Zdroj: STEINBAUER

Minimalistický dům pro čtyřčlennou rodinu pojmenovali podle mohutné třešně na pozemku

01. 08. 2023
Diskuze (2)
Sdílet

Na svažitém rodinném pozemku v malé zemědělské obci v Dolním Rakousku, která má jen dvacet devět obyvatel, vyrostl dům pro čtyřčlennou rodinu. Jednoduchý obdélníkový půdorys jednopodlažního domu se sedlovou střechou zapadá do přírodního prostředí. Architekti ho pojmenovali Třešňový dům – podle mohutné třešně, která byla vysazena na pozemku před desítkami roků.

Místo, kde nový dům stojí, zaujme výborným výhledem na horský masív Rax-Schneeberg a blízké smrkové lesy, které pozemek ohraničují na západě.

„Náš návrh vycházel z archetypu prodloužené konstrukce s šikmou střechou. Otvory jsme záměrně zvolili jako výřezy s výhledem na přilehlé lesy, kulisu hor a třešeň. Podlouhlá dřevěná konstrukce s podélnou šikmou střechou, spočívající na pevném suterénu, definuje snížený vzhled rezidence,“ upřesňují autoři projektu.

Bílá chodba zakončená dveřmi do zahrady -Třešňový dům

Dispozice vnitřních prostorů je uspořádána podél otevřeného štítu ve středové ose. Zdroj: STEINBAUER

Střed domu naznačuje otevřený štít střechy

Od hlavního vstupu se k černě orámovanému vchodu dostanete po schodišti z tryskaného betonu. Dispozice vnitřních prostorů je uspořádána podél otevřeného štítu ve středové ose.

Nalevo od hlavního vstupu je denní část, která zahrnuje kuchyň, velkou jídelnu a obývací pokoj, na něž navazuje venkovní terasa. Okno, které vede po délce pracovní plochy kuchyňské linky, rámuje výhled na hory a lesy jako obraz na stěně.

Velké okno s výhledem do zahrady-Třešňový dům

Z dětského pokoje je výhled na symbol pozemku – krásnou třešeň. Do zahrady za domem vede další menší schodiště. Zdroj: STEINBAUER

Koupelny a prostory pro spaní jsou v opačné části domu, vpravo od vstupu, a jsou orientovány do soukromé zahrady. Z dětského pokoje je výhled na symbol pozemku – krásnou třešeň. Do zahrady za domem vede další menší schodiště.

Přečtěte si také:
Vícegenerační bydlení v rodinné usedlosti na kouzelném místě

Jak dosáhli minimalistického vzhledu fasády?

Fasáda domu je z tmavého, na pásy řezaného smrku. Díky spojení desek perem a drážkou má stavba zdrženlivý, jednoduchý, minimalistický vzhled. Okenní rámy a střešní plocha jsou také barevně decentní – matným černým vzhledem vytvářejí potřebný kontrast.

Kuchyňský ostrůvek -Třešňový dům

Zdroj: STEINBAUER

Smrkové rámy oken, dubové parkety, střešní světlíky

„Každý otvor v konstrukci jsme vybrali záměrně, jako například čtvercový otvor s hlubokým sedacím parapetem, orientovaný k třešni. Světlý interiér kontrastuje s tmavým exteriérem, jemně laděnými materiály, například přírodními smrkovými rámy oken a broušenými dubovými parketami,“ doplňují architekti. Přirozené světlo dovnitř dostali nejen okny, ale i střešními světlíky. Ty se nacházejí především v otevřeném štítu středové osy interiéru.

Třešňový dům

architektonický ateliér: Kaltenbacher ARCHITEKTUR zt Gmbh / STEINBAUER architektur+design

lokalita: Weibnitz, Rakousko

hrubá zastavěná plocha: 218 m²

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: STEINBAUER architektur+design

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné fasády
Sdílejte článek

Diskuze

  • Kde prosím stále berete ty levné pozemky?
    Když m2 stojí cca 3500 Kč/m

    Petr
  • Tak nevím, aby to někdo nebral jako reklamu, ale levné pozemky se dají sehnat…ale pouze od přímých majitelů. Musíte totiž hledat a opakovaně sledovat nabídky na inzertních serverech, jako například Reality Glovato nebo Annonce, na obou dvou inzerují majitelé, pravda i realitky…prostě hlídat a hlídat.

    Alvee