Zdroj: isifa

Kolik místa potřebuje bazén?

02. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Zapuštěný bazén představuje nejen velkou finanční investici, ale také zásah do zahrady. Svůj prostor vyžaduje nejen bazén samotný, ale i technologie, doplňky, terasa a zpevněné plochy, dokonce i zeleň v jeho okolí.

Umístění bazénu

Bazén je nejlepší umístit co nejblíže k existující nebo plánované terase, a to tak, abyste si zachovali dostatek soukromí. Dejte však pozor na blízko vysázené stromy, protože listí bude padat do vody a komplikovat vám údržbu. Myslete na to, abyste měli kolem bazénu dostatek volného místa na bezpečný pohyb, který oceníte nejen při vodních hrách, ale také při péči o něj. Najděte mu místo na slunečné straně zahrady a v závětří.

Přečtěte si také:
Ideální letní dům? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada

Když přemýšlíte nad krytým bazénem, který chcete používat i během nepříznivého počasí, umístěte ho co nejblíž ke dveřím domu.

bazen v zahrade

Zdroj: ISIFA/Shutterstock

Velikost a tvar bazénu

Na osvěžení vám stačí i menší bazén, na kondiční plavání postačuje bazén s velikostí 2,5 × 4 metry a protiproud. Doporučená velikost rodinného bazénu je nejméně 6 × 3 metry. Na běžné využívání je optimální délka 4 metry, pro plavecký bazén počítejte s minimální délkou 8 m. Nesmí se zapomínat ani na hloubku – kvalitně si zaplavete ve vodě hluboké minimálně 1,2 m.

Pokud chcete na pozemku dobře využít prostor, místo kulatého si zvolte obdélníkový tvar bazénu. Pokud ale potřebujete bazén s atypickými rozměry nebo tvarem, ani to v současnosti není problém např. společnost Desjoyaux dokáže díky unikátnímu způsobu výstavby bazénů přizpůsobit bazén vašim požadavkům.

Výběru vhodného bazénu věnujte dostatek času a oslovte specialistu. Rady, které získáte, jsou k nezaplacení. Odborník vám pomůže zvážit velikost pozemku, geologické podloží, členitost nebo svažitost exteriéru, případný výskyt spodní vody apod. Navrhne vám nejlepší umístění bazénu a doporučí technologie a doplňky podle vašich představ.

Technologie

Pokud se technologie nachází pod zemí asi cca 1,25 × 2 m, může sousedit přímo s některou stěnou bazénu. Solární panely jsou na ohřívání vody nejvýhodnější a díky slunečnímu teplu zadarmo. Plánujete-li ohřívat vodu tepelným čerpadlem, dbejte na to, aby byl kolem něj dostatek volného prostoru (kruh s průměrem asi 1 m) na nasávání teplého a vypouštění odpadního studeného vzduchu. Technologie nemusí být v zemi u bazénu, ale například dál od bazénu v garáži, zahradním domku a podobně. Také může být v zemi v samostatné plastové šachtě.

Přečtěte si také:
Jak si v zahradě rozumně rozvrhnout terasu, bazén či venkovní krb?
Technologie bazenu

Zdroj: ISIFA/Shutterstock

Zpevněné plochy

Plocha kolem bazénu by měla být alespoň o šíři 120 centimetrů, aby se na ní pohodlně obešli dvě osoby. Pro pohodlné sezení a slunění na terase vytvořte plochu alespoň 20 m2. Betonová dlažba vám bude ladit s fasádou, dřevo bude příjemné na dotek, ale vyžaduje větší péči. Dobrou alternativou jsou WPC prkna, která jsou téměř bezúdržbová a odolávají všem rozmarům počasí. Jejich povrch je odolný, protiskluzový a neublíží jim ani chlorovaná nebo slaná voda, proto se výborně hodí právě k bazénům.

Vnútorní bazén

Zdroj: Timbermax

NÁŠ TIP

Na velikosti terasy rozhodně nešetřete. Průzkumy prozrazují, že právě zde tráví majitelé bazénů téměř 90 % celkového času (a ne v samotném bazénu, jak bychom čekali).

Bazén a terasa v jednom?

Během měsíců, kdy bazén nevyužíváme, přicházíme v zahradě o cennou plochu. Existují ale chytrá řešení, jak si také tyto dny v zahradě užít naplno. Takovým je například pojízdná terasa, kterou bazén jednoduše překryjete a můžete ji nadále využívat jako zpevněnou plochu. Ty náročnější osloví jedinečný koncept tzv. pohyblivého dna, které se pohybuje nahoru a dolů stejně jako výtah. Při zvednutém dně je bazén úplně zakrytý a může fungovat jako terasa. Systém pohyblivého dna se dá bez problémů nainstalovat dokonce i na existující bazén.

Bazen drevěná terasa

Zdroj: Bazenservis

NÁŠ TIP

Pohyblivým dnem si dokážete sami nastavit i hloubku bazénu tak, jak vám právě vyhovuje. Jedním pohybem vypínače můžete z bazénu hlubokého 2 metry udělat dětský bazén pro nejmenší.

Rostliny a zeleň

Zeleň kolem bazénu vytvoří atmosféru dovolené, ale i vytoužené soukromí. Pergoly s popínavými rostlinami a živé ploty vysazujte vždy v dostatečné vzdálenosti od vody. Ty by měly být vytvořeny z neopadavých, rychle rostoucích a podle možností tvarovatelných dřevin. Vhodné jsou jehličnany, například túje, cypřišky nebo tisy. Ze stálezelených listnáčů zde vynikne bobkovišeň, která navodí atmosféru slunného Středomoří. Do našich podmínek je vhodná například žumara nízká (Chamaerops humilis) nebo trachykarp (Trachycarpus fortunei), které mohou při správném zimování zůstat i venku.

Zelená zahrada a bazén

Zdroj: ISIFA/Shutterstock

TOP TIP

Do vegetačních nádob vysaďte exotikou dýchající dřeviny – citrusy, agapanty, oleandry, olověnce, lilky, ibišky, lantany, kopretiny, durmany, granátovníky, fíkovníky nebo muškáty.

Přečtěte si také:
Inspirujte se stylovou terasou u domu hokejového obránce Romana Poláka

Text: Katarína Paukeje

Foto: ISIFA/Shutterstock, Timbermax, Bazenservis

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: bazény dlaždice na terasu okolí bazénu terasy zahradní bazény zahradní trendy zapuštěný bazén
Sdílejte článek

Diskuze