Zdroj: Valerie Zyuz

Díky mnoha drobným detailům, barevnosti a použitým materiálům je dřevěný dům nezvykle útulný

21. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Izraelský architekt Boaz Snir vytvořil vzhledem na místní zvyky netradiční projekt – jedinečný dřevěný dům. V této zemi totiž dřevostavbu uvidíte jen velmi zřídka, domy ze dřeva zde vůbec nejsou běžné. Jedinečný je však i z jiného hlediska – má hodně prostoru nejen uvnitř, ale i venku, je nezvykle útulný díky mnoha drobným detailům, barevnosti a použitým materiálům. Majitelé do něj vnesli to nejlepší z mnoha dovolených v zahraničí.

Mladá rodina se dvěma malými dcerami se toužila z rušného Tel Avivu přestěhovat na venkov. Při hledání nové nemovitosti narazili na starou dřevěnici, kterou si velmi rychle oblíbili. Díky důmyslnému návrhu architekta (a s použitím nezvyklých barev a materiálů) se stará chalupa změnila v útulný rodinný dům s okouzlujícím soukromým prostorem venku.

Místo trendů osobní preference

„Kouzlo nemovitosti spočívá v tom, že majitelé se šikovně vyhýbali trendům – místo nich se rozhodli vytvořit velmi osobní dům s designovým tématem ovlivněným dovolenými a letovisky, která v průběhu let navštívili. Vlivy z Maroka, Řecka a Dálného východu jsou evidentní v celém objektu. Vytvářejí úchvatnou a bohatou tapiserii, která vyzařuje nádherné vibrace a mění dům v teplý a útulný domov,“ vysvětluje architekt Boaz Snir.

Denní otevřený prostor - Dřevěný rodinný dům v Izraeli

Obraz na stěně denního prostoru odpovídá barevnému schématu místnosti a celého interiéru. Zdroj: Valerie Zyuz

Rekonstrukce trvala celé roky

Původní dřevěná stavba byla dovezena z USA v osmdesátých letech v kontejnerech a na místě smontována. Renovace trvala několik let, architekt řešil dispozici a základní prvky, majitelé si vybírali materiály, barvy, textury. Interiérový design je prakticky jejich dílem.

Dům ožíval postupně, po etapách. Nejprve se architekt zaměřil na interiérové úpravy, potom přišel na řadu exteriér a nakonec propojení obou částí. Rekonstrukce interiéru trvala přibližně šest měsíců, výstavba bazénu dalších osm měsíců a dva roky si museli počkat na stavební povolení na rozšíření stavby. Zahrnovalo přístavbu garáže a široké pergoly, která stíní venkovní rodinný relaxační a zábavní kout.

Přečtěte si také:
Moderní dřevostavba v pasivním standardu navzdory dvěma podlažím neprovokuje

Tmavý a stísňující prostor otevřeli vybouráním příček

Půdorys se též dočkal úplné proměny – před rekonstrukcí byl dům velmi tmavý a stísňující. „Zbourali jsme stěny, které oddělovaly jednotlivé části v přízemí, změnili jsme rozložení ložnice v prvním poschodí – což nám umožnilo vybudovat světlou a prostornou hlavní ložnici. Dále jsme vytvořili ložnice pro děvčata a rozšířili stávající otvory. Díky tomu vznikla kontinuita mezi interiérem a exteriérem,“ dodává architekt.

Dřevo po obnově dodalo rodinnému domu rustikální venkovský nádech. Součástí rozsáhlé rekonstrukce bylo i přidání schodiště do podkroví. Tento prostor nebyl před proměnou vůbec využitý.

Schodiště - Dřevěný rodinný dům v Izraeli

Z noční části domu se po ocelovém schodišti s masivními dubovými nášlapnými deskami dostanete do domácí kanceláře. Zdroj: Valerie Zyuz

Dubová podlaha, trámy a sádrokarton

Podlaha v přízemí je z dubových parket, z dubu je i trámový strop. Částečně ho překrývají sádrokartonové desky. Trámy, které zůstaly odhalené, byly obíleny.

Hned u vchodu jsou toalety pro hosty, koutek na kabáty a tašky a malá knihovna. Následuje prostorný salónek, z něhož vyzařuje umění velkými skleněnými dveřmi a výhledem do zahrady. Jídelna, kuchyň a obývací pokoj tvoří otevřený prostor s výhledem na předzahrádku a vstupní cestu.

