Minimalistický dům, který v prudkém svahu levituje nad krajinou

Využít prudký svah jako stavební pozemek není jednoduché. Na druhé straně, dává to zajímavé možnosti zapracovat dům přímo do svahu a vytvořit jedinečné členění interiéru.
Reklama

Dům Pelinka v českém Žamberku působí z jedné strany jako vyhlídková věžička, přesto v něm mají domácí dostatek soukromí.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

U historického centra

Pozemek na stavbu originálního domu je v těsném kontaktu historického centra Žamberku, vedle židovského hřbitova. Od něj vede prudké stoupání dále k Tyršově rozhledně a vrchu Rozálka. Specifikem území není jen kontakt s historií a prudké stoupání. Investor, který řeší na tomto území výstavbu, má záměr vytvořit pouze architektonicky hodnotné domy. Jeho dům, který architekti z ateliéru Kokeš Partners realizovali jako první, má být předvojem budoucích staveb. Má jim vtisknout charakter minimalistických domů, které v exkluzivním přírodním prostředí vyniknou.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Krabička od zápalek opřená o svah

Po technické stránce je rodinný dům Pelinka hranolem z masivního dřeva. Jeho půdorys je 16 x 16 metrů. Z dálky působí jako krabička od zápalek opřená hranou o svah. Navzdory osazení do svahu se život v tomto domě odehrává na jednom podlaží. Soukromé místnosti jsou v zadní části domu blíže ke svahu. Do popředí se otevírá obývací místnost s kuchyní a jídelnou, ze které je velkolepý výhled na okolí. Na jídelnu navazuje krytá terasa.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Výtah a schodiště jsou v stopce

Světlo do interiéru architekti přivedli kromě oken i střešními světlíky. Jelikož stavba je opřena o strmý svah, vznáší se téměř 5 metrů nad přilehlou cestou. Podpírají ji dva sloupy ve tvaru písmene V. Ze zadní strany je samotná obytná část podepřena garáží skrytou ve svahu, odtud vede do obytného prostoru výtah a schodiště ukryté v železobetonové stopce.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Beton, ocel a dřevo

Po estetické stránce je interiér s exteriérem výrazně propojený, schodiště, které spojuje betonový bunkr s dřevěnou obytnou částí, je realizováno v industriálním stylu. Ocelová konstrukce nosníků visí na lankách, stupínky jsou z hliníkového plechu. Povrch stěn a stropů je vytvořen masivním smrkovým dřevem.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Konstrukce je přiznána i v interiéru

„Konstrukčně nejsložitějším prvkem byla masivní konzola podepřena pouze ve čtyřech bodech dvojicí V sloupů. Ve stavbě jsou ukryty ocelové průvlaky, na kterých je deska zavěšena pomocí dvou řad šroubů. Ty jsou viditelné jak v interiéru, tak v exteriéru, a dotvářejí industriální charakter stavby přiznávající všechny konstrukční řešení,“ popisuje náročnost projektu architekt Přemysl Kokeš.

Dům Pelinka

Dům Pelinka

Dům Pelinka ve zkratce

Architektonický ateliér: Kokeš Partners | Přemysl Kokeš

Spolupráce: Ing. Zuzana Ambrožová

Adresa: Žamberk, Česká republika

Realizace: 2015 až 16

 

Sabína Zavarská

Foto: Jaroslav Hejzlar

Reklama

Komentovat