Otevřený prostor

Dům s rozsvícenými okny
Návštěvy domů

Jak se šperkařka zabydlela v unikátním domě v obklopení přírody, aniž by padl jediný strom

Malebný kraj s rozlehlým jezerem a činnou sopkou obřích rozměrů u města Villaricca na jihu Chile přilákal už kdekoho – i elegantní šperkařku. Místo pro své trvalé bydliště a umělecké zázemí zároveň našla na mýtince uprostřed lesa.

Kuchyň - Proměna přízemí domu v Liptovských Sliačích
Rekonstrukce domu

Jak rekonstruovat dům ze sedmdesátých let, aby vyhovoval dnešním potřebám?

Domy i byty stárnou. Dispozice, které kdysi majitelům plně vyhovovaly, jsou dnes už nepraktické a obvykle i tmavé. Výjimkou není ani dům v Liptovských Sliačích, který potřeboval změnu. Manželský pár, který zde bydlí, cítil, že už nadešel čas – menší tmavé prostory a vyčleněné schodiště nahradila otevřená světlá dispozice. Upravili i přízemí.

Prostředí lesů - Venkovský dům v Plzni
Návštěvy domů

Dům u lesa spojuje dva venkovské domy do jednoho: jeden má fasádu ze dřeva, druhý kamennou

Na začátku každého nového bydlení je představa, kterou může do jisté míry upravit výběr pozemku. Když se architektům podaří skloubit vlastní zkušenosti a nápady s představami investorů, výsledkem je vydařený projekt a spokojenost na obou stranách. Tak jako v případě „Domu u lesa“ od architekta Lukáše Janouta. Cesta do finále však nebyla úplně přímočará.

Denní zóna - Bratislavský byt z roku 1927
Design interiérů

Majitelé chtěli více průhledů, nálad a květin. Rekonstruovaný byt z roku 1927 vyniká nezvyklými řešeními

Byty z první poloviny minulého století bývají obvykle tmavé, mají chodby a chodbičky, které zbytečně zabírají cenný prostor. Podobný byt s rozlohou sto třináct metrů čtverečních byl předmětem rekonstrukce architektů z ateliéru KILO / HONČ. Zadáním bylo z bytu z roku 1927 vytvořit prostor ušitý na míru mladé rodině, s nezvyklými řešeními vyvolávajícími pocit nekonečna a průzračnosti.

Obývací pokoj - Dům u zvonice v Bratislavě
Rekonstrukce domu

Stylová rekonstrukce domu z padesátých let. Někde nové prvky doplňují staré, jinde je drze ignorují

Rekonstruovat domy z období padesátých let dnes není jednoduché. Ve většině případů je nejprve nutno stavby zbavit nánosů desetiletí – různých dostaveb, úprav, rozšíření či nových příček, kterými dům často upravovali mnozí majitelé. Stejný úvod měla i rekonstrukce rodinného domu „u zvonice“ v Bratislavě, kterou řešil architekt Marián Gombarček.

Denní zóna - Adraga Tiny House v Portugalsku
Návštěvy domů

Manželský pár se na důchod přestěhoval do maringotky a dnes jim útulné bydlení v přírodě mnozí závidí!

Malé domky na kolech jsou obvykle využívány jako víkendové chatky v přírodě. Avšak nemusejí sloužit jen k relaxaci o dovolené. Portugalský manželský pár, který je už v důchodu, se rozhodl přestěhovat do přírody dlouhodobě. Architekti João Brás, Nicholas Sartori Gennari pro ně navrhli dřevěný domek na kolech, který má na pár metrech čtverečních vše potřebné.

Exteriér pohled na prosklenou část domu - Barn House "Casa Granero" v Argentině
Návštěvy domů

Moderní stodola pro trvalé bydlení s dílnou a prostornou zahradou stvořenou pro pěstování rostlin a chov zvířat

Rodina, jejíž život se točí kolem setkávání se s přáteli a rodinou, pěstování potravin, chovu domácích zvířat a výroby nábytku, potřebovala nový domov. Domov, který bude zahrnovat všechny tyto funkce, bude se v něm pohodlně vařit, ale i relaxovat. Stavba měla obsahovat i dílnu a prostornou zahradu na pěstování rostlin a chov zvířat. Zajímá vás výsledek?

Exteriér - Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Návštěvy domů

Jako by tam stála odjakživa! Novostavba na okraji obce Mníšek pod Brdy dokonale zapadla do prostředí

Na začátku byla úzká a dlouhá zahrada, ležící na okraji historického centra městečka Mníšek pod Brdy, které se nachází v okrese Praha-západ. Tato oblast je v posledních letech vyhledávaným místem, kde vyrůstají nové rodinné domy. I když jsou po architektonické stránce různorodé, převládají jednoduché tvary se sedlovými střechami a drobnými stavbami ve dvorech. Jak vyřešili návrh rodinného domu na tomto místě 3+1 architekti?

Třípodlažní dům s obdélníkovým půdorysem a strmou sedlovou střechou
Návštěvy domů

Navzdory poloze u cesty zabezpečil majitelům tento nenáročný dům dostatek soukromí venku i uvnitř

Prostředí obce Elsbethen na jihovýchodním předměstí Salcburku tvoří různé typy domů. Rozkládají se na mírném svahu – na úpatí okolní horské krajiny. Majitelé pozemku u cesty si přáli nenáročný dům, který by zabezpečil dostatek soukromí venku i uvnitř. Interiér měl mít otevřenou, světlou atmosféru a plynule přecházet do exteriéru.

Přízemná rekonstruovaná část domu s mentolově béžovým retro interiérem
Rekonstrukce domu

Nevěděli si rady s nefunkčním přízemím domu. Nakonec mu pomohlo až prosvětlení a originální propojení se zahradou

Projekt nnU House vznikl jako rozšíření přízemí domu z třicátých let minulého století, které realizovali architekti z ateliéru Studio Jayga Architects v anglickém Loughtonu. Tento zvláštní název odráží charakteristický pohled na rekonstruovaný dům ze strany zahrady. Na fasádě totiž dominují dvoje dveře ve tvaru písmene „n“ umístěné vedle sebe a vpravo od nich výklopný skleněný box – okno ve tvaru písmene „U“.