Zdroj: Gonzalo Viramonte

Moderní stodola pro trvalé bydlení s dílnou a prostornou zahradou stvořenou pro pěstování rostlin a chov zvířat

24. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Rodina, jejíž život se točí kolem setkávání se s přáteli a rodinou, pěstování potravin, chovu domácích zvířat a výroby nábytku, potřebovala nový domov. Domov, který bude zahrnovat všechny tyto funkce, bude se v něm pohodlně vařit, ale i relaxovat. Stavba měla obsahovat i dílnu a prostornou zahradu na pěstování rostlin a chov zvířat. Zajímá vás výsledek?

S tímto požadavkem si pohrála architektka Ravelo Julia ze studia Sur taller de arquitectur a navrhla dům na trvalé bydlení s názvem „Casa Granero“. Majitelé si přáli, aby tento multifunkční dům pro šikovnou a soběstačnou rodinu měl i prostory určené pro uchovávání a konzervaci semen. Tyto prostory měly mít speciální vlastnosti – flexibilitu a ochranu proti nepřízni počasí. Zároveň mělo zůstat místo pro druhou etapu, která bude zahrnovat výsadbu sadu a terasu.

Kuchyň jako centrum rodinného života, dílna v přístavbě

Hlavní dům se nachází mezi skupinou rohovníků – stromů, jejichž plody jsou známé jako svatojánský chléb nebo karob. Na pozemku stojí starý upravený obytný přívěs, který slouží jako dílna a penzion.

Denní zóna s kuchyní a jídelnou - Barn House "Casa Granero" v Argentině

Tento úžasně prosvětlený prostor je místem setkání s rodinou a přáteli. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Centrem rodinného života a srdcem hlavní stavby je kuchyň. Barový pult, sloužící též jako pracovní ostrůvek, je postaven směrem k obrovskému velkému oknu, které zabírá celou výšku domu. Umožňuje sledovat rostoucí rohovníky v zahradě a rozjímat při pohledu na okolní přírodu. Pod vysokou střechou zanikají hranice mezi interiérem a exteriérem. Tento úžasně prosvětlený prostor je též místem setkání s rodinou a přáteli.

Přečtěte si také:
Rodinný dům s kouzelnou atmosférou ze staré stodoly

Ochrana před silnými bouřkami

Aby se stavba dala naplno využívat pro všechno potřebné, bylo nutné přizpůsobit ji specifickým lokálním podmínkám. Toto území totiž trpí silnými bouřkami. Z toho vyplynulo také umístění garáže, která je stejně jako nejuzavřenější stěny domu orientována na jih. Architektka ponechala minimální, ale strategické otvory, aby se neztratily výhledy na rohovníky a horizont.

Terasa-barn-house-casa-granero

V severní části stavby je umístěna zastřešená terasa, která vytváří povětrnostní filtr a zároveň přechodný prostor mezi interiérem a exteriérem. Zdroj: Gonzalo Viramonte

V severní části stavby je umístěna zastřešená terasa, která vytváří povětrnostní filtr a zároveň přechodný prostor mezi interiérem a exteriérem.

Cihlové zdi, lehká střecha, hliník a sklo

Konstrukce cihlové stodoly je řešena monolitickým základem z cihlových stěn s tloušťkou sedmadvacet centimetrů, na rozdíl od lehké střechy tvořené kovovými profilově-konstrukčními nosníky, které modulují dům.

Exteriér cihlového domu s dílnou - Barn House "Casa Granero" v Argentině

Majitelé si přáli, aby tento multifunkční dům měl i prostory určené pro uchovávání a konzervaci semen. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Protikladem k hrubým cihlovým zdem jsou kov, hliník a sklo, které umožňují v strategických bodech propojení exteriéru a interiéru. Použité materiály zůstaly v přírodní úpravě bez omítek a nátěrů. Výsledkem je působivý strukturální efekt s bohatými texturami.

Barn House

architektonický ateliér: Arq. Ravelo Julia – Sur taller de arquitectur
autorka: Arch. Ravelo Julia
spolupráce: Arch., Sofía Bringas, Arch., Manuel Villafañe
lokalita: Estacion Del Carmen, Cordoba, Argentina
plocha: 330 m2
realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Gonzalo Viramonte

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové fasády dílny Otevřený prostor stodoly venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze