rodinny dum

Dům Vajnory12
Návštěvy domů

Architekt si vytvořil dům plný soukromí. Rodiče mají vlastní koupelnu i protihlukové cihly

Rezavá brána málo frekventované bratislavské ulice ukrývá úplně jiný svět. Nevelký pozemek byl kdysi zahradou patřící k sousednímu domu. Dnes je mikrosvětem rodinky architekta Matúše Gondeka. Od ulice nenápadná stavba ukrytá za kortenovou bránou (cíleně rezavějící plech) se otevírá do soukromí pozemku ze dvou stran.

RD-pod-Kunetickou-horou-7
Návštěvy domů

Venkov s moderním nádechem: Jednopodlažní dům v Dříteči mění pravidla architektury

Jednopodlažní rodinný dům v obci Dříteč u Pardubic je moderní variantou starší zástavby. Zapadá do charakteru lokality, mírou a proporcemi se shoduje s venkovskými domy. Dokazuje to klasické členění na pobytovou a hospodářskou část. Ani atrium není přežitek. Realizace od Med Pavlík architekti je nominována na Českou cenu za architekturu.

Dům Hostouň4
Design interiérů

Z Oklahomy do Hostouně: Cesta mladého páru za vysněným domovem za Prahou

Matěj pochází z Česka, Lorein z Portorika, potkali se v USA. Společně si kousek od Prahy vytvořili moderní, ale útulný domov, který je vkusně a s citem zařízený, plný vlastnoručně zrealizovaných nápadů a zároveň maximálně praktický. Jednoduše ideální dům pro mladou rodinu.

JRK_1974
Novinky

Vyhrajte půl milionu na Váš budoucí dům: Soutěž Projekt roku je tu!

Zhmotněte Vaše sny a představy o budoucím rodinném domě, natočte video a vyhrajte cihly na jeho stavby. Takto jednoduché to je. O čem je řeč? HELUZ přichází s novou soutěží Projekt roku 2023 s velmi lukrativní odměnou a startuje už 2.10.

Dláždený dvůr dřevostavba
Dřevostavby

Nízkoenergetická dřevostavba, v níž se majitelé cítí jako na dovolené

Na úzké parcele jen kousek od hlučné cesty stojí dům, který už na pohled láká k relaxaci – působí spíše jako víkendový či dovolenkový. Dřevostavbu tvoří vzájemně propojené dva samostatné domky se sedlovou střechou.

Rodinný dům u Českých Budějovic
Stavební materiály

Architekt navrhl dům pro další generaci

Při plánování domu je dobré mít referenci na architekta, znát jeho realizované projekty. Investor rodinného domu v Borku u Českých Budějovic měl tu nejlepší referenci, vlastní zkušenost – vyrostl v domě, který rodičům navrhl stejný architekt.

rodinny dum
Stavební materiály

Dům má sloužit vám! Když je to naopak, je čas na změnu

Při plánování domu si většinou nedokážeme představit, jak se na toto rozhodnutí budeme dívat za dvacet, třicet let. A také většinou netušíme, co nás potká ani jak velkou budeme mít rodinu. Majitelé tohoto domku na jižní Moravě se ke všem životním změnám rozhodli přistoupit aktivně.

Résidence Bromont
Návštěvy domů

Nenápadná rekreační chata překvapí vzdušným interiérem

Bylo, nebylo… Na konci štěrkové cesty, vinoucí se zvlněnou krajinou venkovské oblasti Bromont ve francouzské části Kanady, na vrcholku jednoho z kopců se mezi lesem a mýtinou usadila na první pohled nenápadná rekreační chata.

Pozemek by měla ze dvou stran lemovat jednoduchá hladká zeď. „Původně jsme s plotem nepočítali, jelikož za domem byl lesík, ale v rámci přípravy sítí a parcel na další výstavbu všechny stromy vykáceli,“ objasňuje majitel. „Se sousedem máme velmi dobré vztahy, takže tu postačí na oddělení výškový rozdíl a túje.“ Poschodí obložili tmavým kamenem.
Návštěvy domů

Jednoduchý a praktický dům vyřešil jejich otázku bydlení

On i ona byli „bytové děti“. „Dům vlastně nebyl nějaký náš dávný sen,“ vede nás mladý muž po krátkém, dokonale vydlážděném chodníku ke vstupním dveřím. „Přišlo to tak jaksi samo – oběma se nám dařilo v podnikání, tak jsme se rozhodli investovat do vlastního domu, když na to byla možnost. Navíc, mám stavební firmu, takže by to bylo zvláštní stavět jen pro jiné,“ směje se.

Rekonstrukce domu

Na co nezapomenout při výběru oken

Ať už opravujete dům, či plánujete novostavbu, správný výběr oken je jednou z nejdůležitějších věcí. Zohlednit byste přitom měli materiál, tepelnou prostupnost i průzvučnost.