Víte, jak si vybrat barvy do interiéru? Toto radí experti

20. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Malování stěn a barva nábytku je jedním z nejjednodušších způsobů, jak upravit vzhled bytu. Někdy skutečně stačí změnit jen jednu dvě stěny a vaše ložnice či obývací pokoj získá úplně jinou atmosféru. Víte, jak a podle čeho si vybírat barvy?

Bez ohledu na to, zda máte rádi pestré barvy, bílé stěny nebo pastely, důležité je předem si uvědomit několik faktů. Toto jsou rady od designových expertů.

sedací souprava

Foto: istock

sedací souprava

Foto: istock

Začněte s tím, co už máte

Každý máme své představy, jak by měla místnost vypadat. Máme oblíbené dekorace či kusy nábytku, které tam chceme mít. Proto začněte od toho, co v této místnosti bude. Až podle toho následně volte odstín stěn a doplňků. Navíc nestačí jen zvolit si barvu – každá barva má mnoho odstínů, dokonce i bílá může být teplá nebo studená.

sedací souprava

Foto: istock

kreslo

Foto: istock

Zvažte, jak budete místnost používat

Jestli jste už vybrali několik oblíbených odstínů a neumíte se rozhodnout, který z nich použít, zaměřte se na využití místnosti. Barva funguje velmi osobně a to, co někomu přináší relaxaci a příjemné pocity, může jiného iritovat. Hledáte-li správnou barvu pro obývací pokoj, který má být centrem zábavy, zvolte si energickou žlutou nebo trendovou fialovou. Když chcete, aby tato místnost sloužila k relaxaci a uklidnění, zvolte šedou nebo tmavší zelenou.

Náš tip: Při malování místnosti, v níž žije více lidí, je důležitý kompromis. Najděte barvu, která vyhovuje všem, nebo místnost rozdělte na více částí, aby si v ní každý našel to své. Neměla by však působit příliš chaoticky, to by se v ní necítil dobře nikdo.

komoda

Foto: istock

manželská postel

Foto: istock

Vzorky barev vždy testujte přímo na stěně

Možná i vy patříte mezi ty, kdo se v minulosti zklamali: vybrali jste si odstín a ten vypadal na stěně úplně jinak než ve vzorníku. Je to logické. Kromě podkladu stěny vzhled barvy ovlivňuje světlo, které se během celého dne v interiéru mění. Vyberte si proto tři až pět odstínů barvy, které jsou nejblíže k vaší představě, a všechny vyzkoušejte na malé ploše stěny. Uvidíte, jak odstíny vyznějí a který je pro vás ten pravý.

detský pokoj

Foto: istock

I když je malování jedním z nejjednodušších způsobů, jak změnit atmosféru v domácnosti, určitě to nebudete chtít dělat každý rok. Barvy tedy vybírejte s vědomím, že je na stěnách budete mít několik let. Proto není moc vhodné řídit se křiklavými trendy nebo aktuální náladou.

Neznamená to však, že se máte bát experimentování s jasnými a výraznými barvami. Zajímavým řešením je nabarvení nebo vytapetování jedné stěny nebo její části, což snadno změníte i za jeden víkend. Myslete na to, že atmosféru vždy dokážete dotvořit barevnými bytovými textiliemi a dekoracemi.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategorie: Dekor
Tagy: dekorace interiérové barvy Malování stěn Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze