Zdroj: Amirro

Jak zařídit malou koupelnu? Osvědčená řešení designérů, jak na to

13. 09. 2021 Sdílet

Stojíte před výzvou renovace nebo přestavby malé koupelny? Koupelna je jednou z nejproblematičtějších místností, která má zároveň jednu z nejdůležitějších funkcí v celém interiéru. Pokud nemáte prostředky nebo prostory na její rozšíření, je třeba pracovat důmyslně s každým metrem čtverečním. Právě hygienické zázemí je místem, které využíváme velmi často, a zároveň spoluvytváří celkový dojem z našeho domova. Přinášíme několik tipů a osvědčených řešení, jak na to.

Design je důležitý, ale nehraje hlavní roli

Při renovaci bytu se málokdy rozhodneme zaplatit za architektonickou studii. U nové výstavby je to častější, ale stále máme tendenci vnímat placení plánu jako zbytečnou investici. Při snižování nákladů je to pak většinou právě profesionální návrh, který škrtáme jako první, přestože by se tím celý proces velmi usnadnil. „Pokud se ale i přesto rozhodnete plán koupelny připravit sami, důkladně si projděte různá řešení například na internetu, v časopisech, abyste byli otevření i netradičním možnostem, které prostor koupelny může nabídnout a využili jej tak na maximum. Kromě designu je potřeba pamatovat i na praktickou stránku. Například kolik místa je potřeba mezi toaletou a sprchou pro pohodlné používání. Jak vysoko namontujete umyvadlo, zrcadlo, police, úchytky a další,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Dizajnové dřevěné umyvadlo v černé koupelně

Zdroj: Amirro

Funkčnost a ergonomie

Při vypracování plánu nové koupelny myslete kromě sebe také na ostatní členy domácnosti, tak aby vyhovovalo nové řešení všem, tedy například i dětem nebo seniorovi. Možná neplánujete renovaci, ale jen malou změnu barvy nebo některého prvku? Bez ohledu na rozsah renovace zvažte výběr nebo nahrazení svítidel, výměnu umyvadla, zda bude stačit případně menší varianta nebo naopak zvolit větší? Místo můžete ušetřit například namontováním baterie nad umyvadlo. Přemýšlejte o nahrazení tradičních svítidel rohovými. Těžkopádné koupelně by mohla prospět také rohová toaleta nebo umyvadlo.

Samostatnou kapitolou je sprchový kout. Již neplatí dříve rozšířený trend, že do malých koupelen patří klasické sprchové kouty s danou základnou. Naopak dnes jde v podstatě o nejlepší řešení v malých koupelnách, protože koupelny bez sprchové vaničky často zabírají méně místa, navíc prostor opticky zvětšují. Pokud je součástí koupelny také pračka, je dobré rozšířit desku umyvadla a ukrýt spotřebič pod ni. Případně stojí také za zavážení, zda pračku nepřemístit do jiné místnosti, například do kuchyně nebo do niky v chodbě a podobně.

Hnědá koupelna s velkým zrcadlem

Zdroj: Amirro

Praktičtí pomocníci

Klíčová slova pro každou koupelnu, ve které je neposlušná armáda kosmetiky, ručníků, elektrických spotřebičů a čisticích prostředků.
Veškeré úložné prostory se snažte maximálně ukrýt, aby koupelna působila vzdušným dojmem a ne těžkopádně. Zde navíc platí pravidlo,
čím více úložného prostoru získáte, tím lépe. Zásuvky by měly mít své místo ve skříňce pod umyvadlem nebo vedle umyvadla, mimo dosah
vody, snadno zde tak uložíte i drobné spotřebiče jako jsou fény,
žehličky na vlasy, holicí strojky, elektrické kartáčky apod.

Nezapomeňte ani na háčky na ručníky, župany, případně také fén nebo kosmetickou tašku. Zrcadla se zabudovaným LED osvětlením jsou vítaným pomocníkem, pokud se potřebujete detailně vidět při líčení či holení, nebo si chcete udělat příjemnou lehce prosvícenou atmosféru při odpočinkové koupeli ve vaší koupelně.“ doporučuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Podsvícené zrcadlo nad umyvadlem

Zdroj: Amirro

Světlo, barevnost a tvary

Stejně jako v jakékoli jiné místnosti platí také v koupelně základní
pravidla pro výběr barvy. Volte jasné, chladnější barvy. Pokud dáváte přednost tmavším věcem, držte se jednoho tónu, např. šedé. Bílou pak použijte zejména na strop a stěny. Většina koupelen trpí nedostatkem denního světla, málokterá pak disponuje vůbec nějakým oknem. Jednoduchým řešením, jak do koupelny přivést denní světlo, může být instalace světlovodu.

Zrcadlové otvory na dveřích do koupelny

Zdroj: Amirro

Při výběru dlaždic volte raději ty velké. Jemná mozaika může být hezká, ale zatočí se vám z ní hlava. Vyberte si jeden, maximálně dva druhy dlaždic. Konzistentní vzory povedou k opticky většímu prostoru. Barvu spárovací hmoty slaďte s dlaždicemi – podlaha nebo stěny tak budou vypadat celistvěji. „Nezapomeňte na dostatečně velké zrcadlo. Je zřejmé, že vám musí umožnit vidět se alespoň k hrudníku. Čím větší zrcadlo, tím více odraženého světla a opticky více prostoru. A znovu, stejně jako u skříní, zvažte objednání vlastního zrcadla bez těžkého rámu i na míru, jak vám to rozměry nad umyvadlem umožní. Cena tohoto řešení je relativně malá a vizuální efekt bude velmi působivý,“ doplňuje Lucie Hronová z Amirro.

Do sprchy vyberte průhledné sprchové sklo bez zbytečných dekorací. Bude působit neviditelným dojmem, snadno se čistí a zároveň bude koupelna opět opticky větší a prostornější.

Zdroj: PR článek společnosti Amirro

Kategorie: Koupelny
Tagy: doplnky do koupelny Koupelnové trendy koupelnové vybavení zaŕizování koupelny zrcadlá zrcadlo
Sdílejte článek