Zdroj: Pepa Dvořáček

Také takto může vypadat moderní srub jednadvacátého století! Chata v Jevanech voní dřevem a pryskyřicí

02. 01. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Za celou řadou smrků uprostřed chatové oblasti obce Jevany stojí dům – chata, která na první pohled zaujme šikmou střechou a nad ní vyčnívajícím černým kubusem. Moderní srub z finské borovice navrhli architekti studia monom. Základem je tradiční srubová konstrukce, avšak opracovaná na CNC strojích ve Finsku.

Stavba určená pro manželský pár v příjemném přírodním prostředí navazuje s okolím dialog, reaguje na něj a zároveň se stává jeho součástí. Investoři si přáli, aby jejich víkendové bydlení stíralo hranice mezi exteriérem a interiérem. Dům, který voní dřevem a pryskyřicí, zachovává soukromí svých obyvatelů ze strany ulice, ale otevírá se směrem k zahradě s nádhernými odrostlými stromy. Střecha se zvedá vzhůru a velkorozměrné prosklení vytváří velkorysé propojení se zahradou.

Přesahy střechy - Moderní srub v Jevanech

Architekti vytvořili přesahy střechy, největší překrývá dřevěnou terasu, která navazuje na hlavní obytný prostor – denní zónu (obývací pokoj s kuchyní). Zdroj: Pepa Dvořáček

Přesahy na každé straně chrání dům

Architekti vytvořili přesahy střechy, největší překrývá dřevěnou terasu, která navazuje na hlavní obytný prostor – denní zónu (obývací pokoj s kuchyní). Díky tomuto přesahu mohou obyvatelé domu terasu používat i v případě nepříznivého počasí. Ostatní místnosti jsou soukromé.

Přečtěte si také:
Útulná rodinná chata překvapuje nezvyklou dřevěnou fasádou

Černá kostka nad střechou je pro hosty

Konstrukce domu je završena černou kostkou, která vyčnívá nad šikmou střechu. Tento kubus představuje útočiště pro návštěvy a funguje jako malá samostatná jednotka vyčleněná z objemu domu. Uzavřený objem zároveň tvoří protipól k velkoformátovému zasklení otevřeného přízemí a vnáší do kompozice domu architektonický akcent. Část nad šikmou střechou s výraznými přesahy je uzavřená a tmavá, pod ní svítí borovicové fasády a množství skla.

Exteriér se zahradou a terasou - Moderní srub v Jevanech

Celá nosná konstrukce byla vyrobena na milimetr přesně ve Finsku. V Jevanech ji už jen poskládali. Zdroj: Pepa Dvořáček

Masivní dřevostavba s tradiční srubovou konstrukcí

Věříte, že tato půdorysně i objemově jednoduchá stavba má tradiční srubovou konstrukci? Chata je navržena jako masivní dřevostavba ze systému Honka, přičemž její srubovou konstrukci opracovaly CNC stroje.

„Tento způsob stavby redefinuje pojem dřevostavby v jednadvacátém století. Technologie se tu snoubí s kvalitním materiálem finské borovice, která roste výrazně pomaleji než u nás, což se pozitivně projevuje na hustotě a následné kvalitě materiálu. Použitý systém příčné laminace se vyznačuje tím, že dřevo je v průběhu let stabilní a nesedá, čímž jsou eliminovány zápory standardních srubů,“ vysvětlují autoři sympatické chaty.

Prosklení - Moderní srub v Jevanech

Střecha se zvedá vzhůru a velkorozměrné prosklení vytváří velkorysé propojení se zahradou. Zdroj: Pepa Dvořáček

Za zmínku také stojí, že celá nosná konstrukce byla vyrobena na milimetr přesně ve Finsku. V Jevanech ji už jen poskládali, a to ve velmi krátké době.

Krb obložený mastkem a vytápěcí rohože

Vytápění chaty zabezpečují elektrické vytápěcí rohože, které se dají flexibilně regulovat a jsou napojeny na vzdálený systém ovládání. Hlavní místnosti dřevostavby – obývacím pokoji – dominuje oboustranný krb Tulikivi, obložený mastkem.

Exteriér se zahradou - Moderní srub v Jevanech

Stavba v příjemném přírodním prostředí navazuje s okolím dialog, reaguje na něj a zároveň se stává jeho součástí. Zdroj: Pepa Dvořáček

Proč právě mastek? Fyzikální vlastnosti mastku zaručují dlouhodobou výhřevnost krbu. V budoucnosti ještě na střechu nad druhým podlažím přibudou fotovoltaické panely. Díky přípravě na jejich osazení se stanou součástí šikmé střechy, přičemž neutrpí ani architektonický výraz domu.

Chata Jevany

architektonický ateliér: monom
autoři: Igor Hobza, Michal Bernart, Veronika Výborná, Tomáš Vaněček, Anna Pospíchalová
lokalita: Jevany, ČR
plocha: 139 m2
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Pepa Dvořáček
Zdroj: monom

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné fasády drevostavby prosklené plochy sruby Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den,
    stavby pěkné , prosím o ceník.
    Děkuji
    černý

    Miloslav černý