Zdroj: Arq. Gonzalo Viramonte

Co by nemělo chybět letnímu domu na břehu jezera?

10. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Jak byste si představovali ideální víkendový nebo letní dům na břehu jezera? Máte-li rádi jednoduché čisté linie, hru geometrie a bílou barvu, můžete se inspirovat tvorbou argentinských architektů.

Na mírně se svažujícím pozemku kousek od jezera Lago Piedras Moras navrhli stavbu, která přináší všechno, co by kvalitní dovolenkový dům měl mít. Pro majitele bylo nejdůležitější vytvořit příjemnou vzdušnou stavbu co nejvíce propojenou s exteriérem. Nemohlo mu chybět flexibilní společenské zázemí. Tak, aby dům mohl být naplno využít během celého léta.

Přečtěte si také:
Rodinný dům jako dokonalý dovolenkový úkryt

Položili ho na nejvyšší část pozemku, díky čemuž do interiéru vnesli krásné výhledy. Zbytek pozemku slouží k relaxaci – najdete zde příjemnou okrasnou zahradu a bazény, přičemž ze zahrady vidíte přímo na jezero. Nic nepřekáží ve výhledu.

Bílý dvoupodlažní dům s prosklenou fasádou

Průčelí společenských prostorů je spojeno s přední terasou. Zdroj: Arq. Gonzalo Viramonte

K bazénu a jezeru směřuje otevřená fasáda

Obslužná a technická část včetně garáže je zakomponovaná do zadní části pozemku i stavby – za denní společenské místnosti. Díky tomu architekti předešli překážkám ve výhledech a rušivému vlivu technických prvků. Průčelí společenských prostorů je spojeno s přední terasou a jezerem. Noční oblast se nachází na nejvyšším poschodí s velkým balkonem, který umožňuje vychutnat si okolní krajinu z nadhledu.

Bílý dvoupodlažní dům s otevřenou stěnou

Architekti se snažili dosáhnout čistých a jasných tvarů. Zdroj: Arq. Gonzalo Viramonte

Čisté tvary, ložnice v poschodí

„Z estetického hlediska jsme se snažili dosáhnout čistých a jasných tvarů, naším záměrem bylo vytvořit společenské prostory co nejvíce otevřené a v kontaktu s pozemkem. Naopak soukromí jsme řešili uzavřenými boxy. Výsledkem je, že dům je v zadní části uzavřený, zatímco jeho čelní strana se úplně otevírá do prostředí a přináší krásné výhledy,“ popisují základní princip návrhu architekti Monica Karlen a Juan Pablo Clemente.

Přečtěte si také:
Moderní interpretace typického venkovského domu

Světlé barvy a lesk

Paleta použitých materiálů je jednoduchá, aby vyzdvihla prostředí, ve kterém se letní dům nachází a jeho relaxační efekt. Kromě hrubých omítek světlých barev ve velkém rozsahu využívá i prvky hliníkového tesařství. Světlé barvy dominují též v interiéru. Lesklé plochy, jako jsou například skleněný jídelní stůl či barový pult v kuchyni, ještě znásobují přirozené světlo i umělé odrazy. Samozřejmě bez mnoha velkých prosklení by to nebylo ono.

Obývací pokoj se schodištěm

Obývací pokoj. Zdroj: Arq. Gonzalo Viramonte

Casa Balcon

architektonický ateliér: KARLEN + CLEMENTE
hlavní architekti: arch. Monica Karlen, arch. Juan Pablo Clemente
lokalita: Lago Piedras Moras, Argentina
realizace: 2020
plocha: 280 m2

Sabína Zavarská
Foto: Arq. Gonzalo Viramonte

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bazény dvoupodlažní domy geometrické linie letní domy moderní domy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze