Otevřený prostor

Stylová rekonstrukce domu z padesátých let. Někde nové prvky doplňují staré, jinde je drze ignorují
Rekonstruovat domy z období padesátých let dnes není jednoduché. Ve většině případů je nejprve nutno stavby zbavit nánosů desetiletí – různých dostaveb, úprav, rozšíření či nových příček, kterými dům často upravovali mnozí majitelé. Stejný úvod měla i rekonstrukce rodinného domu „u zvonice“ v Bratislavě, kterou řešil architekt Marián Gombarček.

Manželský pár se na důchod přestěhoval do maringotky a dnes jim útulné bydlení v přírodě mnozí závidí!
Malé domky na kolech jsou obvykle využívány jako víkendové chatky v přírodě. Avšak nemusejí sloužit jen k relaxaci o dovolené. Portugalský manželský pár, který je už v důchodu, se rozhodl přestěhovat do přírody dlouhodobě. Architekti João Brás, Nicholas Sartori Gennari pro ně navrhli dřevěný domek na kolech, který má na pár metrech čtverečních vše potřebné.

Moderní stodola pro trvalé bydlení s dílnou a prostornou zahradou stvořenou pro pěstování rostlin a chov zvířat
Rodina, jejíž život se točí kolem setkávání se s přáteli a rodinou, pěstování potravin, chovu domácích zvířat a výroby nábytku, potřebovala nový domov. Domov, který bude zahrnovat všechny tyto funkce, bude se v něm pohodlně vařit, ale i relaxovat. Stavba měla obsahovat i dílnu a prostornou zahradu na pěstování rostlin a chov zvířat. Zajímá vás výsledek?

Jako by tam stála odjakživa! Novostavba na okraji obce Mníšek pod Brdy dokonale zapadla do prostředí
Na začátku byla úzká a dlouhá zahrada, ležící na okraji historického centra městečka Mníšek pod Brdy, které se nachází v okrese Praha-západ. Tato oblast je v posledních letech vyhledávaným místem, kde vyrůstají nové rodinné domy. I když jsou po architektonické stránce různorodé, převládají jednoduché tvary se sedlovými střechami a drobnými stavbami ve dvorech. Jak vyřešili návrh rodinného domu na tomto místě 3+1 architekti?

Navzdory poloze u cesty zabezpečil majitelům tento nenáročný dům dostatek soukromí venku i uvnitř
Prostředí obce Elsbethen na jihovýchodním předměstí Salcburku tvoří různé typy domů. Rozkládají se na mírném svahu – na úpatí okolní horské krajiny. Majitelé pozemku u cesty si přáli nenáročný dům, který by zabezpečil dostatek soukromí venku i uvnitř. Interiér měl mít otevřenou, světlou atmosféru a plynule přecházet do exteriéru.

Nevěděli si rady s nefunkčním přízemím domu. Nakonec mu pomohlo až prosvětlení a originální propojení se zahradou
Projekt nnU House vznikl jako rozšíření přízemí domu z třicátých let minulého století, které realizovali architekti z ateliéru Studio Jayga Architects v anglickém Loughtonu. Tento zvláštní název odráží charakteristický pohled na rekonstruovaný dům ze strany zahrady. Na fasádě totiž dominují dvoje dveře ve tvaru písmene „n“ umístěné vedle sebe a vpravo od nich výklopný skleněný box – okno ve tvaru písmene „U“.

Odkazuje k místním tradicím, ale nezříká se moderního stylu – důmyslný dům ve svahu na pozemku s výškovým rozdílem téměř osmi metrů
Kopcovitý terén, mozaika lesů, horských luk, sadů, výhled na zříceninu hradu Brumov a město Brumov-Bylnice jsou charakteristickými prvky místa, které si investor vybral pro stavbu rodinného domu. Celá lokalita patří do III. zóny Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Krásné prostředí neznamená vždy i jednoduché řešení. Výsledek však v tomto případě rozhodně stojí za pohled.

Jak vytvořit přechod mezi socialistickou zástavbou a nedotknutou loukou
Přáním investora bylo na pozemku mezi domy ze sedmdesátých let a nedotknutou loukou postavit dům, který by byl nejen zázemím pro příjemný rodinný život, ale též místem pro kreativitu a tvorbu. Architekti ze studia ValArch navrhli dům s půdorysem ve tvaru písmene L, který komunikuje s nedalekými stavbami a zároveň i s blízkou loukou.

Decentně vyšperkovaný otevřený interiér v prostorném bytě
Ve svém novém bytě nechtěl Kamil nechat nic náhodě, a tak ho svěřil do rukou designérky Niny. Ta nejdříve „uklidila“ dispozici, potom decentně vyšperkovala interiér.

Dva architekti dokázali téměř nemožné! Vytvořili unikátní bydlení, které připomíná dřevěnou jeskyni, použili na to tisíc sto dvanáct dílů
Řečtí architekti Apostolos Mitropoulos a Thanos Zervos navrhli a postavili v horském středisku Hyades v Trikala Korinthias nezvyklý projekt. Vznikl jako renovace existujícího prostoru a je charakteristický zakřivenou dřevěnou konstrukcí. Připomíná kamennou jeskyni zformovanou přírodními vlivy, až na to, že je ze dřeva. Není divu, že projekt dostal název „Dřevěná jeskyně“.