Zdroj: João Carranca

Manželský pár se na důchod přestěhoval do maringotky a dnes jim útulné bydlení v přírodě mnozí závidí!

07. 12. 2022
Diskuze (8)
Sdílet

Malé domky na kolech jsou obvykle využívány jako víkendové chatky v přírodě. Avšak nemusejí sloužit jen k relaxaci o dovolené. Portugalský manželský pár, který je už v důchodu, se rozhodl přestěhovat do přírody dlouhodobě. Architekti João Brás, Nicholas Sartori Gennari pro ně navrhli dřevěný domek na kolech, který má na pár metrech čtverečních vše potřebné.

„Adraga Tiny House“ je dřevěný přívěs určený k dlouhodobému bydlení. Ačkoliv je uvnitř nevelký, nic podstatné mu nechybí, dokonce se do něj podařilo vnést příjemnou atmosféru harmonického domova – díky dřevu a stylu.

Může se pochlubit i další výhodou, která je dnes důležitým měřítkem pohodlí novostaveb, přímo komunikuje s přírodou prostřednictvím velkých dřevěných dvoukřídlých vrat. Ta můžete kdykoliv otevřít a ponechat jen lehké posuvné dveře do interiéru.

Posuvné dveře do interiéru - Adraga Tiny House v Portugalsku

Ačkoliv je přívěs uvnitř nevelký, nic podstatné mu nechybí. Zdroj: João Carranca

Otevřený prostor, velká koupelna a poschodí na spaní

„Náš návrh vychází především z průzkumu půdorysu. Na jeho základě jsme zjistili, že vytvořením hlavního vchodu vpředu a uspořádáním infrastruktury do dvou paralelních částí vznikne otevřený prostor u vstupu a relativně velká koupelna v zadní části domku,“ vysvětlují autoři návrhu.

Vlevo od kuchyňské linky stojí rameno schodiště do horního podlaží, kde je ložnice.

Posuvné dveře do interiéru - Adraga Tiny House v Portugalsku

Domek přímo komunikuje s přírodou prostřednictvím velkých dřevěných dvoukřídlých vrat. Zdroj: João Carranca

Podhled skrz naskrz

Prostor mezi chodbičkou s koupelnou (tedy zadní částí a otevřeným společenským přízemím) je možné uzavřít dřevěnými otočnými dveřmi a vytvořit tak pocit ještě větší útulnosti v hlavním pokoji. Nebo naopak – otevřít je a získat pocit prostorného a jasného prostoru s výhledem na celý půdorys, respektive přes velké okno až do přírody na druhé straně domku.

Otevřený prostor s jídelním koutem a kuchyní - Adraga Tiny House v Portugalsku

Prostor mezi chodbičkou s koupelnou (tedy zadní částí a otevřeným společenským přízemím) je možné uzavřít dřevěnými otočnými dveřmi. Zdroj: João Carranca

Ložnice má vlastní okénka, oddělena je lamelami

Ve zvýšené ložnicové části jsou pod střechou osazena horizontální okénka, takže ani tu není nouze o přirozené světlo či kontakt s přírodou. Dalším trikem, který dělá celý obytný prostor plynulejším, je lamelový předěl, který vyčleňuje soukromí ložnice.

Přečtěte si také:
Nezávislé mobilní bydlení je nyní ještě komfortnější! Malý domek překvapí i spalovacím záchodem

Dřevo najdete i ve sprše, nechybí ani textilní obraz

Zařízení interiéru je nejen praktické, jinak by to ani v tak malém prostoru nešlo, ale též příjemné a majitelé se tu mohou skutečně cítit jako doma. Část s gaučem a jídelním stolem u schodů zútulňuje textilní obraz se střapci v zemitých barvách.

Kuchyň - Adraga Tiny House v Portugalsku

Zařízení interiéru je nejen praktické, ale též příjemné a majitelé se tu mohou skutečně cítit jako doma. Zdroj: João Carranca

Nad dřevěnou kuchyňskou linkou je horizontální okno, které osvětluje pracovní prostor a dřez. Na boku linky našly místo dřevěné police na odložení nádobí či knih. V koupelně je působivý sprchový kout také ze dřeva, s různými doplňky z přírodních materiálů. Okna je možné zastínit roletami.

Adraga Tiny House

architektonický ateliér: Madeiguincho
autoři: João Brás, Nicholas Sartori Gennari
lokalita: Portugalsko
plocha: 18 m2
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: João Carranca

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevodomy maringotka mini dum minimalistické domy mobilní domy Otevřený prostor
Sdílejte článek

Diskuze

  • Přestaňte už dráždit s mobilhaimy, podívajte se na praxi našich rigidních (přesněji úplatných) stavebních úřadů, nic takového u nás nprojde.

    Jaroslav
  • Spaní pod střechou, kam se leze po strmých schodech, pro důchodce ideální řešení. Normální mi přijde se na důchod přestěhovat do bungalovu bez jediného schodu. Ale asi jsem někde udělal chybu.

    Anonym
  • Jo odchod do důchodu v 70 pokud se dožiju a pak jít spát jako Veverka! Asi je pisatel ?

    Anonym
  • Samé schody,dokonce bez zábradlí.Opravdu ideální pro důchodce.

    Anonym
  • Naprosto souhlasím s předchozím názorem. Schody bez zábradlí, byť jen do 2(?)m, to je koledování si pro zbytek důchodu na invalidním vozíku!

    Jan
  • To je na stari opravdu ale kravina …

    Hubert
  • Problem je, ze u nas mame jine klimaticke podminky, uplne jine zakony o bydleni a zejmena prihlaseni stavby, nebo mobilniho domu, je problem, stejne tak odstaveni maringotky „nekde“ i kdyz na soukromem pozemku, je problem, ponevac po pripojeni na site, byt treba jen odpad, je toto povazovano za stavbu.
    stejne tak dispozicni reseni, muze byt problem i pro mladsiho 50 leteho duchodce, lezeni po schodech ma sva uskali a pad ze schodu bez zabradli je fajn zabava, pokud je clovek mlady, ale po vycerpani kreditu na nesmrtelnost a nezranitelnost, nastava problem „posledniho levelu“ bez bonusu.

    Wimshurst
  • Takovéto maringotky vyrábějí už desítky let svěcký neboli komedyanti v Čechách a nepotřebují k tomu žádný architekty.Jestli bude mít někdo zájem o takovou maaringotku volejte 722 604 454.

    Jan Lahovský