Obývací část - Dřevěný rodinný dům v Izraeli

Jídelna, kuchyň a obývací pokoj tvoří otevřený prostor s výhledem na předzahrádku a vstupní cestu. Zdroj: Valerie Zyuz

Jak dosáhli rustikálního vzhledu kuchyně?

Nová kuchyň má díky použití pastelových barev „zkrocených“ černou moderní rustikální vzhled.

Rozšířená okna lemují rámy natřené pastelovou modrou barvou. Všimněte si hnědého keramického cihlového obkladu nad kuchyňskou linkou a stylových bílých polic. Obraz na stěně denního prostoru odpovídá barevnému schématu místnosti a celého interiéru.

Kuchyň - Dřevěný rodinný dům v Izraeli

Všimněte si hnědého keramického cihlového obkladu nad kuchyňskou linkou a stylových bílých polic. Zdroj: Valerie Zyuz

Hned u kuchyně je jídelní kout s kulatým dubovým stolem a zelenými židlemi s dřevěnými nohami. Kousek dále v salónku najdete moderní šedou sametovou pohovku a lenošku, které doplňuje trio nízkých stolků z kmenů stromu.

Tabulová barva nesmí chybět

V domácnosti s malými dětmi je vždy použití tabulové barvy na stěnu, na kterou se dá psát či kreslit křídou, dobrým nápadem. Nachází se na centrálním sloupu mezi kuchyní a obývacím pokojem a na stěně do suterénu. Původní stěna pod schodištěm se dočkala oživení v podobě nátěru šedou barvou. Je galerií rodinných fotografií.

Přečtěte si také:
Dokonalé zázemí pro příjemný rodinný život, pro kreativitu a tvorbu: dům na louce v blízkosti socialistické zástavby

Z nočního podlaží se dostanete do podkroví

Horní podlaží zahrnuje ložnice dcer se společnou barevnou koupelnou mezi nimi. Západní část domu je sídlem hlavní ložnice rodičů. Prostorný průchod mezi ložnicí a koupelnou architekt využil jako šatnu. Kruhové okno v ložnici zjemňuje strmě skloněný strop.

Z noční části domu se po ocelovém schodišti s masivními dubovými nášlapnými deskami dostanete do domácí kanceláře, která funguje i jako koutek na čtení. Podlahu tvoří laminátové parkety v různých rustikálních barvách, které zdůrazňují neformální atmosféru loftu. Prostor prosvětlují dva proti sobě osazené světlíky.

Ložnice - Dřevěný rodinný dům v Izraeli

Západní část domu je sídlem hlavní ložnice rodičů. Zdroj: Valerie Zyuz

Barevný je i exteriér

Hravá venkovní část domu zahrnuje betonový bazén pokrytý keramickými dlaždicemi. „Mí klienti chtěli vytvořit atmosféru letoviska. Bazén jsme navrhli tak, aby kombinoval moderní styl s úchvatným designem bazénů běžným v Maroku. Obklady v bazénu jsou směsí modré, světle modré, tyrkysové a zelené – je to barevná paleta, která vypráví příběh domu v jeho celistvosti: domov, který se vznáší mezi vodou a nebem, mezi zelenou a bílou, objatý prostředím, ve kterém byl postaven. Tyto barvy se opakují podél stěn bazénové koupelny.

Venkovní část s bazénem - Dřevěný rodinný dům v Izraeli

Hravá venkovní část domu zahrnuje betonový bazén pokrytý keramickými dlaždicemi. Zdroj: Valerie Zyuz

Dlaždice kolem bazénu jsou keramické s květinovým vzorem v odstínech modré a šedé na bílém pozadí – opět jsou to barvy, které je vidět v celé nemovitosti. Terasa, dřevěná pergola, zahradní nábytek a doplňky vytvářejí teplý a neformální venkovní prostor,“ doplňuje architekt Boaz Snir.

One of a Kind

autoři: Boaz Snir
lokalita: Sharon, Izrael
plocha: pozemek – 400 m2, nemovitost – 195 m2 (přízemí: 80 m2, první poschodí: 80 m2, podkroví: 35 m2)
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Valerie Zyuz

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné domy dřevěné trámy pastelové barvy rodinne domy rustikální styl venkovský styl
Sdílejte článek

Diskuze