Zdroj: Claude Badet

Malou chatku postavili jen z lokálních materiálů. Navzdory rozměrům tady najdete všechno nutné pro dostatek pohodlí

31. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Když se spojí šikovní architekti se zručnými řemeslníky, a v tomto případě i s výrobci kvalitních oken, může vzniknout přímo víkendová či prázdninová idylka. Představte si, že by vám takovouto chatku nabídl k odpočinku v lůně přírody váš zaměstnavatel. Nebrali byste to?

Přesně tomuto účelu totiž slouží. V lokalitě přibude jedna mikrochatka ročně, přičemž každá je zážitkem sama o sobě, ale i inspirací pro vlastní chatu – kdekoliv.

Propojení s exteriérem

Investor a též architekti z ateliéru L’Abri považovali při návrhu mikrochatky za nesmírně důležité propojení s exteriérem. To se jim podařilo díky oknům s tenkým rámem, která nevytvářejí hranici mezi interiérem a světem venku a zároveň zaplavují prostor maximálním světlem.

Hliníkové rámy jsou také velmi odolné – zvolená okna znamenají vysoký standard i z hlediska energetické úspory. Za zmínku stojí, že všechny součásti chatky jsou výhradně z lokálních surovin a produktů.

Jídelní část s prosklením - Mikrochatka v Kanadě

Propojení s exteriérem se podařilo díky oknům s tenkým rámem, která zaplavují prostor maximálním světlem. Zdroj: Claude Badet

Nepřikrášlené, organické je i přívětivé

Cílem projektu bylo navrhnout a realizovat nepřikrášlené, organické, ergonomické a uživatelsky přívětivé útočiště, ideální pro odpočinek od rušného života. Navzdory skutečnosti, že obytný prostor je minimalističtější než v klasických horských chatách a je omezen na to nejnutnější, najdete tu vše potřebné pro dostatek pohodlí.

Příjemná stavba s šikmou plochou střechou stojí v parku u nádrže Poisson Blanc. Pokud tady strávíte víkend či více dnů, můžete si odpočinout při rybolovu, turistice, plout na loďce či vyzkoušet své horolezecké kvality.

Kuchyň - Mikrochatka v Kanadě

Součástí interiéru je malá příjemná kuchyňka s místem na stolování. Zdroj: Claude Badet

Solární panely, kamna na dřevo, do postele po žebříku

Fasáda chatky je z neošetřeného dřeva, které bude přirozeně stárnout do šedé barvy a splyne s prostředím. Elektřina se získává prostřednictvím solárních panelů. V zimě si můžete prostor vytopit kamny na dřevo. Součástí chatky je prosklená terasa, venku najdete dřevěné sezení a gril.

Prostory pro spánek mají místo v nejvyšších částech pod střechou, které jsou dostupné po žebříku. Součástí interiéru je malá příjemná kuchyňka s místem na stolování.

Uvnitř dominuje dřevo, ale plochy krbu architekti obložili keramikou Pic-Flamboyant, která připomíná skálu v nejbližším okolí nádrže.

Interiér - Mikrochatka v Kanadě

Obytný prostor je minimalistický a omezen na to nejnutnější. Najdete tu ale vše potřebné pro dostatek pohodlí. Zdroj: Claude Badet

Udržitelnost a iluze velkého prostoru

K udržitelnosti chatky, která plně respektuje prostředí, přispívají pulty z nerezové oceli a velká hliníková okna. Díky strategickému umístění otvorů nemáte pocit omezeného prostoru, právě naopak.

Přečtěte si také:
Dřevěná chatka koncipovaná jako stavebnice, kterou dokážou postavit dva lidé! Mohla by stát v podstatě kdekoli

Okna dodávají nevelkému interiéru iluzi majestátnosti, největší nabízí výhled na turisty oblíbenou vodní nádrž. Je víc než jisté, že v této chatce se musí úžasně odpočívat v kterémkoliv ročním období.

Mikroútočiště du Parc du Poisson Blanc

architektonický ateliér: Atelier L’Abri
interiérový design: Vives St-Laurent
lokalita: Notre-Dame-du-Laus, Quebec, Kanada
realizace: 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Claude Badet

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chatky dřevěné terasy mikrodomy prosklení terasy
Sdílejte článek

Diskuze