Zdroj: ARTIKUL

Nezávislé mobilní bydlení je nyní ještě komfortnější! Malý domek překvapí i spalovacím záchodem

30. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Architekti Jan Gabriel a Jakub Vlček v roce 2018 vytvořili prototyp designového domku Mobile Hut, ve kterém můžete bydlet nezávisle a díky kolům si ho přemístíte prakticky kamkoliv. Autoři prototypu v květnu tohoto roku představili jeho vylepšení: druhou generaci Mobile Hut. Je plný nejmodernějších technologií pro ještě větší komfort, vylepšený i z materiálového hlediska a propracovaný do posledního detailu.

„Druhá generace Mobile Hut vznikla na základě více než jedenapůlletého testování prototypu na nejrůznějších místech v České republice, bez připojení na inženýrské sítě. Mobile Hut obstál skvěle ve všech podmínkách, ale i tak jsme se rozhodli produkt posunout dále zabudovanými technologiemi i vybavením interiéru pro ještě komfortnější fungování,“ vysvětluje architekt Jakub Vlček.

Přečtěte si také:
Malá chatka s originálním řešením

Co všechno se změnilo oproti prototypu?

Není to jen nablýskaný obal. Mini chatka je upravena i zvenčí, ale nejvíce změn se skrývá uvnitř. Autoři změnili nábytek, detaily i provedení. Mobile Hut 2 tak přináší návštěvníkům a majitelům ještě větší nezávislost. Vylepšení se dočkaly i kuchyň a koupelna.

Otevřená mobilní chatka s terasou

Součástí domku je terasa s plochou čtyř metrů čtverečních. Zdroj: ARTIKUL

Původní žebřík do spacího podkroví nahradily pohodlnější a zároveň bezpečnější schody. Stejně jako u prototypu i u nové verze je interiér dřevěný, tentokrát však používá bílený smrk. Finální efekt luxusu dotváří pevnější dubová podlaha, příjemné ambientní osvětlení a precizní čalounění.

Přečtěte si také:
Mikrodům jako mobilní útočiště: Dokonalý únik z reality může vypadat i takto

Větší okna = těsnější spojení s přírodou

Do nové verze symbolu svobody a úniku z velkoměsta architekti osadili větší hliníková okna, která umocňují kontakt s okolím. Velkým výklopným střešním oknem nad horním dvoulůžkem můžete pozorovat hvězdy i větrat. Samozřejmostí jsou síťky proti hmyzu a zatemňovací roleta. Součástí domku je terasa s plochou čtyř metrů čtverečních.

Mobilní domek s kuchyní a spací částí

V domku najdete pohodlné postele pro čtyři osoby, plně vybavenou kuchyň a koupelnu, teplou vodu, topení, čalouněný gauč s úložným prostorem. Zdroj: ARTIKUL

Domácí kancelář či základna pro výlety na kole

Mini chatka s obytnou plochou sedmnácti metrů čtverečních neslouží jen jako útočiště uprostřed přírody nebo pro romantický výlet ve dvojici. Dá se pohodlně využít jako domácí kancelář nebo zázemí při cyklistických výletech. V domku najdete pohodlné postele pro čtyři osoby, plně vybavenou kuchyň a koupelnu, teplou vodu, topení, čalouněný gauč s úložným prostorem. Samozřejmostí je zásobní vodní nádrž, která vydrží pro dva lidi klidně i tři týdny.

Mobilní domek pohodlným gaučem a velkým oknem

Interiér je dřevěný, používá bílený smrk. Zdroj: ARTIKUL

Dům na kolech, přípojné vozidlo

Dobrou zprávou pro cestovatele je, že Mobile Hut je i v druhé generaci schválen jako přípojné vozidlo. Splňuje přísná kritéria z hlediska rozměrů a hmotnosti – legislativně funguje jako karavan. Má tvar klasického domku, jehož design je zároveň moderní, minimalistický a čistý. Plechová fasáda odráží přírodu, mění barvu podle slunce a stínu, díky čemuž zapadá do okolí.

Přečtěte si také:
Moderní dřevěná chata pod Tatrami plná světla

Fotovoltaika a spalovací záchod

K nezávislosti mu pomáhají fotovoltaické panely – Mobile Hut 2 je schopen vyrobit si téměř všechnu potřebnou energii. V zimě, nebo když nesvítí slunce, můžete k vytápění či na ohřev vody použít plynovou bombu. Moderní mini dům si umí načerpat vodu z potoka nebo nasbírat srážkovou vodu, kterou vyčistí pomocí filtru. Nic nespotřebovává, nic nevypouští. Významnou novinkou je spalovací záchod. Místo odpadu zůstane hrnek popela za týden.

Kuchyň v chatce s velkým oknem

V domku najdete plně vybavenou kuchyň. Zdroj: ARTIKUL

Mobil Hut 2

architektonický ateliér: ARTIKUL architekti, s. r. o.

autoři: Ing. arch. Jan Gabriel a Ing. arch. Jakub Vlček

obytná plocha: 17 m2 + terasa 4 m2

rozměry: 2,5 x 6,9 x 3,9 m

hmotnost: 2,5 až 3 tuny

realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: ARTIKUL architekti, s. r. o.

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata drevostavby fotovoltaické panely minimalistické domy mobilní domy
Sdílejte článek

Diskuze