Proč vytápět krbem nebo krbovými kamny

02. 10. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Pro krb nebo krbová kamna se nejčastěji rozhodujeme srdcem. Prostě se u ohně cítíme příjemně, rádi do něj hledíme... Jaké jsou však praktické benefity tohoto typu vytápění?

Díky krbu nebo krbovým kamnům můžete mít velmi příjemné sálavé teplo i světlo, a to navíc ekologicky a úsporně. „Jistě, jsou i jiné úsporné a ekologické zdroje energie, ale zkuste si se sklenicí červeného vína užívat pohledu na tepelné čerpadlo. Nebo vleže na teplé podlaze výhledu na bílý strop,“ říká Maroš Plško z firmy Schiedel. Emocionální argumenty ve prospěch tohoto způsobu vytápění jsou bezpochyby velmi silné. Ve prospěch krbu hovoří i to, že jde o zdroj tepla nezávislý na dodávkách plynu či elektrické energie. A jak je to s jeho ekologičností či úsporností?

Ekologie a legislativa

Máte-li krb, kamna nebo pec a topíte dřevem, šetříte životní prostředí. Dřevo je totiž nejen obnovitelný zdroj energie, ale je i CO2 neutrální – i když se při jeho spalování uvolňuje oxid uhličitý (CO2 ), je to plyn, který se ve dřevě navázal při jeho růstu a při svém růstu ho spotřebuje další strom.

Ekologické chování při vytápění navíc už dnes není jen otázkou osobní odpovědnosti či názoru. Nutí nás k němu i platná legislativa.

Ve smyslu zákona je v České republice totiž povinná energetická certifikace, při které se každá budova zařadí do energetické třídy (dnes je povinná třída A1), a to z hlediska celkové potřeby energie (na vytápění a přípravu teplé vody) a primární energie. Podstatné je přitom zařazení podle primární energie, tedy hodnoty globálního ukazatele, u kterého se zohledňuje i ekologické hledisko, to znamená emise CO2 při vytápění i při výrobě paliva. Proto se potřeba energie vynásobí příslušnými faktory podle energetických nosičů (plyn, elektrická energie apod.). Například u dřeva a dřevěných pelet se tento faktor blíží k 0. Pokud topíte dřevem, vaše potřeba primární energie bude velmi nízká, což může být při splnění stále přísnějších legislativních požadavků rozhodující.

Foto iStock

Vhodná kombinace

Krb obvykle nebývá jediným zdrojem tepla v domě. Důvody jsou celkem pochopitelné – topení tímto způsobem je mnohem pracnější, než je to například u plynu či tepelného čerpadla, a vyžaduje i více disciplíny. Protože běžné krby a kamna jsou lokálními zdroji tepla, nejčastěji slouží jako doplňkové topení, v domě s vhodnou dispozicí však mohou být i hlavním způsobem vytápění. V nabídce jsou různé typy (teplovzdušné, sálavé, s teplovodním výměníkem), které fungují odlišným způsobem, a dají se kombinovat v podstatě s jakýmkoliv dalším typem vytápění. Možností je tedy vskutku mnoho. Také v tomto případě se však dá na věc dívat nejen z emocionálního, ale i praktického hlediska.

Má-li být krb jen doplňkovým či příležitostným zdrojem tepla, případně hlavně dekorací, k hlavnímu zdroji je třeba přistupovat tak, jako by byl jediný. Plánujete-li krb jako hlavní zdroj tepla, měli byste ho považovat i za podstatnou investici do vytápění. Jako doplněk si potom můžete zvolit systém, který má sice dražší provoz, ale je investičně méně náročný, například elektrické sálavé vytápění (ať už elektrické podlahové vytápění, nebo sálavé panely).

Správný výběr

Má-li být krb nebo kamna hlavním zdrojem tepla v domě, určitě byste neměli šetřit na kvalitě výrobku, na návrhu vytápění ani na realizaci. Pokud totiž počítáme s životností spotřebiče asi třicet let, provozní náklady za období životnosti daleko převýší ty investiční. A právě volbou kvalitního spotřebiče s vysokou účinností můžete ovlivnit nákladnost provozu.

