Zdroj: v2com

Dynamická chata, která získala prestižní ocenění. Upravíte si ji podle nálady a počasí

01. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Chata Anna, kterou navrhl designér Caspar Schols, se stala v mezinárodní soutěži 2021 Architizer A+Awards projektem roku v kategorii „+Living Smal“. Okouzlila nejen příjemným designem, ale především překvapivou dynamikou, kterou se přizpůsobuje obyvatelům.

„ANNA Stay“ je dynamický dřevěný dům, jehož centrální část otvírá prosklená plošina. Je navržen tak, aby stíral hranice mezi interiérem a exteriérem a přiblížil obyvatelům život v přírodě.

Přečtěte si také:
Útěk před stresem a rutinou velkoměsta? Chata na kopci nad řekou

Autor projektu kladl mimořádný důraz na technickou stránku. Chata umožňuje upravit dřevěný exteriér a skleněný interiér tak, aby se přizpůsobily jakékoliv příležitosti, náladě nebo povětrnostním podmínkám. Středová část může fungovat jako plně prosklená místnost, včetně střechy, či venkovní terasa se zabudovanou vířivkou a dalšími vymoženostmi.

Chatka s otevřenou střechou a sedící žena na posteli

Dynamický dřevěný dům, jehož centrální část otvírá prosklená plošina, je navržen tak, aby stíral hranice mezi interiérem a exteriérem a přiblížil obyvatelům život v přírodě. Zdroj: v2com

Žít s přírodními živly, neskrývat se před nimi

„Myšlenka projektu ANNA Stay je odvozena z touhy žít s přírodními živly a neskrývat se před nimi. Jde především o pobyt venku a o vytvoření dynamické interakce mezi vámi, chatou ANNA jakožto vaším domovem a přírodou,“ vysvětluje Schols.

Chatka s otevřenou střechou a stojící žena

Díky kolejnicím můžete posunout dřevěné části i skleněnou část různými způsoby. Zdroj: v2com

Dvě skořepiny na kolejnicích

Chata má dvě „skořepiny“, které fungují jako protilehlé koncové stěny. Autor dosáhl nezvyklé dynamiky tím, že je postavil na kolejnice. Středová část sestává ze dřeva a skla a je oddělena od dřevěných „skořepin“. Díky kolejnicím můžete posunout dřevěné části i skleněnou část různými způsoby. Podobně, jako když si upravujete oblečení podle počasí, nálady nebo příležitosti. „Schopnost stavby přizpůsobit se dává svobodu a pěstuje pocit sounáležitosti. Stanete se součástí všeho kolem vás a věřím, že tento pocit je pro každého hluboký,“ doplňuje autor projektu.

Chatka s otevřenou střechou při západu slunce

Chata ANNA Stay je založena právě na původním designu domku pro matku šikovného a technicky velmi zdatného designéra. Zdroj: v2com

Na začátku byl zahradní domek

První projekt začal Caspar Schols řešit v roce 2016 bez jakéhokoliv architektonického vzdělání. Jeho matka ho požádala o návrh zahradního domu. Schols (v tom čase magistr fyziky na univerzitě v Amsterdamu a později student Akademie umění Gerrita Rietvelda) hledal koncept, jak vytvořit dynamické spojení mezi člověkem, přírodou a domovem. Pro svou matku navrhl flexibilní prostor, ve kterém mohla číst nebo malovat, organizovat rodinné večeře, kde by ji mohla navštěvovat její vnoučata. Chata ANNA Stay je založena právě na původním designu domku pro matku šikovného a technicky velmi zdatného designéra.

Přečtěte si také:
Chata uprostřed lesa v souladu s přírodou

Garden House se stal v Holandsku třetím nejoblíbenějším architektonickým projektem roku 2017. Přibližně v téže době získal Caspar Schols stipendium pro studium na Architektonické asociaci v Londýně.

Citlivější vůči přírodě, planetě i jiným lidem

Do soutěže 2021 Architizer A+Awards se přihlásilo více než pět tisíc projektů z více než stovky zemí světa. Oceněných bylo jen pět, mezi nimi i chata Anna Stay. Její tvůrce Caspar Schols příjemnou zkušenost komentuje: „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat cenu A+Awards. Je pro mne velkou ctí být oceněn touto prestižní cenou. Projektem ANNA Stay chceme pozvat lidi, aby zažili pobyt venku a vytvořili hlubší spojení s přírodou, sebou samým a ostatními. Věříme, že zvýšení této citlivosti povede k větší lásce a péči o přírodu, planetu a lidi jako celek.“

Chatka s otevřenou strěchou v lese

Chata má dvě „skořepiny“, které fungují jako protilehlé koncové stěny. Zdroj: v2com

Chata ANNA Stay

autoři: Caspar Schols

lokalita: Holandsko

plocha chaty včetně terasy: 55,4 m2

využitelná podlahová plocha: 47,9 m2

hmotnost: cca 9 tun

výška chaty: 4,5 m

rozměry základny včetně terasy: 12,8 m x 4,3 m

realizace: 2021

cenový rozsah: od 150 000 do 200 000 EUR

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: v2com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné chalupy Otevřený prostor přírodní materiály Víkendové bydlení vířivky
Sdílejte článek

Diskuze