Mikrodům jako mobilní útočiště: Dokonalý únik z reality může vypadat i takto

16. 09. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby bydlení, trávení víkendů a dovolených. Malý mobilní domek je snem mnoha z nich. Praktický a jednoduchý, zavezete si ho na libovolné místo a podle potřeby zase přemístíte. Vždy budete v přírodě a ve svém.

Jeden z takovýchto šikovných domků navrhlo australské Studio Edwards. Mikrodům je navržen tak, aby se dal snadno přepravovat na požadované místo. Architektura chatky je otevřená, plně podporuje propojení interiéru s okolní přírodou. Stačí jen najít vhodné místo, na které dům postavíte.

„Base Cabin“

foto Studio Edwards

Inspirování „A“ chatkami a přívěsy

Autoři se inspirovali mini chatkami ve tvaru písmene A a ikonickými přívěsy. Tvar písmene A je z konstrukčního hlediska velmi efektivní, protože minimalizuje požadavky na materiál. Na rozdíl od klasických chat ve tvaru A má inspirativně lomené fasády, díky čemuž dostává originální rysy i interiér. Povrch domku je ze speciální černé gumy. Samozřejmě nemohou chybět ani velké prosklené plochy.

„Base Cabin“

foto Studio Edwards

Kuchyně, hygienický a spací kout

Pod střechou našel místo útulný prostor na spaní. Trojúhelníkovým oknem můžete přímo z postele sledovat okolní krajinu. Hygienické zázemí se sprchou je uprostřed dispozice (mezi spacím koutem a kuchyní) a osvětluje ho střešní okno. V zadní části interiéru najdete kuchyňský dřez s pracovním pultem. V celém interiéru, kde nechybí nic potřebného pro pohodlný život, dominují přírodní materiály. Vytvářejí útulný přechodný domov.

„Base Cabin“

foto Studio Edwards

Vždy v jiném prostředí, ale doma

Díky tomu, že projekt nepotřebuje žádné ukotvení v pozemku a je mobilní, má minimální vliv na krajinu, stejně tak podporuje aktuální trend udržitelnosti. Přemístitelný mikro-dům je efektivní i praktickou alternativou k postaveným víkendovým domům či chatám. Na rozdíl od nich však vždy můžete změnit prostředí, ve kterém budete relaxovat. Prakticky každý rok můžete trávit dovolenou v jiné přírodní lokalitě, a přitom vždy ve svém oblíbeném přenosném domku.

„Base Cabin“

foto Studio Edwards

Kvalita je více než kvantita

Autoři mikro-domu ho nazvali „Base Cabin“, tedy základní chatka, což znamená, že pracují na různých podobách malých víkendových domků. „Chatky, které vyrábíme, jsou malé. Upřednostňujeme kvalitu před kvantitou. Náš proces sestavování návrhů je vysoce kolaborativní a flexibilní, a proto vznikají skutečně skvělé nápady. Úmyslně si udržujeme otevřenou mysl tak, abychom pochopili, že každý klient má jiné potřeby, a našli to, čeho chce dosáhnout svou chatkou. Myslíme si, že na to, abyste si mohli užít, nepotřebujete nadměrný prostor. Spíše jde o potěšení z úniku a užívání si přírodního prostředí. Naše chatky jsou navrženy tak, aby nejen poskytovaly výjimečný zážitek, ale aby též vytvořily intenzivní propojení s krajinou,“ charakterizují své projekty architekti z ateliéru Studio Edwards.

„Base Cabin“

foto Studio Edwards

„Base Cabin“
architektonické studio: Studio Edwards
realizace: 2020

Sabína Zavarská
zdroj a foto: Studio Edwards

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata mikrodomy mobilní domy
Sdílejte článek

Diskuze