Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Modulární domek, který je zhmotněním absolutní pohody a klidu

26. 01. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Modulárně prefabrikované stavby poutají stále více pozornosti nejen jako rodinné domy, ale především jako stavby určené na víkendové pobyty či dovolenou. Je to logické – dají se postavit i na hůře dostupných místech, kde si investoři mohou naplno vychutnat kouzlo přírody. Protože jsou navíc jednotlivé panely předem vyrobeny v továrně přesně na míru, jejich sestavení na místě trvá jen pár dnů. Jak se vám líbí finské řešení tohoto bydlení?

Projekt finských architektů Pirinen & Salo „Lucia Smart“ se nachází na pobřeží třetího největšího jezera země tisíce jezer – Finska. Leží v Laponsku, daleko za polárním kruhem, v nadmořské výšce 117 až 119 metrů.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Domek vytvořený z oceli a množství skla skvěle funguje jako víkendové ubytování nebo pracovní prostor s úžasným výhledem na široké okolí, včetně oblohy. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Tato oblast je zároveň rájem pro turisty, kteří zde nacházejí mnoho značených chodníků, muzea v přírodě či absolvují vyhlídkové lety nad jezerem. Nádherná přírodní krajina s množstvím zálivů a zákoutí je lákadlem pro rybáře z celé Evropy. Není divu, že právě na tomto místě, které působí jako balzám na duši, stojí ocelově-skleněná konstrukce mini chatky.

Přečtěte si také:
Atraktivní bydlení v modulárním domě s výhledem na vodní hladinu

Z ocele a skla s výhledem i na oblohu

Architekti Teemu Pirinen a Lauri Salo vytvořili chatku nazvanou Lucia Smart pro finskou sklářskou stavební společnost Savon Lasituote Oy. Domek vytvořený z oceli a množství skla může sloužit různým účelům, stejně tak je možné ho postavit na nejrůznějších místech. Skvěle funguje jako víkendové ubytování nebo pracovní prostor s úžasným výhledem na široké okolí, včetně oblohy. Když si objednáte tuto působivou obytnou jednotku, dodají vám ji už v připravené podobě na pozemek, kde má stát. Továrensky vyrobené dílce stačí instalovat na základy postavené podle pokynů výrobce a domek napojit na infrastrukturu.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Velké skleněné plochy zvenčí přerušují jen černé švy skleněného systému a černý ocelový pás základny chatky. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Zrcadlení přírody narušují jen černé švy

Velké skleněné plochy zvenčí přerušují jen černé švy skleněného systému a černý ocelový pás základny chatky. Velké množství skleněného povrchu s efektem zrcadlení odráží okolní přírodu a obytný domek ještě intenzivněji spojuje s okolím.

Kuchyň minichaty ve svěží oranžové barvě

Kuchyň je ve svěží oranžové barvě, stejně i skleněná konstrukce zevnitř. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Nejdůležitější prvek interiéru? Obloha a okolní krajina

Ačkoliv to zní protichůdně, nejdůležitějším prvkem v interiéru je okolní krajina a obloha – prosklená je totiž i střecha. „Trojúhelníkový tvar ocelových konstrukcí jsme orientovali podle optimálního úhlu pohledu uvnitř jednotky. Tak, aby byl umožněn maximální výhled do exteriéru s minimálními překážkami.

Přečtěte si také:
Ideální bydlení pro dva? Variabilní modulový dům ihned k nastěhování

Jednotné použití povrchové barvy a materiálu na vnitřních površích vyzdvihuje okolní krajinu jako protipól. Osvětlení je přímo integrováno do trojúhelníkové ocelové konstrukce. Využívá skleněné plochy jako reflexní a dodává prostoru velmi zajímavou mnohorozměrnost,“ popisují další zajímavosti projektu jeho autoři.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Co nejblíže k vnějším fasádám je umístěna postel, takže když si na ni lehnete nebo sednete, máte ten nejúžasnější výhled. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Je tu vše potřebné: koupelna, kuchyň, gauč, postel i šatník

Jak je řešena dispozice tohoto nevelkého obytného prostoru? Hned u vstupu do objektu se vlevo nachází koupelna a vpravo šatník. Chodbičkou projdete do hlavního prostoru, kde je vestavěna kuchyňská linka a otevřený prostor. Co nejblíže k vnějším fasádám je umístěna postel, takže když si na ni lehnete nebo sednete, máte ten nejúžasnější výhled.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Odpočinková část nechává vyznít krásu přírody. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Mezi kuchyňskou částí a postelí je umístěn pohodlný gauč. Části zasklení se dají zastřít praktickými závěsy. Různé funkce v jedné místnosti jsou odděleny i barevně. Kuchyň je ve svěží oranžové barvě, stejně i skleněná konstrukce zevnitř. Odpočinková část nechává vyznít krásu přírody.

Přečtěte si také:
Minimalistický dům, který v prudkém svahu levituje nad krajinou

Lucia Smart

architektonický ateliér: Pirinen & Salo

autoři: Teemu Pirinen, Lauri Salo

lokalita: Inari, Finsko

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Marc Goodwin / Archmospheres

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty chaty u jezera minimalistické domy modulární domy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • Hnus, a předpokládám okolo toho kupy mrtvých ptáků, kteří do toho nabourají. Ta skleněná ošklivá budka nemá s citem k přírodě nic společného.

    Miroslava