Minimalistický dům, který v prudkém svahu levituje nad krajinou

30. 10. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Využít prudký svah jako stavební pozemek není jednoduché. Na druhé straně, dává to zajímavé možnosti zapracovat dům přímo do svahu a vytvořit jedinečné členění interiéru.

Dům Pelinka v českém Žamberku působí z jedné strany jako vyhlídková věžička, přesto v něm mají domácí dostatek soukromí.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

U historického centra

Pozemek na stavbu originálního domu je v těsném kontaktu historického centra Žamberku, vedle židovského hřbitova. Od něj vede prudké stoupání dále k Tyršově rozhledně a vrchu Rozálka. Specifikem území není jen kontakt s historií a prudké stoupání. Investor, který řeší na tomto území výstavbu, má záměr vytvořit pouze architektonicky hodnotné domy. Jeho dům, který architekti z ateliéru Kokeš Partners realizovali jako první, má být předvojem budoucích staveb. Má jim vtisknout charakter minimalistických domů, které v exkluzivním přírodním prostředí vyniknou.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Krabička od zápalek opřená o svah

Po technické stránce je rodinný dům Pelinka hranolem z masivního dřeva. Jeho půdorys je 16 x 16 metrů. Z dálky působí jako krabička od zápalek opřená hranou o svah. Navzdory osazení do svahu se život v tomto domě odehrává na jednom podlaží. Soukromé místnosti jsou v zadní části domu blíže ke svahu. Do popředí se otevírá obývací místnost s kuchyní a jídelnou, ze které je velkolepý výhled na okolí. Na jídelnu navazuje krytá terasa.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Výtah a schodiště jsou v stopce

Světlo do interiéru architekti přivedli kromě oken i střešními světlíky. Jelikož stavba je opřena o strmý svah, vznáší se téměř 5 metrů nad přilehlou cestou. Podpírají ji dva sloupy ve tvaru písmene V. Ze zadní strany je samotná obytná část podepřena garáží skrytou ve svahu, odtud vede do obytného prostoru výtah a schodiště ukryté v železobetonové stopce.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Beton, ocel a dřevo

Po estetické stránce je interiér s exteriérem výrazně propojený, schodiště, které spojuje betonový bunkr s dřevěnou obytnou částí, je realizováno v industriálním stylu. Ocelová konstrukce nosníků visí na lankách, stupínky jsou z hliníkového plechu. Povrch stěn a stropů je vytvořen masivním smrkovým dřevem.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Konstrukce je přiznána i v interiéru

„Konstrukčně nejsložitějším prvkem byla masivní konzola podepřena pouze ve čtyřech bodech dvojicí V sloupů. Ve stavbě jsou ukryty ocelové průvlaky, na kterých je deska zavěšena pomocí dvou řad šroubů. Ty jsou viditelné jak v interiéru, tak v exteriéru, a dotvářejí industriální charakter stavby přiznávající všechny konstrukční řešení,“ popisuje náročnost projektu architekt Přemysl Kokeš.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Dům Pelinka ve zkratce

Architektonický ateliér: Kokeš Partners | Přemysl Kokeš

Spolupráce: Ing. Zuzana Ambrožová

Adresa: Žamberk, Česká republika

Realizace: 2015 až 16

 

Sabína Zavarská

Foto: Jaroslav Hejzlar

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu minimalismus minimalistické domy moderní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze