Zdroj: Studio Noise

Moderní interpretace typického venkovského domu

02. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

„Y House“ je rodinná rezidence ve městě Samokov v Bulharsku s nádherným výhledem na pohoří Rila. Základ stavby tvoří dvoupodlažní obdélníkový objem se sedlovou střechou. Dům je pečlivě umístěn jako samostatně stojící objekt uprostřed travnatého dvora.

Jednoduchý geometrický tvar zpestřili fasádními prvky: zvýraznili okna, dveře, lodžie, neméně zajímavé jsou povrchové úpravy stěn, na které použili kámen a dřevo.

rodinná rezidence ve městě Samokov v Bulharsku

Zdroj: Studio Noise

Rustikální venkovský dům jako inspirace

Rezidence s názvem Dům „Y“ čerpá inspiraci z místních rustikálních venkovských domů. Spodní polovinu stavby pokrývá těžký hrubý kámen, který vytváří pevné spojení s místem. Kamenné zdi jsou vyvýšené a tvoří zábradlí pro lodžie v horním podlaží. Toto podlaží je mírně posunuto dozadu a obloženo světlými dřevěnými deskami.

Přečtěte si také:
Ideální bydlení pro dva? Variabilní modulový dům ihned k nastěhování

Díky kombinaci materiálů na fasádě prvního a druhého nadzemního podlaží vzniká dojem vrstvení a rozčlenění do dvou rovin. Příjemnou (a do tohoto prostředí ideální) kombinaci kamene a dřeva ukončuje kovová střecha s nadrozměrnými okapy.

rodinná rezidence ve městě Samokov v Bulharsku

Zdroj: Studio Noise

Konstrukce prvního a druhého podlaží je jiná

Nejen fasádu má spodní a horní část odlišnou, ale i konstrukci: první nadzemní podlaží má monolitickou železobetonovou konstrukci, horní část lehčí ocelovou. Ta umožňovala vytvořit velké konzolové okapy nad terasou a lodžiemi.

Hlavní vstup do objektu je ze západu přes vnitřní nádvoří. Ke schodišti na horní podlaží se dostanete přes předsíň. Přízemí dominuje velký obytný prostor s dvojnásobnou výškou. Směrem na jih se otevírá do exteriéru.

rodinná rezidence ve městě Samokov v Bulharsku

Zdroj: Studio Noise

Díky posuvným proskleným plochám nabízí kouzelný výhled na pohoří Rila. Jižní fasádu zastiňuje konzolový převis, čímž zpříjemňuje atmosféru v interiéru, když je příliš slunečno.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická venkovská vila s maximálním komfortem bydlení a s minimální údržbou

Venkovní materiály umístili i dovnitř

Smazanou hranici mezi interiérem a exteriérem zvýrazňuje použití exteriérových materiálů i v interiéru. Ve všech prostorech najdete dřevo. Schodištní zábradlí odráží rytmus dřevěných lišt na fasádě, zatím co vnitřně-vnější krb vnáší do hlavního obytného prostoru kamenný obklad charakteristický pro fasádu prvního nadzemního podlaží. V přízemí se nacházejí ještě dvě ložnice a hygienické zázemí, poschodí zahrnuje galerii, hlavní rodičovskou ložnici, dětský pokoj, šatnu a dvě lodžie s terasou.

rodinná rezidence ve městě Samokov v Bulharsku

Zdroj: Studio Noise

Soukromí chrání stromy u plotu

Díky jednoduchému objemu domu zůstal kolem něj nerušený přírodní prostor, který vytváří nádvoří a zahradu. Nádvoří pokrývá nenáročný a pěkně upravený trávník, stromy a keříky podél plotu zase poskytnou domácím potřebné soukromí. Samozřejmě před rezidencí nechybí ani parkovací místo. Díky překrytí pergolou je dostatečně stíněné. Pergola slouží jako podpora pro pěstování révy.

rodinná rezidence ve městě Samokov v Bulharsku

Zdroj: Studio Noise

Y House

architektonický ateliér: MMXX Architects

lokalita: Samokov, Bulharsko

plocha: 260 m²

realizace: 2018

Sabína Zavarská

foto: Studio Noise

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: moderní domy rodinne domy rustikálny styl venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze