Zdroj: Petr Polák

Dům u lesa spojuje dva venkovské domy do jednoho: jeden má fasádu ze dřeva, druhý kamennou

04. 05. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Na začátku každého nového bydlení je představa, kterou může do jisté míry upravit výběr pozemku. Když se architektům podaří skloubit vlastní zkušenosti a nápady s představami investorů, výsledkem je vydařený projekt a spokojenost na obou stranách. Tak jako v případě „Domu u lesa“ od architekta Lukáše Janouta. Cesta do finále však nebyla úplně přímočará.

Majitelé pozemku u lesa v okolí Plzně měli jedno jediné očekávání. Chtěli, aby jejich nový dům byl v symbióze s přírodou a poklidným prostředím, aby respektoval tento příjemný kout. S tímto požadavkem oslovili architektonický ateliér, který přinesl návrhy realizace.

Dřevěná a kamenná fasáda - Venkovský dům v Plzni

Odlišení fasád poukazuje na různé funkce částí –společenská zóna má dřevěnou fasádu, noční část je obložena kamenem. Zdroj: Petr Polák

Avšak majitelé se s nimi neztotožnili, protože výsledek neodpovídal jejich představám. Skici odložili do šuplíku a oslovili architekta Lukáše Janouta. Byla to všechno souhra náhod – v televizi zachytili debatu s tímto architektem a ten je zaujal přístupem k práci.

Neruší, a navzdory tomu vyniká

Lukáš Janout navrhl skromnou stavbu, která neruší přírodní prostředí, navzdory tomu vyniká. Jeho návrh vychází z místních podmínek, orientace ke světovým stranám a z požadavků investorů. Na první pohled upoutá svou formou i materiály použitými na fasádu.

Dřevěné terasy - Venkovský dům v Plzni

Stavbu propojují dvě prostorné dřevěné terasy, jedna z nich je slunná, druhá stinná. Zdroj: Petr Polák

Celá stavba vznikla spojením mírně posunutých domků se sedlovými střechami do jednoho celku. Hmota orientovaná k lesu je pokrytá sibiřským modřínem, druhá část domu má fasádu z působivé přírodní ruly, která má zlatavý nádech.

Přečtěte si také:
V rodinném domě z CLT panelů si rodina užívá poklidného bydlení na hranici lesa

Interiér rozšiřují venkovní „místnosti“

Součástí projektu je intenzivní propojení interiéru s exteriérem a vytvoření venkovních „obytných místností“. To se podařilo díky dvěma prostorným dřevěným terasám. Jedna z nich je slunná, druhá stinná. Stínění kromě polohy zabezpečí i popínavý porost na kovové konstrukci.

Obě terasy zároveň zjemňují posun obou částí – na jednu vyjdete z obývacího pokoje spojeného s kuchyní, na druhou ze soukromých pokojů.

Výhled do exteriéru - Venkovský dům v Plzni

Součástí projektu je intenzivní propojení interiéru s exteriérem a vytvoření venkovních „obytných místností“. Zdroj: Petr Polák

Jako dva venkovské domky

„Samotný stavební program jsem rozdělil do dvou hmot, které respektují tvarosloví původních venkovských domů. Obě hmoty jsou vůči sobě navzájem posunuty tak, aby se zmenšilo měřítko celého domu, a zároveň došlo k lepšímu proslunění obou částí po celý den. Míru domů by měly podpořit i různě pojaté fasády,“ vysvětluje autor projektu.

Přečtěte si také:
Jak si zařídit harmonické a útulné bydlení ve venkovském stylu

Denní zóna ve dřevě, noční v kameni

Odlišení fasád zároveň poukazuje na různé funkce částí. Společenská zóna – obývací pokoj, kuchyň a jídelna má dřevěnou fasádu. Noční část s ložnicemi a technickým zázemím je obložena kamenem.

Střechu pokrývá skládaná cementovláknitá krytina antracitové barvy. Dřevěná okna jsou zasklena izolačním trojsklem. Tak jako venku i uvnitř domu dominují přírodní materiály, které umocňují ducha celé stavby.

Přirodní materiály v interiéru - Venkovský dům v Plzni

Venku i uvnitř domu dominují přírodní materiály, které umocňují ducha celé stavby. Zdroj: Petr Polák

Otevřený krov a krb uprostřed

Kuchyň s obývacím pokojem a velkým jídelním stolem je prosvětlena z každé strany důmyslně uloženými okny. Uprostřed ní stojí velký bílý akumulační krb s černým komínem, který odděluje kuchyň s jídelnou od obývacího pokoje.

Atmosféru dotváří otevřený dřevěný krov s výraznou konstrukcí. Tak jako v kuchyni i v koupelně autor použil zajímavé vzorované obkladačky s „opotřebovaným“ dezénem.

Koupelna - Venkovský dům v Plzni

Tak jako v kuchyni i v koupelně autor použil zajímavé vzorované obkladačky s „opotřebovaným“ dezénem. Zdroj: Petr Polák

V koupelně jsou i na podlaze a příjemně dotvářejí jednoduché kombinace bílé, černé, betonu a dřeva. Noční část zahrnuje tři pokoje, saunu, hygienické a technické zázemí.

RD u lesa

architektonický atelier: Lukáš Janout Architects
autor: Ing. et. Ing. arch. Lukáš Janout
lokalita: Plzeň, ČR
zastavěná plocha: 165 m2
obytná plocha: 90 m2
projekt: 2018 – 2020
realizace: 2021 – 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Petr Polák

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné fasády dřevěné terasy kamenné fasády Otevřený prostor venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Jak je možné postavit takovou nemovitost ? Co územní plán – kolik metrů povoluje?

    Petr