Důležité je také vybrat si krb nebo kamna s odpovídajícím tepelným výkonem, který se stanoví na základě tepelných ztrát a objemu vytápěného prostoru. Bude-li totiž výkon příliš nízký a krb budete dlouhodobě přetěžovat, výrazně zkrátíte jeho životnost. Naopak bude-li výkon příliš vysoký, budete muset mít neustále ztlumený přívod vzduchu a méně přikládat, abyste nepřetápěli. Výsledkem bude zakouřené sklo a zadehtovaný krb i spalinové cesty. Optimální je, když krb pracuje na tzv. nominální výkon, tedy na šedesát až sedmdesát procent maximálního výkonu. Pak funguje tak, jak má, dosahuje nejvyšší účinnosti i nejdelší životnosti.

litinová kamna

Litinová peletová kamna RAAM od značky MCZ, jsou díky malé hloubce (méně než 28 cm) ideální tam, kde není místa nazbyt. Odvod kouře může být buď zezadu, nebo shora, čímž se nároky na prostor ještě sníží.

Jelikož dnešní novostavby mají nízké tepelné ztráty, je třeba do nich dodávat jen málo tepla, na což obvykle postačí spotřebič s výkonem maximálně 6 až 8 kW (přesný výpočet se provádí na základě konkrétních tepelných ztrát a objemu vytápěného prostoru). Pokud je v určitých případech tepelný výkon ještě stále vysoký, je potřeba jej snížit. To se obvykle řeší akumulační hmotou ‒ ta během hoření teplo akumuluje a pak jej postupně sálá do místnosti, a to i po vyhasnutí ohně. Tím se tepelný výkon rozloží na delší dobu, sníží se na vhodnou hodnotu a místnost se nebude přehřívat. Navíc stačí přiložit jen jednou za šest až dvanáct hodin.

Čím se dá ušetřit?

Čím vším se vlastně dají ovlivnit náklady na topení krbem? Kromě už zmíněného výběru kvalitního vytápěcího spotřebiče s přiměřeným výkonem a vysokou účinností je to i jeho vhodné umístění a dobře vyřešená kombinace s dalšími systémy vytápění v domě. A samozřejmě důležité je i to, jak a čím budete topit a za jakou cenu získáte palivové dřevo. Když nepočítáte vlastní čas a úsilí při přípravě dřeva, tak se podle údajů firmy Romotop můžete dostat až na polovinu nákladů v porovnání s plynem nebo elektřinou. Při porovnání dřeva a zemního plynu v tržních cenách bude vytápění dřevem o třicet až čtyřicet procent levnější. Dřevo by mělo být suché a hoření byste měli správně regulovat. „Necháte-li naplno otevřený přívod vzduchu, dřevo bude hořet velmi rychle, a tedy méně úsporně,“ dodává Maroš Plško.

„Vhodným krbem nebo krbovými kamny se dá vytápět v podstatě jakýkoliv prostor. S jistým zjednodušením lze říci, že pro domácnosti, chaty nebo chalupy neexistuje jednodušší, nezávislejší a levnější možnost vytápění.,“

Krbové vložky

zdroj Romotop

Romotop

Krbové vložky Romotop DYNAMIC 3G se sice na první pohled neliší od klasických, jsou však určeny do akumulačních krbů a kamen. Jsou vyrobeny z masivního a velmi odolného materiálu a konstruovány jak na příležitostné, tak i na každodenní vytápění. Dosahuje se v nich vyšší teploty spalin, které ještě před vstupem do komína procházejí akumulačním systémem, kde odevzdají velkou část tepelné energie. Tím se tepelný výkon rozloží v čase a do místnosti se teplo uvolňuje postupně, což je ideální pro moderní dobře zateplené domy – interiér se nepřetápí a teplo sálá z akumulačního krbu či kamen i několik hodin po vyhasnutí plamene.

Radí odborník

Na co ještě nezapomenout?

  • Nepodceňujte výběr realizátora – řemeslníka. Měl by být vyškolen výrobcem, mít dostatek zkušeností a dobré reference, aby dokázal správně navrhnout optimální řešení pro konkrétní dům.
  • Důležitý je nejen kvalitní krb či krbová vložka, ale i servis a zázemí seriózního výrobce. Rozbité sklo v sezóně, na které budete čekat několik týdnů, nebo ho nebudete schopni sehnat, je opravdu nepříjemná událost.

Připravila: Erika Kuhnová
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: akumulační krby kamna Krbová kamna Od partnerů teplovzdušné krby
Sdílejte článek

Diskuze

  • Zdravím, nedávno jsem dokonce přišla na to, že na krbová kamna můžete dostat i dotaci. Můžete o ní zažádat elektronicky a je jedno, zda budete jednat jako soukromá osoba nebo firma, ale musíte být majitel (nebo alespoň spolumajitel) objektu, kterého se žádost týká. 🙂

    Karolína