Zdroj: Gonzalo Viramonte

Modulární domek splýva s prostředím a nabízí bydlení nejen uvnitř, ale i ve venkovních místnostech s krásným výhledem

10. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Co je nejdůležitější, když si chcete postavit malý dům v lůně přírody? Jednoznačně výhledy! A ty, které umožňuje svažující se pozemek na úpatí pohoří Los Gigantes v Argentině, určitě stojí za to. Majitel si tu představoval dům, který by splýval s prostředím a nabízel bydlení nejen uvnitř, ale i ve venkovních místnostech. Přímý kontakt s přírodou umocňují kamenné zdi.

Modulární dům s výhledem na hory navrhli architekti z ateliéru Set.ideas. Uložili ho na nejvyšší místa pozemku a celkovou dispozici rozdělili na čtyřicet čtverečních metrů zastřešeného interiéru a dvaadvacet čtverečních metrů částečně krytého exteriéru.

Modulární domek

Samotné tělo domu je obaleno souvislým plechovým pláštěm v bílé barvě. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Tento prostor je zcela dostačující na to, aby domek plnil svou funkci a umožnil příjemnou relaxaci už jen při pohledu ven či při posezení na terase.

Prosklenná terasa -Modulární domek

Stačí odsunout skleněné dveře a můžete vyjít na pozemek s krásnými jehličnany. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Rozčlenění podle funkcí

Díky optimalizaci plochy domu dosáhli autoři návrhu mimořádně efektivního prostoru, rozčleněného do dvou funkčních skupin. První tvoří obslužné prostory a druhou společenská místnost. Konkrétně na jihozápad umístili „mokré místnosti“ – koupelnu, toaletu a také sklad (zvenčí tvoří kamenný výběžek s malým okénkem), na severovýchod obývací pokoj spojený s kuchyní. Stačí odsunout skleněné dveře a můžete vyjít na pozemek s krásnými jehličnany.

Obývací pokoj s kuchyní a jídelním stolem-Modulární domek

Všimněte si zajímavých proplétaných židlí u kulatého stolu či dřevěné truhlice, která plní funkci konferenčního stolku. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Vařit se dá i venku na kryté terase

Na tento prostor navazuje krytá venkovní terasa s dřevěným interiérem, stolem, lavicemi a kamennou zdí. Zahrnuje i prostor pro přípravu jídla a skladování dřeva. Zároveň je tu ukryt hlavní vstup do domu. Ložnice se nachází na opačném konci domu.

Přečtěte si také:
Modulová řadová zástavba: Je toto řešení i pro naše města?

V plechovém plášti a na podstavci z kamene

Kamenná není jen vstupní zeď. Celý dům stojí na podstavci z kamene, čímž architekti dosáhli silnějšího souladu s krajinou. Samotné tělo domu je obaleno souvislým plechovým pláštěm v bílé barvě. Vzadu je celistvý, bez otvorů, vpředu doplněný velkými proskleními.

Modulární domek

Přímý kontakt s přírodou umocňují kamenné zdi. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Dlouhá životnost a nenáročný na údržbu

Výběr materiálů zabezpečuje dlouhou životnost a nenáročnou údržbu. V interiéru dominuje převážně borovicové dřevo s výraznou kresbou. Vytváří útulnou atmosféru a zároveň symbolizuje jednoduchost, typickou pro venkovský dům. Všimněte si zajímavých proplétaných židlí u kulatého stolu či dřevěné truhlice, která plní funkci konferenčního stolku.

Přečtěte si také:
Modulární minichatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

SIP-panely usnadnily dopravu i montáž

„Pro stavbu jsme zvolili SIP-panely (injektovaný polyuretanový sendvičový panel), které usnadnily logistiku (protože jde o venkovskou oblast) i montážní časy. Modulární dům syntetizuje tři základní konstrukční postoje: konstruktivní efektivnost, prostorovou efektivnost a kapacitu pro syntézu,“ vysvětlují autoři příjemného domku s plochou šikmou střechou. Průsvitná stříška nad vyčnívající kamennou podstavou umožňuje trávit čas venku i při ne právě nejpříznivějším počasí.

Bayo House

architektonický ateliér: Set.ideas

hlavní architekt: Carlos Arias Yadarola

tým: Carolina Rufeil, Julieta Moyano, Catalina Gasch

lokalita: San Clemente, Cordoba, Argentina

plocha: 40 m2

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Gonzalo Viramonte

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: kamenné fasády modulární domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze