Zdroj: Petr Polák

Šetrná dřevostavba z CLT panelů nenabízí jen krásný výhled na Lipno, ale i kouzelnou atmosféru u praskajícího krbu

25. 11. 2022
Diskuze (2)
Sdílet

Nadšení sportovci toužili po odpočinkovém místě, kde by si mohli dopřát pohodu a relaxaci po náročných dnech v práci, ale i hodinách strávených lyžováním či turistikou. Dnes je v lůně Šumavy u vodní nádrže Lipno čeká útulná chata s rozpálenou saunou, pohodou u vody a vůní okolního lesa, které jsou správnou tečkou za vydařeným výletem.

Na pozemku v rekreační lokalitě u Lipenské přehrady stála typová dřevěná chata ze sedmdesátých let dvacátého století. Na jejím místě vyrostla novostavba, která je pohodlným zázemím horských sportů v každém ročním období. Architektka MgA. Gabriela Králová akceptovala okolní stavby v sousedství a respektovala výškové poměry v krajině. Relaxační chatu a pozemek vedle ní od blízké železniční trati odděluje hustá zeleň.

Z CLT panelů, ale podle starých principů

V nové stavbě z CLT panelů se zrcadlí typické principy klasické šumavské architektury: obdélníkový půdorys, kompaktní tvar, orientace po vrstevnici, vytvoření krytého zápraží, výraznější artikulace štítu (předsazení). Některé detaily jsou moderní interpretací původních prvků.

Exteriér s bočními dveřmi - Rekreační chata na Lipně

Celou chatku kryje plechová falcovaná střecha. Zdroj: Petr Polák

Výhled na Lipno a okolní lesy

Už předem bylo jasné, že ústředním bodem projektu bude působivý výhled na Lipno, v pozadí s vrcholy Smrčiny a Hraničníku. Není divu, že autorka soustředila hlavní obytný prostor chaty kolem dominantního štítového čtvercového okna s výhledem na přehradu. Ostatní okna mají výhled do lesa. Kromě výhledů je příroda v interiéru zastoupena i přímo – použitými materiály, vůní, barvou.

Přečtěte si také:
Udržitelná dřevostavba zateplená balíky slámy, postavená s využitím hlíny z vlastního dvora a dřeva z nedalekého lesa

Dřevěná terasa lemuje chatu ze tří stran

Chatu tvoří jedno podlaží a podkroví. V přízemí je kromě hlavního pokoje s kuchyní umístěn jeden malý pokoj, koupelna, prádelna, malá sauna a místnost na uložení sportovního a technického vybavení. Podkroví skrývá koupelnu, komoru a dvě ložnice s kruhovým oknem ve štítu.

Jídelní stůl - Rekreační chata na Lipně

V přízemí je kromě hlavního pokoje s kuchyní umístěn jeden malý pokoj, koupelna, prádelna, malá sauna a místnost na uložení sportovního a technického vybavení. Zdroj: Petr Polák

Propojení interiéru a exteriéru zvýrazňuje dřevěná terasa, která lemuje dům až ze tří stran. Takto vzniká prostor nejen na posezení pod výrazným přesahem střechy, ale též místo pro uložení dřeva, kol a odpočívárna po saunování.

Dřevěné stěny ošetřili voskovým olejem

Z technického hlediska chatu tvoří CLT panely, přiznané v interiéru. Skladba je difúzně otevřená s provětrávanou fasádou. Dřevěné stěny ošetřili nátěrem z tvrdého voskového oleje s bílým pigmentem a UV-filtrem. Doplňuje je masivní trámový strop se záklopem biodeskou, díky čemuž místnosti působí kompaktně a útulně.

Kuchyň - Rekreační chata na Lipně

V přízemí je kromě hlavního pokoje s kuchyní umístěn jeden malý pokoj, koupelna, prádelna, malá sauna a místnost na uložení sportovního a technického vybavení. Zdroj: Petr Polák

Na fasádách si všimněte obkladu ze svislých modřínových profilů, okna doplňují integrované posuvné okenice. Celou chatku kryje plechová falcovaná střecha.

Hory, praskající krb a vůně dřeva

Za samotnou realizací stojí rodinná firma 3AE, která v úzké spolupráci s autorkou chaty dotáhla navržené prvky do posledního detailu. Díky vydařené spolupráci z ní rezonuje smysl pro detail a láska k přírodnímu materiálu. Přiznané dřevo v interiéru vytváří příjemnou atmosféru i díky vůni. Když si představíte zasněžené okolní kopce a praskající oheň v krbu, k dokonalosti už moc nechybí.

Podkroví - Rekreační chata na Lipně

Podkroví skrývá koupelnu, komoru a dvě ložnice s kruhovým oknem ve štítu. Zdroj: Petr Polák

Naváže více CO2, než vyprodukuje

„Stavba z masivního dřeva je nejen útulná, ale i ekologická. Tento dům obsahuje okolo padesáti kubíků dřeva, díky čemuž naváže až třiačtyřicet tun CO2. To je stejné množství, které by vyprodukoval automobil naježděním téměř čtyř set tisíc kilometrů. Při výstavbě tedy více CO2 naváže, než vyprodukuje.

Exteriér v lese - Rekreační chata na Lipně

Relaxační chatu a pozemek vedle ní od blízké železniční trati odděluje hustá zeleň. Zdroj: Petr Polák

Dům je navíc z osmdesáti až devadesáti procent kompletně recyklovatelný. Více než devadesát procent hmotnosti domu je vyrobeno v ČR, českými řemeslníky, z českých materiálů a českého dřeva,“ doplňuje neméně důležité informace autorka projektu, česká architektka žijící ve Francii Gabriela Králová.

Materiály

 • CLT panely Novatop – nosná a pohledová konstrukce
 • Sibiřský modřín – fasáda
 • Dub – podlahy
 • Mastek – krb
 • Smrková biodeska – kuchyň
 • Modřínová biodeska – okenice

Rekreační chata na Lipně

architektonický ateliér: Les Archinautes
autoři: MgA. Gabriela Králová
lokalita: Lipno, ČR
zastavěná plocha: 123 m2
hrubá podlahová plocha: 118 m2
užitná plocha: 110 m2
plocha pozemku: 580 m2
rozměry: 11 x 8 m / 570 m3
projekt: 2020
realizace: 2021
spolupráce: projekční příprava: 3AE, s. r. o. [Ing. Radek Vybíhal]
realizace na klíč: 3AE, s. r. o.
náklady: 6 500 000 CZK, přibližně 265 501 EUR

Sabína Zavarská
Foto: Petr Polák
Zdroj: www.linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné fasády dřevěné terasy dřevěný nábytek drevostavby rekreační domy
Sdílejte článek

Diskuze

 • Ani trochu nezrcadlí typické principy klasické šumavské architektury. Na Lipensku byly domy kamenné i ve štítech. Pohledového dřeva bylo minimum, dokonce ani ve stropech protože ty byly omítnuté. Střechy měly jiné přesahy. V tomto kraji by se měly stavět zděné domy, aby ladily k původním, však není těžké se rozhlédnout. Cena je astronomická. A interiér ježatý… ke dřevu nepaří ostré hrany, je to materiál příjemný jen tehdy pokud je zaoblený. Ale to si konstruktéři udělali technologickou úlevu a pak se snaží lidem vnuknout jakou modernu kupují.

  Jiří
 • Zdravím líbí se mi rekreační chata u Lipna , něco tak krásný jsem viděl v Kanadě .
  Lubomír Kubelka

  Lubomír