Modulová řadová zástavba: Je toto řešení i pro naše města?

27. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Na pozemek přicházejí už hotové moduly s koupelnami, kuchyní, zařízením, dokončují se jen fasády – po kompletní montáži domů. Jedním z takovýchto projektů je zástavba 3 v 1, která už stojí na dvou místech ve Švédsku.

Výhodou takto zkonstruovaného domu je snadný přesun na různá místa. Prakticky všechna práce je dokončena už přímo v továrně a do domu se dá hned nastěhovat.

stavba

Foto: Mattias Hamrén Photography

stavba

Foto: Mattias Hamrén Photography

Vyprodaný do dvou týdnů

„Náš první projekt řadových domů stojí v Upplands Väsby, nedaleko od Stockholmu. Projekt se skládá ze sedmi řadových domů a byl vyprodán za méně než dva týdny. Je postaven na principech pasivního domu. Využívá solární panely, díky kterým je mimořádně energeticky úsporný. Z tohoto důvodu též získal ocenění od města za udržitelnost. Proto není překvapující, že ho klient chtěl duplikovat na jiném místě. Druhým městem je Örebro, s výrazněji městským charakterem než Upplands Väsby,“ vysvětluje Cage Copher, hlavní architekt projektu.

Fasády jsou kombinací dřeva, oceli a sádry

Foto: Mattias Hamrén Photography

Alternativa do přírodního prostředí

Vzhledem k rozdílnosti prostředí v obou lokalitách se snažili přizpůsobit řadové domy tak, aby nemuseli zasáhnout do konstrukce prefabrikovaných modulů. Podařilo se to celkem snadno.

V Upplands Väsby, kde je pozemek obklopen parkem a lesem, přizpůsobili prostředí střechy i fasády. Na jednotlivých domech použili sice stejné fasádní materiály, ale odlišným způsobem. Výsledkem jsou vlastně tři verze téhož domu. Střechu snížili, aby zjemnili celkový objem domů, a na fasády použili bílou omítku s dřevěnými laťkami a nevýraznou ocelí.

Modulová řadová zástavba

Foto: Mattias Hamrén Photography

Alternativa do města

V městském prostředí udělali střechy vyšší, aby je přizpůsobili zástavbě v ulici. Fasády jsou kombinací dřeva, oceli a sádry, ale ocel je tentokrát exponovaná a používaná častěji. V projektu Örebro jsou východozápadní fasády opláštěny bílou omítkou a severojižní fasády jsou opláštěny ocelí nebo ocelí s dřevěnou mřížkou. Výsledkem jsou opět tři různé interpretace přesně téhož interiéru.

jídelní kout

Foto: Mattias Hamrén Photography

Řadové domy 3 v 1

architektonický ateliér: Street Monkey Architects
hlavní architekt: Cage Copher
lokalita: Upplands Väsby a Örebro, Švédsko
celková zastavěná plocha: 2550 m2
rok realizace: 2016

Sabína Zavarská
foto: Mattias Hamrén Photography

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: modulární domy řadové domy
Sdílejte článek

Diskuze