Zdroj: Helena Línová + Vítězslav Kůstka

V bývalé trampské osadě nedaleko Žloukovic navrhli architekti chatku, které nechybí městský komfort

21. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Víkendový domek v tichém prostředí lesů, kde občas přeběhne srnka a houby i maliny můžete sbírat naboso v zahradě, má dnes velkou hodnotu. Nemluvíme o té finanční, ale relaxační. Blízkost přírody a možnost ponořit se do vlastního já se dnes cení mnohem více než kdysi.

Na pozemku nedaleko obce Žloukovice stála původní chatka, která už nevyhovovala svému účelu. Přísné regulativy v chráněné oblasti znamenaly, že nová stavba mohla stát jen na základech původní chatky, stejně tak byl dán tvar střechy, směr hřebene, vertikální dřevěný obklad i boční vstup. Pozitivem je, že pozemek ze dvou stran obklopují hluboké lesy. Jak se podařilo architektům vtěsnat novou chatku do tak přísných pravidel?

Přečtěte si také:
Unikátní lesní chata představila úplně nový koncept bydlení

Malý domek, sedlová střecha, výhledy do lesa

Odpovědí architektů Heleny Línové a Vítězslava Kůstky byl jednoduchý domek se sedlovou střechou a štítovými fasádami s výhledy do severního a jižního lesa. Zastavěná plocha je jen čtyřicet pět metrů čtverečních, navzdory tomu chatce nic nechybí – včetně přirozeného světla a příjemného společenského prostoru.

Terasa-chatka-zloukovice

Hlavní obytný prostor se nachází v přízemí a je spojen s terasou velkým posuvným oknem. Zdroj: Helena Línová + Vítězslav Kůstka

Hlavní obytný prostor se nachází v přízemí a je spojen s terasou velkým posuvným oknem. Zasunutím prosklení do jižní obvodové stěny se podařilo zastřít hranici mezi interiérem a exteriérem. Protože i naproti se nachází velké okno, denní zóna je vizuálně ohraničena lesem z obou stran. Televizi v hlavní místnosti nahrazují polínka praskající v litinových krbových kamnech.

Čtvercová okna jako obrazy

Díky použití stejného konceptu v podkroví se lesy dostávají i do ložnic. Čtvercová okna rámují lesní scenérii a fungují jako obrazy, měnící se se změnami ročních období i aktuálního počasí. Z východní a západní strany je domek uzavřen, chrání soukromí majitelů před sousedícími pozemky.

Čtvercová okna s hliníkovými okenicemi - Víkendový dům v lese ve Žloukovicích

Okna chrání okenice z perforovaného hliníkového plechu v ocelových rámech. Zdroj: Helena Línová + Vítězslav Kůstka

Prostorné obytné místnosti, menší servisní

Kvůli omezené ploše museli architekti dobře zvážit každý centimetr. Když chtěli, aby byly obytné místnosti prostorově velkorysejší, bylo nutné ušetřit na prostoru servisních a doplňkových částí. Zádveří, koupelny a schodiště mají proto skromné ​​rozměry. V podkroví je kromě hlavní ložnice i menší pokoj určený pro hosty.

Litinová krbová kamna u schodiště na podkroví - Víkendový domek v lese ve Žloukovicích

Televizi v hlavní místnosti nahrazují polínka praskající v litinových krbových kamnech. Zdroj: Helena Línová + Vítězslav Kůstka

Prefabrikované dřevěné panely, modřínová fasáda, okenice z hliníkového plechu

„Nosnou konstrukci domu tvoří prefabrikované dřevěné panely, které byly na místě sestaveny během jednoho dne. Provětrávaná fasáda je z modřínových desek různých šířek. Okna chrání okenice z perforovaného hliníkového plechu v ocelových rámech,“ konkretizují autoři projektu.

Hlavním materiálem v interiéru je smrkové dřevo. Posuvné dveře a vestavěný nábytek jsou z bělených smrkových bio-desek, schodiště a podlahy z širokých smrkových fošen, které měkce tlumí kroky.

Boční vstup - Víkendový dům v lese ve Žloukovicích

Nová stavba mohla stát jen na základech původní chatky, stejně tak byl dán tvar střechy, směr hřebene, vertikální dřevěný obklad i boční vstup. Zdroj: Helena Línová + Vítězslav Kůstka

V mrazivých dnech si můžete v obytných místnostech i v koupelnách přitopit elektrickými přímotopy a podlahovým topením.

Celý interiér byl koncipován jako světlý s tím, že v něm budou dominovat výhledy do lesa. Tmavá jsou jen litinová kamna a dlažba ve vchodu a v koupelnách. Ideální domek na víkend a odpočinek za jakéhokoliv počasí.

Přečtěte si také:
Atypická dřevostavba ve strmém svahu bukového lesa

Dům mezi lesy

architektonický ateliér: System Recovery Architects

autoři: Ing. arch. Helena Línová + Ing. arch. Vítězslav Kůstka

lokalita: Žloukovice, ČR

zastavěná plocha: 45 m2

plocha pozemku: 1 072 m2

projekt: 2019

realizace: 2021

stavební inženýr a generální dodavatel: Martinice Group

autorský dohled: Helena Línová + Vítězslav Kůstka

použité materiály: modřín, smrk, perforovaný hliníkový plech, střecha Ruukki

Sabína Zavarská
Foto: Helena Línová + Vítězslav Kůstka

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné domy sedlové střechy v souladu s přírodou
Sdílejte článek

Diskuze