Zdroj: Tuukka Koski

Unikátní lesní chata představila úplně nový koncept bydlení

12. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Finský Ateljé Sotamaa navrhuje projekty pro jedinečné klienty. Byl založen s cílem navrhnout krásu, důmyslnou strategii a nové zkušenosti odpovídající digitálnímu věku. Dům v lesích s názvem Meteorit využívá nejnovější nástroje, koncepty a křížem laminované dřevo – CLT. Architektům se tak podařilo vytvořit udržitelný domov, který nenudí, těší, překvapuje a má podstatně větší význam než obyčejná chata. A to i z ekologického hlediska.

Meteorit je obytná budova stojící ve finské obci Kontiolahti. Procházíte se lesem a najednou narazíte na mystický temný objekt, připomínající z každé strany osekaný meteorit. Vnitřek této ultramoderní, ekologické, třípodlažní dřevostavby je však úplně jiným světem. Světem otevřených propojených místností, které komunikují s okolní krajinou.

Přečtěte si také:
Dynamická chata, která získala prestižní ocenění. Upravíte si ji podle nálady a počasí

Střešní okno, katamaranová síť a tajemná zákoutí

Uprostřed mnohostěnného meteoritu vzniklo vysoké atrium s rozlohou deseti metrů čtverečních. Střešní okno poskytuje ničím nerušený výhled na hvězdy. Další jedinečností domu je katamaranová síť ve výšce sedm metrů, na které se obyvatelé mohou „vznášet“ a stimulovat kreativní myšlení. Interiér ze světlého dřeva obsahuje mnoho různých nik a výběžků, které vytvářejí prostorový i pocitový zážitek. Nenajdete tady klasické místnosti, ale zajímavá zákoutí, která fungují tak, jak to právě potřebujete.

Ultramoderní ekologická třípodlažní dřevostavba jako meteorit

Procházíte se lesem a najednou narazíte na mystický temný objekt, připomínající z každé strany osekaný meteorit. Zdroj: Tuukka Koski

Z původního plánu sešlo kvůli pandemii

Stavba měla původně fungovat jako penzion pro Ullu-Maariu Koivulu, zakladatelku a generální ředitelku poskytovatele vzdělávacích technologií ThingLink se sídlem v Palo Alto v Kalifornii. Stojí na usedlosti jejích prarodičů ve Finsku. Kvůli pandemii covid-19 a lesním požárům zuřícím v Kalifornii se však její rodina rozhodla žít a pracovat v usedlosti a v Meteoritu více méně na plný úvazek. Takže se stala jejich domovem.

Ultramoderní ekologická dřevostavba interiér

Uprostřed mnohostěnného meteoritu vzniklo vysoké atrium s rozlohou deseti metrů čtverečních. Zdroj: Tuukka Koski

Inspirace bludnými balvany a návrat do dětství

„Má inspirace postavit jedinečný dřevěný dům v této krajině vyrostla ze skalnatých kopců a drsných lesů Koli, bohatých na bludné balvany, které sloužily i obraně Finska během Zimní války. Meteorit odráží spojení mé duše s finskou přírodou a pohled přes jedno z jeho velkých oken na zamlžená pole kolem mě vrací do klidných dnů dětství.

Přečtěte si také:
Malá chata, která nabízí více prostoru, než byste si na první pohled mysleli

Dům využíváme jako kreativní prostor k práci na dálku, koníčky a společné odpočívání. Za starých časů se rodiny, aby byly spolu, shromažďovaly ve velké horizontální kuchyni; my se navzájem propojujeme vertikálně a též s okolní přírodou. V této době a věku s efektivními telekomunikacemi a rychlými vlaky do metropolitního regionu je to pro nás ráj,“ vysvětluje investorka projektu a majitelka Ulla-Maaria Koivula.

Ultramoderní ekologická dřevostavba interiér

Střešní okno poskytuje ničím nerušený výhled na hvězdy. Zdroj: Tuukka Koski

Zdravá nízkouhlíková stavba

Z konstrukčního hlediska je Meteorit vyroben z prefabrikovaných CLT panelů, je izolovaný vzduchem a využívá přirozené větrání. Masivní dřevěné stěny obsahují v nejlepším případě čtyři metry vzduchové izolace, veškerá technika a technologie budovy jsou ukryty uvnitř stěn. Interiér sestává ze světlého severského dřeva, nikde v konstrukci nenajdete žádný plast a nic, co by plesnivělo. Střecha je též z masivního dřeva, olejovaná, aby odolávala povětrnostním vlivům a stárla s půvabem. Velká okna přinášející výhledy na přírodu jsou elektricky vyhřívaná.

Přečtěte si také:
Útěk před stresem a rutinou velkoměsta? Chata na kopci nad řekou

Úplně nový koncept bydlení

„Meteorit není velký dům, ale uvnitř představuje úplně nový trojrozměrný otevřený koncept uspořádání obytného prostoru. Na rozdíl od tradičních domů, kde má každá místnost předem určený specifický účel, architektura Meteoritu podporuje dynamičtější vztahy svých obyvatel a různé životní situace.

Ultramoderní ekologická třípodlažní dřevostavba jako meteorit

Unikátní lesní chata stojí ve finské obci Kontiolahti. Zdroj: Tuukka Koski

Digitální design a nové technologie prefabrikace a výstavby umožňují vytvářet jedinečné, esteticky kvalitní ekologické dřevostavby, které svým lokalitám dodávají zážitkovou hodnotu,“ říká Kivi Sotamaa, spoluzakladatel Ateljé Sotamaa. Dalším klíčovým prvkem projektu je digitální design a proces výroby. Všechny části domu jsou prefabrikované a smontované na staveništi. To znamená, že je nutné je počítačově modelovat na velmi detailní úrovni a na místě jen sestavit tehdy, kdy je to žádoucí.

Meteorit

architektonický ateliér: Ateljé Sotamaa

autoři: Kivi Sotamaa & Tuuli Sotamaa

designový tým: Kivi Sotamaa, Tuuli Sotamaa, Filippo Fabi, Irene Pace, Pietro Barcaccia, William Duse

lokalita: Kontiolahti, Finsko

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Tuukka Koski

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné chaty dřevěné obložení geometrické tvary Horské chaty moderní dřevostavby střešní okna Víkendové bydlení vnitřní atrium
Sdílejte článek

Diskuze