Atypická dřevostavba ve strmém svahu bukového lesa

08. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Kdo by nechtěl mít dům uprostřed nebo alespoň na okraji lesa? Dům v Mariance od ateliéru Van Jarina je speciální tím, že má velkou užitnou plochu, a navzdory tomu harmonizuje s okolní přírodou.

Dynamika je z něj cítit už na pohled. Geometrické tvary skloubené do sebe různými způsoby připomínají hru s legem nebo dřevěnými stavebnicemi.

Atypická dřevostavba ve strmém svahu

Foto Soňa Sadloňová

Na strmém svahu a v netradiční výšce

Atypická dřevostavba se nachází na okraji vesnice v bukovém lese. Kvůli severní orientaci se architekt rozhodl usadit stavbu netradičně vysoko – na přírodní mýtince s terasou kolem starého kaštanu. Je založená ve strmém svahu na pilotách z pohledového betonu a oceli. Na nich stojí samotná vzdušná dřevostavba s masivní skeletovou konstrukcí z červeného smrku.

Atypická dřevostavba ve strmém svahu

Foto Soňa Sadloňová

Terasa jako vyhlídka

Hravé „rozbití“ velkého objemu domu na více částí zvýrazňují různé rozměry a dřevěné obložení fasády z červeného smrku. Fasády jednotlivých bloků se odlišují barevným rozehráním, tloušťkou a orientací obkladů.

Terasa nad svahem se stromem uprostřed působí jako vyhlídka či sklápěcí most. Její prodloužený tvar a výška vytváří pro majitele efekt, jakoby popíjeli kávu přímo v korunách stromů.

Atypická dřevostavba ve strmém svahu

Foto Soňa Sadloňová

Kámen uvnitř i venku

Exteriérové schody zdobí kámen, podobně jako stěny krytého parkování, které vzniklo pod konzolovitě řešeným přízemím domu. Doplňuje je kovové zábradlí. Kámen dominuje též v hlavní denní místnosti – je jím zaobalen krb a zvenku část domu, která je nejblíže ke svahu.

interiér dřevostavby

Foto Soňa Sadloňová

Různé sklony a přesahy střech

Nezvykle jsou řešeny i střechy jednotlivých celků – prostřední má opačný sklon než krajní. Tím pádem architekt dosáhl optimálního prostupu přirozeného světla do interiéru, podle funkce a potřeb jednotlivých místností. Přesahy střech na několika místech chrání interiér a balkóny před přímým sluncem, ale dovolují přirozenému světlu proniknout dovnitř.

Atypická dřevostavba ve strmém svahu

Foto Soňa Sadloňová

Do detailu vypracovaná konstrukce

Díky hře s bloky tvořícími dům vznikl malý, ale o to intimnější prostor i mezi rameny domu a svahem. Všimněte si té vypracované konstrukce. Krása a vůně dřeva z tohoto domu jen tak nevymizí.

Atypická dřevostavba ve strmém svahu

Foto Soňa Sadloňová

Dům v lese ve zkratce:

architektonický ateliér: VAN JARINA

autoři: Ing. arch. Ivan Jarina

spolupráce: Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Štefan Šuster

lokalita: Marianka

realizace: 2017

užitná plocha: 310 m2

zastavěná plocha: 275 m2

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevodomy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze