dřevěné fasády

Denní prostor - Chajá House
Návštěvy domů

Stačí k pohodlnému životu 40 metrů čtverečních? Majitelé tohoto domu znají odpověď

V blízkosti známého uruguayského jezera Laguna del Sauce leží pozemek, na němž stála opuštěná hospodářská stavba. Kdysi se používala jako sklad krmiv a zemědělských nástrojů. Celá budova byla postavena v tradičním lokálním stylu.

Třešňový dům
Návštěvy domů

Minimalistický dům pro čtyřčlennou rodinu pojmenovali podle mohutné třešně na pozemku

Na svažitém rodinném pozemku v malé zemědělské obci v Dolním Rakousku, která má jen dvacet devět obyvatel, vyrostl dům pro čtyřčlennou rodinu. Jednoduchý obdélníkový půdorys jednopodlažního domu se sedlovou střechou zapadá do přírodního prostředí. Architekti ho pojmenovali Třešňový dům – podle mohutné třešně, která byla vysazena na pozemku před desítkami roků.

Komunitní bydlení v Lamači.
Dřevostavby

Komunitní bydlení v podobě pěti domů na jedné parcele? Soukromí vyřešili chytře

Na rozlehlejším pozemku v bratislavském Lamači vznikl zajímavý projekt mikrourbanismu. Představuje komunitní bydlení v podobě pěti domů na jedné parcele. Dva z domů už existují, další tři jsou navrženy. Podívejme se blíže na nejnovější z nich – „Dům LM“ z dílny architektů z ateliéru GRAU.

Dřevostavba Kersko
Dřevostavby

Dřevostavba, která maskuje realitu: Je to válec nebo hranol?

V české osadě Kersko, v lokalitě s vysokým, převážně borovým lesem, loukami a nesourodou výstavbou stojí atypická dřevostavba. Tvarem i podobou reaguje na okolní prostředí. Architekti z ateliéru hipposdesign – MgA. Radim Babák, MgA. – Ondrej Tobola rodinný dům od začátku koncipovali tak, aby vyvolával množství otázek. Je starý, nebo nový? Kruhový, či pravoúhlý? A kde má vlastně hlavní vchod?

Exteriér - Áčková chata u jezera v Kanadě
Návštěvy domů

Architektura „áčkové“ chaty krásně doplňuje okolní přírodní krajinu. Relaxační atmosféru umocnili barvami a textiliemi

Chatky ve tvaru písmene A mají bohatou historii. Typologie připomínající horský štít je stále populární – i když mnohé z nich už je třeba rekonstruovat. Podobná rekreační stavba okouzlila i kanadský pár. Pocházela však z padesátých let a potřebovala úpravy hned z více důvodů. Jak vypadá dnes?

Prostředí lesů - Venkovský dům v Plzni
Návštěvy domů

Dům u lesa spojuje dva venkovské domy do jednoho: jeden má fasádu ze dřeva, druhý kamennou

Na začátku každého nového bydlení je představa, kterou může do jisté míry upravit výběr pozemku. Když se architektům podaří skloubit vlastní zkušenosti a nápady s představami investorů, výsledkem je vydařený projekt a spokojenost na obou stranách. Tak jako v případě „Domu u lesa“ od architekta Lukáše Janouta. Cesta do finále však nebyla úplně přímočará.

Exteriér z ulice - Malý dům ve Švýcarsku
Návštěvy domů

K pohodlnému bydlení není třeba mnoho! Úsporný domek uprostřed vesnice

Uprostřed vesnice stála typická stará hospodářská budova fungující jako sklad. Stavbu se třemi podlažími nahradil malý, o to však příjemnější domek z dílny architekta Lukase Lenherra. Je důkazem toho, že k pohodlnému bydlení není třeba mnoho.

Designová novostavba - Arkádová chata v Malopolsku
Návštěvy domů

Jak je možné, že ve dvoupodlažní chatě dosáhli pěti úrovní?

Nemůžete se rozhodnout, zda zvolit moderní „kostku“ s plochou střechou, nebo klasický dům se sedlovou střechou? Řešením může být i kombinace obou typů s tím, že je do plné míry přizpůsobíte terénu a lokalitě.

Exteriér - Dům z recyklovaného dřeva v Holandsku
Dřevostavby

S fasádou z recyklovaného dřeva můžete opravdu ušetřit. Tato dřevostavba je toho příkladem

Navrhnout novostavbu ve vsi s historickými dřevěnými domy není nejjednodušší. Takový úkol dostali holandští architekti z ateliéru HOYT Architecten Rotterdam. Jejich cílem bylo postavit nový rodinný dům ve vsi Broek in Waterland, která je známá velkými dřevěnými stavbami ze sedmnáctého století. Jak se jim podařilo novostavbu vtěsnat do prostředí obce, aby nepůsobila rušivě?

Exteriér večer - Rodinný dům z CLT v Bratislavě
Návštěvy domů

V rodinném domě z CLT panelů si rodina užívá poklidného bydlení na hranici lesa

Z některých míst jste v lese prakticky okamžitě. Patří k nim i pozemek nového domu na okraji lesa v Bratislavě. Mírný svah ukrývá část přízemí, poschodí má krásné výhledy na střechy domů, které ukončují hřebeny Malých Karpat, a samozřejmě i na les.