Chata na břehu jezera: V neobvyklém tvaru a minimální typologii

21. 07. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Co si představíte pod pojmem chata? Většina z nás klasický dřevěný domek se sedlovou střechou, s podkrovím určeným pro spaní a starším vybavením. Architekti ze studia FAM architekti svou realizací chaty u jezera popírají tyto klasické představy a dokazují, že i chata může mít velmi jednoduchou, originální, a přitom velmi praktickou podobu.

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Dá se to i jinak

Atypická moderní chata stojí na břehu jezera v borovicovém lese na místě starší chaty, dokonce kopíruje její zastavěnou stopu. Nezbytností pro architekty bylo respektovat jedinečný přírodní charakter tohoto místa s cílem vytvořit prostor vhodný pro celoroční rekreaci – v minimální typologii, ale tak, aby nic k pohodlí majitelů nechybělo. Podařilo se jim také maximální propojení interiéru s jezerem, díky velkému prosklení, které lze otevřít a podle potřeby i zastínit masivními skládacími okenicemi v designu fasády. Po jejich uzavření dům působí jako celý pokrytý stejnou dřevěnou fasádou. 

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Prim hraje lehkost a funkčnost

Pro celý objekt chaty je charakteristická lehkost a funkčnost. Štít střechy výškou kompozičně navazuje na molo, ze kterého je do chaty hlavní přístup jachtou po vodní hladině. K chatě se také dá dostat po lesní cestě pěšky nebo autem. Vstup do chaty je řešen vnějším schodištěm a posuvným oknem. Minimalisticky řešený interiér působí díky dřevu měkce a útulně.

Přečtěte si také:
Bungalov z 20. let minulého století zachránili rekonstrukcí a přístavbou
Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Jaká je dispozice?

Opět velmi jednoduchá, ale přece jen zde najdeme zákoutí nabízející dostatek soukromí. „Interiér je řešen jako kontinuální obytný prostor otevřený do podkroví. Do prostoru je vestavěná galerie na spaní, pod kterou je v boxu umístěno kompaktní hygienické kuchyňské zázemí. Hlavní stěna v interiéru je zároveň hlubokou skříní s největšími úložnými kapacitami, do které je vestavěná krbová vložka. Celý interiér je materiálově sjednocený smrkovým obkladem,“ vysvětlují architekti. Z obou oddychových prostorů – ložnice pod střechou i toho, který vytvořil box s hygienickým zázemím – je úžasný výhled a oba prostory je možné použít i k příjemnému dennímu odpočinku.

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

V souladu s prostředím

Celá přestavba byla realizována jako dřevěná, s jednoduchým opláštěním s vertikální kladenými dřevěnými latěmi, které odrážejí vertikalitu přilehlých kmenů borovic. Častým problémem staveb, které nejsou nonstop používány, je jejich bezpečnost. Ta je v tomto případě řešena již zmíněnými masivními okenicemi, které jsou opláštěné stejnými latěmi jako stavba samotná.

Přečtěte si také:
Novostavba na způsob stodoly: Minimalismus osvěžen Severským stylem
Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Foto: Tomáš Balej

Chata u jezera

Architektonické studio: FAM Architekti s.r.o.
Autoři: Pavel Nasadil, Jan Horký / FAM Architekti
Spolupráce: Ondřej Freudl
Dokončení projektu: 2011
Realizace: 2013–2014
Zastavěná plocha: 42,5 m2
Čistá užitková plocha: 42,9 m2
Objem: 199,8 m3
Specialisté TZB: Milan Maštálka, Zdeněk Slavík, Vratislav Bílek
Rozpočet: Jiří Sedláček – Propos
Hlavní dodavatel stavby: Vittore, s.r.o.
Dodavatel interiéru: Bernt Interiery
Dodavatel zámečnických konstrukcí: Zámečnictví Točimon
Osvětlení: Profilighting, s.r.o.
Tepelné straty: 2.7kW

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Balej

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata FAM architekti
Sdílejte článek

Diskuze