výstavbu. V souladu se stavebními tradicemi jsme se rozhodli dům strukturovat a celý pokrýt místním borovicovým dřevem,“ doplňují architekti Benjamin Litvak, Felipe Pommerenke.

Přečtěte si také:
Co by nemělo chybět letnímu domu na břehu jezera?

Síla přírodních materiálů harmonizuje interiér

Celý interiér voní dřevem s výraznou kresbou, které autoři kombinovali s šedou barvou kuchyňské linky, pohovky, s černými akcenty a doplňky z přírodních materiálů. Důležitou roli mají též textilie – všimněte si koberečků, které vyčleňují funkční zóny v otevřené rodinné místnosti. Srdci domu nemůže chybět stylový černý krb.

Černý krb - Víkendový dům u jezera v Chile

Srdci domu nemůže chybět stylový černý krb. Zdroj: Teresa Fischer

S respektem ke stromům

Dalším faktorem, na který architekti dávali velký pozor, bylo zachování přírodního prostředí a vzrostlých stromů bez narušení, dům s respektem umístili mezi ně. Místo toho, aby pozemek přizpůsobili plánu, postupovali opačně – plán přizpůsobili stávající přírodě. Podařilo se jim tak vytvořit projekt, který splývá s prostředím a krásnými stromy na mírném kopci funkčně i vizuálně.

Základ na pilířích - Víkendový dům u jezera v Chile

Jednoduchá stavba stojí na základové desce, kterou drží pilíře. Zdroj: Teresa Fischer

Dům u jezera

architektonický ateliér: blaq arquitectos,
autoři: Benjamin Litvak, Felipe Pommerenke
lokalita: Lago Ranco, Chile
zastavěná plocha: 140 m2
realizace: 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Teresa Fischer

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné domy prosklené plochy venkovní terasy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze